www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot HX200V: ultrazoomový rychlík

Sony Cyber-shot HX200V: ultrazoomový rychlík
, , recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na nástupce jednoho z nejlepších ultrazoomů minulého roku. Nová HX200V nahrazuje starší HX100V a přidává 18MPx CMOS čip, zůstává pak objektiv Carl Zeiss se 30× optickým zoomem i téměř nekonečná nabídka různých technologií.
K oblíbeným
reklama
Sony Cyber-shot HX200V navazuje na úspěchy modelu HX100V. Oproti němu přináší zejména nový čip. K tomu se ale dostaneme až za chvíli. Fotoaparát potěší solidní ergonomií co se držení týče. Je velký a na poměry ultrazoomů i docela těžký, takže do ruky padne přeci jen o něco lépe. Zpracování je solidní. Potěší velmi dobrý LCD displej, elektronický hledáček je ale podobně špatný jako u konkurence. Chválím alespoň jeho automatické zapínání při přiblížení oka.

Objektiv má velký 30× optický zoom, nezačíná sice na velmi širokoúhlém ohnisku jako konkurence, ale ani 27 mm rozhodně není k zahození. Opticky je objektiv celkem slušný, trpí však na chromatickou aberaci. Disponuje slušným makrem i telemakrem, potěší opravdu bleskurychlé ostření, které je na většině ohnisek rychlejší i ve srovnání s nejednou zrcadlovkou.

Radost udělají zajímavé technologie jako je hardwarové HDR, Sweep Panorama, Full HD video s progresivním 50p záznamem a vynikající dynamickou stabilizací a mnoho dalších. Výborná je i vestavěná GPS, která nabíhá velmi rychle a je také skutečně velmi přesná. I samotný přístroj je velmi rychlý. Jak už jsme řekli, ostří velmi rychle, překvapivě krátké jsou také prodlevy mezi snímky, dobré je i sekvenční snímání. Velmi dobře funguje systém vyvažování bílé. Fotoaparát dobře nastavuje i expozici a potěší přítomnost ND filtru vedle irisové clony. Díky tomu zde máte opravdu bohaté možnosti nastavení expozice.

Kvalita obrazu je bohužel jediným výrazným negativem fotoaparátu. Pro menší rozlišení je to v pohodě, protože barevně a expozicí jsou snímky rozhodně jedny z nejlepších. Pokud ale chcete tisknout už jen trochu větší rozměry (např. A4), začne se negativně projevovat vysoké rozlišení 18MPx čipu a tím i vysoká pixelová hustota. Ten totiž při malé 1/2,3" úhlopříčce opravdu hodně šumí, z čehož plyne velmi agresivní odšumování, a tak právě vysoké rozlišení čipů paradoxně způsobuje to, že výsledné snímky mají skutečné rozlišení o to nižší. I když se síla odšumování dá ovlivnit, v praxi se to nijak výrazně (k lepšímu) neprojevuje. Bohužel není k dispozici ani RAW, který by dokázal alespoň na nejnižší citlivosti dodat detailní obraz. Objektiv totiž sám o sobě kreslí velmi pěkně a detailně.

Zatímco u běžných kompaktů (jako např. u testovaných modelů WX100 nebo s přimhouřením oka u HX20V) se dá toto odšumování omluvit, u pravého velkého ultrazoomu je už toto odšumování dle mého názoru pro mnoho zákazníků neomluvitelné. Samozřejmě, pokud nemáte ambici tisknout nic většího než třeba 13×18 cm fotografie, je HX200V velmi dobrou volbou a ve třídě ultrazoomů rozhodně jeden z nejlepších. Doufejme, že situace kolem 18MPx čipu bude pro Sony tvrdou lekcí a pokorně se vrátí k mnohem nižšímu rozlišení. Konkurence se už k 12MPx čipům vrátila dávno. Jediné, co po HX200V totiž nemůžete chtít, je paradoxně kvůli vysokému rozlišení právě "vysoké rozlišení".


Fotoaparát je vhodný pro:


1) Natáčení vysoce kvalitních 1080p50 videosekvencí
2) Solidní makro i telemakro snímky
3) Barevně a expozičně příjemné snímky na automatiku v malých rozlišeních (do cca 13×18 cm)
4) Focení panoramat
 
 

Plusy


+ Vysoce kvalitní Full HD 1080p50 videosekvence
+ Velmi rychlé ostření
+ Technologie CMOS čipu
 (HDR, Sweep Panorama,...)
+ Rychlá a přesná GPS
+ Dobrý LCD displej
+ Opticky docela dobrý objektiv
+ Přítomnost irisové clony i ND filtru
 
 

Minusy


- Velmi agresivní odšumování kvůli vysokému 18MPx rozlišení čipu
- Chromatická aberace
- Slabý EVF (elektronický hledáček)
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Sony Cyber-shot HX200V děkujeme Sony.
Fotoaparát Sony Cyber-shot HX200V a další produkty najdete na www.fotoskoda.cz.
 

Cena v době testování: cca 13 000 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Jak hodnotíte Sony Cyber-shot HX200V?
V anketě šlo hlasovat od 31.5.2012 do 29.5.2013. Počet hlasujících: 22
Výborný 5 % 5% Průměrný 18 % 18% Špatný 77 % 77%
Nejnovější články
Ricoh oznamuje vývoj nové APS-C DSLR Ricoh oznamuje vývoj nové APS-C DSLR
Oznámení o vývoji nového fotoaparátu vydala také společnost Ricoh Pentax. Ta si pro blízkou budoucnost chystá novou vlajkovou loď APS-C systému svých digitálních zrcadlovek. Ta má nahradit Pentax KP.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm vyvíjí X-Pro3 se skrytým LCD Fujifilm vyvíjí X-Pro3 se skrytým LCD
Fujifilm na tiskové konferenci oznámil vývoj nového APS-C CSC fotoaparátu X-Pro3. Ten má přinést několik zajímavých funkcí. Vylepší hybridní hledáček, přesune se hlavní LCD a budou zde i nové simulace filmů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nikon prý chystá 60MPx full frame s 16bitovými RAWy Nikon prý chystá 60MPx full frame s 16bitovými RAWy
Podle uniklých informací chystá Nikon nový full frame fotoaparát, jehož snímač by měl dosahovat velmi vysokého rozlišení 60 megapixelů. Další zajímavostí by měla být podpora 16bitového RAW formátu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Instagram smaže příspěvky se zázračnými dietami Instagram smaže příspěvky se zázračnými dietami
Zázračné diety nebo kosmetické operace mohou v mnohých mladých lidech vzbudit pocit vlastní nedostatečnosti a mentální nepohody. Sociální síť Instagram proto začne takové příspěvky omezovat nebo rovnou mazat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple si chce zaregistrovat slovo "slofie" Apple si chce zaregistrovat slovo "slofie"
Spolu s novými smartphony Apple iPhone 11 byl představen koncept slofie. Jde vlastně o slow-motion selfie video, které je umožněno 120fps záznamem přední kamerky. Apple si chce nyní toto slovo zaregistrovat jako trademark.
19.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář