Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Sigma DP2: otestovali jsme Foveon!

, , recenze: specifikace produktu
Sigma DP2: otestovali jsme Foveon!
Dnes přinášíme recenzi velmi zajímavého kompaktu Sigma DP2. Tento fotoaparát má obrovský APS-C snímací čip, tedy zhruba 10× větší než u běžných kompaktů. Navíc se jedná o čip Foveon X3, který nevyužívá tradiční Bayerovu masku. Jak si fotoaparát povede?
Sigma DP2: otestovali jsme Foveon!
V dnešním testu se podíváme na velmi netradiční kompaktní fotoaparát. Sigma DP2 je kompakt, který má obrovský APS-C čip, tedy s velikostí běžnou u digitálních zrcadlovek. Snímač Foveon X3 má ale i další zajímavé vlastnosti. Předně je to úplně jiná technologie snímání. Zatímco u obyčejných fotoaparátů snímá každý pixel jen jednu barvu (tu limituje barevný filtr před snímací buňkou), Foveon X3 snímá v každém pixelu všechny tři barevné složky. Využívá toho, že křemík, z něhož je čip vyroben, snímá jednotlivé barevné složky v různých vrstvách křemíku. Jinak řečeno, modré světlo dojde méně hluboko než červené, proto je také snímáno v jiném místě téhož pixelu.Snímač má "jen" 4,7 megapixelu (2640×1760 pixelů). Díky tomu, že každý pixel snímá všechny tři barevné složky, nepotřebuje moaré filtr, díky čemuž by měl mít i při menším rozlišení velmi ostrý obraz, který nemusí být dopočítáván Bayerovou interpolací. Objektiv má pevné ohnisko 24,2 mm (po přepočtu 41 mm) a dobrou světelnost F2,8. Nechybí manuální nastavení expozice, sáňky na blesk a další manuální možnosti. Očividně jde o kompakt pro fotografy a ne jen běžné cvakání.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Fotoaparát překvapí malými rozměry i designem. Vzhledem k tomu, ze uvnitř je APS-C čip s rozměry 20,7×13,8 mm (o trošičku větší než Micro Four Thirds, menší než klasické APS-C zrcadlovek), rozměry opravdu překvapí, hlavně malá výška. Délka a tloušťka je díky vysunutému objektivu už poněkud větší. Hmotnost 260 gramů bez baterie je poměrně malá, takže fotoaparát ani příliš nezatíží kapsu. Design je zastaralý a vzhledem k ceně fotoaparátu je možná až moc jednoduchý, což ale někdo může považovat i za přednost.
Krytka objektivu dost dobře drží, zacvakává se na jeho obrubu. Není zde šňůrka na jeho přichycení, takže je nutno ji sundávat a dobře držet v ruce (podobně jako u zrcadlovek). Nicméně je nutno využít větší sílu na její odjištění i zacvaknutí zpět. Když na to zapomenete, fotoaparát zastaví své spuštění, vy musíte krytku sundat, fotoaparát vypnout a znovu zapnout, což dost zdržuje. Fotoaparát se i přes absenci gripu drží dobře, má rozumnou tloušťku a mírné vroubkování na přídi.Příď fotoaparátu je tedy opravdu velmi jednoduchá. Najdete zde objektiv, dole pak logo Foveonu, naopak na druhé straně je logo Sigmy. Přisvětlovací diodu zde bohužel nenajdete. Je zde jen miniaturní mikrofon.Objektiv má sice pevné ohnisko, ale pro správnou práci se docela výrazně vysouvá. Má reálné ohnisko 24,2 milimetru,což při crop faktoru 1,7 znamená přepočtené ohnisko 41 milimetrů. Objektiv tedy namá právě široký úhel záběru, na druhou stranu má zase mnohem lepší světelnost než DP1. Ta totiž činí F2,8, maximální hodnota clony je F14. Stabilizace zde bohužel není.Seshora dobře vidíte vysunutí objektivu, které je opravdu velké. Nalevo je malý výklopný blesk, jehož směrné číslo je 6. Praxe tomu odpovídá, jeho výkon je skutečně velmi slabý. Můžete však využít sáňky a využít blesk, který už konečně dokáže scéně dodat více světla. Dále směrem doprava najdete tlačítko pro zapnutí fotoaparátu, mohlo by však být trochu dál od hlavního otočného kolečka. To má až moc tvrdý chod, překvapivě je zde položka SETUP pro vstup do menu. Spoušť je bez problémů.Vzadu je malý 2,5" LCD displej s klasickým rozlišením 230.000 bodů (320×240 pixelů). Displej však působí, jako by měl nižší rozlišení a hlavně už při trochu horším světle je obnovovací frekvence velmi nízká, obraz sekaný. Jako by se člověk vrátil o několik let zpět. Nad displejem je posuvné tlačítko pro vyklopení blesku. Ovládací prvky jsou napravo od displeje.Úplně nahoře je kolečko pro manuální ostření. To ovládá ostřící motorek, když navíc stisknete tlačítko OK, zvětšíte náhled na displeji a konečně můžete lépe manuálně ostřit. Napravo jsou dvě tlačítka pro zoomování (v prohlížecím režimu), rovněž slouží k rychlému přechodu mezi nastaveními v menu nabídkách a programovému posuvu (úprava clony v režimu P a dalších). Blíže k displeji je tlačítko AEL, které slouží jako zámek expozice. Samozřejmě v menu lze činnost tlačítka upravit na zámek ostření (expozice se pak tradičně zamkne namáčknutím spouště) nebo může zamknout jak expozici, tak i ostření. Tlačítko QS (Quick Set) slouží k rychlému nastavení. Po prvním stlačení lze nastavit ISO, blesk, měření expozice a vyvážení bílé.

Samotné nastavování probíhá pohodlně čtyřsměrným ovladačem. Po druhém stisknutí tlačítka QS lze nastavovat kvalitu JPEG komprese (příp. zapnout RAW), velikost snímku (4,7 MPx, 16:9, 3 MPx a 1 MPx), sekvenční snímání/samospoušť a jako poslední je barevné ladění. Tlačítko MENU slouží ke vstupu do hlavního menu, tlačítkem OK volbu potvrzujete, opětovným tlačítkem MENU z něj vystoupíte.

Čtyřsměrným ovladač má tlačítka zvlášť. Doprava a doleva se upravuje např. korekce expozice, případně v manuálním režimu M tím upravujete clonu. Směrem nahoru můžete upravit ostřící režim, autofokus, ostření na dálku a manuální ostření, tlačítkem dolů naopak upravujete ostřící bod na jeden z devíti nabízených. Poslední dvě tlačítka slouží ke vstupu do režimu prohlížení, pravé pak mění zobrazení LCD displeje, případně jej úplně vypíná.Pod opravdu neuvěřitelně tuhou gumovou krytkou najdete zdířku pro USB/AV kabel a vstup napájení. Nad ní je ouško na provlečení popruhu.Na levé straně není nic zajímavého, pouze ouško na popruh.Vespod je kovový závit pro stativ v ose objektivu. Na straně je pak krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu.Krytka nemá pružinku, takže je nutno ji odklopit. Vevnitř najdete poměrně velký Li-ion akumulátor BP-31 s nízkým napětím 3,7 V, ale vysokou kapacitou 1300 mAh. Jako paměťové karty lze použít SD nebo SDHC.Sigma DP2 působí zvláštním dojmem. Překvapí malými rozměry, velkým čipem, ale také poněkud zvláštním ovládáním některých prvků (některé jsou velmi dobré, jiné zas špatné) a poněkud zklame pomalostí. V dalších kapitolách se mrkneme na praktické vlastnosti přístroje.


Technické specifikace: Sigma DP2
Snímací prvek
Celkový počet pixelů4,7 MPx (resp. 14,06 MPx přepočteno jako 4,7 MPx × 3 vrstvy)
Efektivní počet pixelů4,7 MPx
Velikost snímačeAPS-C Foveon X3 CMOS (20,7×13,8 mm)
Rozlišení fotografií(4:3) 2640×1760, 1872×1248, 1312×880
(16:9) 2640×1485
Rozlišení videa320×240 / 30 fps zvuk
Poměr stran4:3, 16:9
Typ barevného filtrukaždý pixel snímá kompletní RGB informaci
Formát záznamuJPEG (Exif 2.21), X3F (12bitový RAW), AVI
Optika fotoaparátu
ZnačkaSIGMA LENS
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný)24,2 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)41 mm
Světelnost objektivuF2,8
Rozsah clonyF2,8 - F14
Mechanická stabilizacene
Elektronická stabilizacene
Možnost použití předsádekano (s adaptérem na 46mm filtry)
Digitální zoomne
Zaostřování
Zaostřováníauto focus jednobodový (možno vybrat z 9 bodů), auto focus do dálky (od 1 metru), manual
Ostřící vzdálenost28 cm - nekonečno
Pomocné zaostřovací světlone
Elektronická část
Procesor-
Testovaný firmwareverze 1.3, později 1.4
Spotřeba-
Měření expozicevícebodové, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové
Citlivost ISOAUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600 (pouze RAW), 3200 (pouze RAW)
Rychlost závěrky15 - 1/2000 s
Expoziční režimyauto, priorita clony, priorita času, manual
Vyvážení bílé barvyauto, denní světlo, stín, zataženo, žárovka, zářivka, blesk, uživatelské nastavení
Scénické režimynemá
Samospoušť2 s, 10 s
Sériové snímání4,0 fps (4 snímky JPEG, 3 snímky RAW)
Vestavěný blesk - režimyVypnuto (zatlačený blesk), Zapnuto, Pomalá synchronizace, Redukce efektu červených očí
Vestavěný blesk - dosah0,28 - 4,3 metru (ISO AUTO)
0,28 - 3,0 metru (ISO 200)
směrné číslo 6 při ISO 100
Externí bleskano
Ostatní
Hledáčekne
LCD displej2,5" LCD, 230.000 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV
Paměťové kartySD, SDHC, MMC
Interní paměťnemá
NapájeníLi-Ion akumulátor BP-31 3,7 V 1300 mAh (250 snímků)
Hmotnost260 gramů (bez karty a baterií)
Rozměry113,3 x 59,5 x 56,06 mm
Barevné variantyčerná
Standardní příslušenstvípouzdro, Li-Ion akumulátor, nabíječka+kabel, USB kabel, AV kabel, CD-ROM, manuál, řemínek