reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Carl Zeiss Sonnar T* FE 35mm F2.8 ZA (SEL35F28Z)

11.1.2016, Milan Šurkala, recenze
Do dnešní recenze jsme vzali 35mm objektiv pro full frame CSC fotoaparáty rodiny Sony A7. Jde o model od Carl Zeiss se světelností F2,8 a velmi malými rozměry i hmotností. Vyzkoušeli jsme ho na 42MPx Sony A7R II.
Spolu s fotoaparátem Sony A7R II jsme otestovali i objektivy. Prvním z nich je Sony Carl Zeiss Sonnar T* FE 35mm F2.8 ZA (SEL35F28Z). Jde tedy o 35mm objektiv, což je standardní, spíše širokoúhlá ohnisková vzdálenost.Objektiv můžete použít i na APS-C fotoaparátech Sony, pak čekejte trochu delší padesátku. Vzhledem k ceně překonávající částku 20 tisíc Kč dost překvapí, že se výrobce zmohl na světelnost pouze F2,8. Za takové peníze by člověk čekal nejhůř F2. Holt jméno Carl Zeiss něco stojí a my se právě podíváme, jaký bude objektiv v praxi a zda navzdory sice dobré, ale nijak přesvědčivé světelnosti zaboduje.


Recenze Sony Carl Zeiss Sonnar T* FE 35mm F2.8 ZAVideorecenze objektivu s ukázkami ovládání a 4K videoukázkami.
 
Carl Zeiss Sonnar FE 35mm F2.8 ZA

Objektiv příjemně překvapí velmi malými rozměry a hmotností. V průměru má tradičně jen lehce přes 6 centimetrů, na délku je to pak 36,5 milimetru. To opravdu není moc. Zajímavá je také hmotnost, která činí pouhých 120 gramů a přesto nutno říci, že nepůsobí nijak lehce a nekvalitně. Právě naopak, zpracování je hodně slušné. Potěší i to, že je odolný vůči vlhkosti a prachu. Není ale vodě odolný a už vůbec ne vodotěsný.


Carl Zeiss Sonnar FE 35mm F2.8 ZA boční pohled


Design je vyloženě minimalistický, najdete tu ostřící kroužek a tím to hasne. Žádný přepínač manuálního ostření, to se dá udělat z fotoaparátu. Kroužek má velmi plynulý, byť relativně tuhý chod. Rychlost přeostřování závisí na rychlosti točení. Pokud točíte pomalu, je ostření ještě zpomaleno, naopak při rychlém točení je převod ještě více zrychlen pro rychlé přeostření. Někdy je trochu těžké přijít na to, jak se daná rychlost projeví, ale zvyknete si.


Carl Zeiss Sonnar FE 35mm F2.8 ZA bajonet


Potěší kovový bajonet a v balení najdete také dodanou sluneční clonu s poněkud neobvyklým tvarem. Clona má 40,5mm závit pro filtry.


Carl Zeiss Sonnar FE 35mm F2.8 ZA se sluneční clonou


Pokud budete objektiv používat bez clony, připravte se na 49mm závit. Jak již bylo řečeno, k testu jsme použili fotoaparát Sony A7R II s full frame snímačem, jehož rozlišení je velmi vysokých 42 megapixelů.


Carl Zeiss Sonnar FE 35mm F2.8 ZA na Sony A7R II


Po prvních dotecích tedy přejděme k dalším testům, které si objektiv výrazněji proklepnou.

Technické specifikace objektivu
Název objektivu Sony Carl Zeiss Sonnar T* FE 35mm F2.8 ZA (SEL35F28Z)
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 35 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 35 mm (52,5 mm APS-C)
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) diagonální 63° (44° APS-C)
Světelnost objektivu F2,8
Rozsah clony F2,8-F22
Konstrukce 7 optických členů v 5 skupinách
Nejkratší ostřící vzdálenost 35 cm
Maximální zvětšení 0,12×
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ne
Rozměry 61,5×36,5 mm
Hmotnost 120 gramů
Závit pro filtry 49 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama