Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony A6300 (ILCE-6300): technologický extrémista

23.8.2016, Milan Šurkala, recenze
Zamíříme do dražších vod APS-C trhu a podíváme se dnes na Sony A6300, známý také jako ILCE-6300. Tento fotoaparát nabídne hybridní zaostřování, 24MPx čip s velmi detailními 4K videosekvencemi a má i elektronický hledáček.
Sony A6300 (ILCE-6300) posunulo řady A6x00 mnohem výše. Zatímco předchůdce byl spíše mainstream, nový model A6300 už míří do high-endu. Tomu odpovídá i cena přes 40 tisíc včetně setového objektivu. A co tedy vůbec slibuje? Disponuje 24MPx APS-C senzorem s hybridním ostřením, čip umí natáčet 4K videosekvence (ve skutečnosti jde interně o 6K a následně zmenšené do 4K), umí i Full HD video při 100 fps. Najdete tu výklopný displej, Wi-Fi a nezapomnělo se ani na elektronický hledáček. Rozhodně je tedy se na co těšit a my se v dnešním testu podíváme, jak si fotoaparát povede v praxi.

 

Recenze Sony A6300 (ILCE-6300)



Videorecenze fotoaparátu Sony A6300 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.

 

Testovaný objektiv:



Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Fotoaparát je docela malý, zejména co se výšky týče. Jeho hledáček totiž není uprostřed nad displejem ve vyčuhující kapličce, ale nalevo vměstnaný do malého prostoru těsně nad displejem. Grip je rozumně velký a ačkoli není nějak extrémně ergonomicky tvarovaný a vzadu není výrazné vybrání pro palec, fotoaparát se překvapivě dobře drží. Dokonce i s poměrně těžkými objektivy (400g+) není problém nést fotoaparát dvě hodiny v ruce. Nerozumím tomu, jak se tohle Sony povedlo, ale držení je navzdory předpokladům překvapivě dobré. Zpracování těla je rovněž na velmi dobré úrovni.


Sony A6300


Za bajonetem vidíte 24MPx APS-C senzor. Díky krátké vzdálenosti mezi čipem a bajonetem lze na fotoaparát koupit neuvěřitelné množství redukcí na další jiné systémy objektivů. Zvykat si možná budete muset na tlačítko pro odjištění objektivu, které je dole vpravo (z pohledu fotografa) a nikoli vlevo, jak je u většiny přístrojů zvykem. Jste-li zvyklí na tradiční odjišťování vlevo, zabere vám pár týdnů se přeučit na nový systém. Na těle vidíte také diodu samospouště (funguje také jako přisvětlení autofokusu), nad bajonetem dva mikrofony pro stereo zvuk a na gripu pak snímač dálkového ovládání.


Sony A6300 senzor


Do testu jsme vzali tradiční setový objektiv Sony E 16-50mm F3.5-5.6 PZ OSS, který najdete i na levnějších přístrojích této řady. Nabídne přepočtené ohniskové vzdálenosti od značně širokoúhlých 24 mm po maximálních 75 mm. Světelnost je tradiční s hodnotami F3,5-5,6 a závit pro filtry má průměr 40,5 milimetru. Zoom je elektronický pomocí zoomovacího kroužku. Ten má dosti rychlou vazbu, při rychlém točení byl ale testovaný kus objektivu už docela hlučný. Na straně je ale páčka zoomu, která zoomuje pomaleji a objektiv je pak znatelně tišší. Při manuálním ostření pak úlohu ostřícího kroužku převezme ten zoomový (je to jediný kroužek na objektivu). Ostření má velmi dobrou pohotovou elektronickou vazbu.


Sony A6300 s objektivem 16-50mm


Na horní straně vidíte vyčuhující hledáček (okulár lze sundat), sáňky na externí blesk, je zde i mechanicky výklopný interní blesk. Následuje zapuštěné PASM kolečko s dosti tuhým chodem. Neoznačenému kolečku lze přiřadit funkci, může tu být např. ovládání clony, času nebo korekce expozice.


Sony A6300 horní strana


Zapínání se provádí pohodlně páčkou, výtky nemám ani k tlačítku spouště. Tlačítko C1 je uživatelsky nastavitelné. Osobně jsem si sem dal natáčení videosekvencí, protože speciální tlačítko na natáčení videa je u Sony již tradičně v tak nesmyslné pozici, že se v podstatě nedá používat a je víceméně nutné této funkci přiřadit jiný ovladač.


Sony A6300 PASM kolečko


Na zádi najdete výklopný 3,0" displej s rozlišením 921.600 bodů. Vyklápí se směrem nahoru až o 90° a dolů pak maximálně o 45°. Má poměr stran 16:9, což je výborné pro video, nicméně u statických snímků s poměrem 3:2 musíte počítat s tím, že nebude využita celá jeho plocha. Ke kvalitě obrazu nemám žádné námitky, je krásně ostrý a detailní, pozorovací úhly jsou rovněž hodně dobré. Zarážející je ale jen jedna věc. U fotoaparátu, který má tak pokročilý systém natáčení videa, bych skutečně čekal dotykovou obrazovku pro snadné polohování AF bodů. Ještě, že automatika výběru AF bodů je nadprůměrně inteligentní, nicméně i tak mi možnost rychle dotykem vybrat místo zaostření často chyběla (a to i u statických snímků).

Potěší i elektronický hledáček typu OLED. Má 0,39" úhlopříčku a jeho zvětšení dosahuje 1,07× (0,7× po přepočtu). V tomto se tedy vyrovná full frame zrcadlovkám. Jeho rozlišení činí 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů), je tedy hodně detailní a ostrý. Velmi dobrý obraz nabízí i za špatného světla, kdy není ani problém s manuálním ostřením. To zvětšuje náhled a obraz, ačkoli v takových podmínkách zašuměný, je pořád dostatečně detailní. Přepínání hledáčku a displeje je automatické a funguje dobře. Dále směrem doprava vidíte tlačítko pro vyklopení blesku a MENU pro vstup do hlavního menu přístroje.


Sony A6300 výklopný displej


Dále tu vidíte páčku přepínání ostřících režimů a tlačítko uprostřed. Toto tlačítko má tedy funkci podle toho, kde je nastavena páčka a pochopitelně obě polohy jsou plně konfigurovatelné. Co si sem nastavíte, je jen na vás a nemusí to mít nic společného s ostřením. Tlačítko Fn spouští dvouřádkové quick menu, které je opět konfigurovatelné. Dá se ovládat tlačítky i otočným ovladačem.

Následuje čtyřsměrný ovladač, který je otočný a opět jej lze konfigurovat. Např. si sem můžete nastavit korekci expozice, takže stačí jen pootočit kolečkem a okamžitě měníte expozici, aniž byste museli spouštět nějaké speciální menu. Směrem nahoru měníte zobrazení displeje, vpravo ISO citlivost, dole korekci expozice a vlevo pak samospoušť a sekvenční snímání. Pravé, levé i spodní tlačítko je znovu konfigurovatelné a totéž platí o prostředním potvrzovacím tlačítku (osobně jsem si tu dal např. přepínání AF a MF).

Nakonec tu máme ještě tlačítko pro vstup do režimu prohlížení vyfocených snímků (vyfocený snímek lze pozastavit na displeji i tlačítkem lupy) a další funkční tlačítko C2. Na straně ještě vidíte červené tlačítko pro nahrávání videa, ale jak již bylo řečeno, je takřka nepoužitelné. Je totiž velmi malé, málo vystouplé a v nevhodné pozici. Opravdu hodně obtížně se s ním pracuje.


Sony A6300 zadní strana


Na levé straně vidíte již zmiňovaný zoomovací kroužek na objektivu i páčku zoomu (spíše posuvník). Na těle přístroje je krytka prostoru pro konektory.


Sony A6300 levá strana


Pod touto krytkou je micro USB konektor, přes který se dá fotoaparát nabíjet. Díky tomu lze pro nabíjení použít i nabíječku z vašeho smartphonu. Kontrolka nabíjení je dost utopená a jde těžko vidět přes připojený kabel. Následuje HDMI port a zdířka pro externí mikrofon.


Sony A6300 porty


Jak je u dnešních menších CSC fotoaparátů typické, najdete zde menší výklopný blesk. Jeho směrné číslo je 6 při citlivost ISO 100, což je velmi nízký výkon vhodný jen pro nenáročné použití.


Sony A6300 blesk


Sony ILCE-6300 je napájen Li-Ion akumulátorem NP-FW50 s napětím 7,2 V a kapacitou 1020 mAh. Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC nebo SDXC, je možné využít i UHS-I rozhraní. Vidíte i kovový závit pro stativ.


Sony A6300 baterie


Prvotní seznámení s fotoaparátem máme za sebou, pojďme nyní vyzkoušet, jak funguje v praxi.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.