reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Sony Cyber-shot HX20V: umí snad všechno

, , recenze
Sony Cyber-shot HX20V: umí snad všechno
Sony Cyber-shot HX20V má ambice stát se jedním z nejlepších kapesních ultrazoomů na trhu. Podaří se mu to? Podívejte se s námi, jak si vede nový 18MPx Exmor R CMOS čip s 1080p50 Full HD videosekvencemi i nový objektiv Sony G s 20× optickým zoomem.
Sony Cyber-shot HX20V: umí snad všechno
Kapesní ultrazoomy Sony Cyber-shot řady HX už začínají mít docela tradici, první model HX5 byl ve své době vskutku znamenitým přístrojem. Nyní tu mám již třetího nástupce, nový model Cyber-shot HX20V a už papírově nechce být nic dlužen své pověsti funkcemi nabitého kapesního ultrazoomu. Máme zde totiž objektiv s 20× optickým zoomem začínajícím již na velmi širokoúhlém 25mm ohnisku. Navíc jde o objektiv Sony G, které vždy patřily k tomu nejlepšímu. Uvidíme, zda to bude i případ objektivu u modelu HX20V.
 
Papírově nepříjemným údajem je rozlišení snímacího čipu. Šílených 18 megapixelů na 1/2,3" čipu způsobuje velmi vysokou pixelovou hustotu (65 MPx/cm2!) a to je teoreticky předpoklad neméně tak vysokého šumu. Nás ale nezajímají papírové údaje, nás bude zajímat skutečná praxe. To bude také cílem této recenze. Opravdu bude nový čip hodně šumět, nebo se s tím Sony dobře popralo? Ostatní vlastnosti nového čipu totiž jen a jen potěší. Je tu hardwarové HDR, Full HD video 1080p50, 10fps sekvenční snímání, multiexpoziční režimy, Background Defocus a spousta dalších více či méně zajímavých technologií.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Objektiv s 20× zoomem vyžaduje trochu místa, a tak není divu, že Cyber-shot HX20V není právě superkompaktní fotoaparát. Rozměrově je dostatečný na to, aby se vešel do kapsy, ale více než 250 gramů jeho váhy už přeci jen pocítíte. Konkurence s podobnými objektivy (cca 18× zoom) bývají zhruba o necelých 50 gramů lehčí. Zpracování je solidní, tělo působí tuze a dojem "stoprocentní" tuhosti trochu kazí snad jen vyskakovací blesk. Ten má tu nevýhodu, že na nejširším ohnisku vytváří stín v pravém dolním rohu. Je nutno zazoomovat asi na 1,2× zoom, aby úplně zmizel. Blesk vyskakuje pouze tehdy, když bude opravdu blýskat. Navíc je možné jej ručně opět zasunout.

Držení přístroje je velmi slušné, za což může gumový grip vepředu i vzadu. Objektiv Sony G nabízí 20× optický zoom v rozsahu od velmi širokoúhlých 25 po maximálních 500 milimetrů, jde tedy o nadmíru bohatý rozsah, který musí stačit téměř každému. Kupodivu si takto velký rozsah ve stále docela kompaktním těle nevybral ani daň na světelnosti, ta je s hodnotami F3,2 na širokém a F5,8 na nejdelším ohnisku naprosto normální a typická pro danou třídu. K dispozici je optická stabilizace, která má navíc dynamický režim pro videosekvence. Vedle objektivu je i přisvětlovací dioda.

Seshora vidíte výklopný blesk, dále dvojici mikrofonů pro stereo zvuk a trochu zapuštěné tlačítko pro zapnutí přístroje. K tlačítku spouště nemám žádné výhrady a totéž se dá říci o páčce zoomu. Ta je dvoustupňová, malé vychýlení dovoluje jemné a pomalé nastavení ohniska, naopak výraznější vychýlení mění zoom podstatně rychleji. U videosekvencí je pak k dispozici jen pomalejší režim, což zajišťuje přirozenější nahrávky. Hlavní kolečko má přiměřeně tuhý chod, aretace je výrazná, snad ani není možné jej nechat v mezipoloze. S vlhčími prsty byste ale mohli mít trochu problém s ovládáním. Směrem k zadní straně si všimněte ještě nenápadného tlačítka CUSTOM, které slouží jako funkční tlačítko. Můžete mu přidat nějakou funkčnost, např. korekci expozici a další.

LCD displej se chlubí velmi vysokým rozlišením 921.600 bodů (640×480 pixelů) a opravdu solidními pozorovacími úhly. Ze všech stran jen lehce klesá kontrast, ale jinak je vše v pořádku. Za silného slunečního světla pochopitelně nastávají problémy, nicméně i v tomto ohledu patří displej k těm lepším. Napravo je červené tlačítko pro spuštění nahrávání videosekvencí, prodleva je krátká, zhruba kolem půl sekundy. Následuje tlačítko pro vstup do režimu prohlížení a čtyřsměrný ovladač ve formě otočného kolečka. Tímto kolečkem se můžete např. pohybovat mezi jednotlivými nastaveními položek v menu (např. v menu výběru konkrétních ISO citlivostí).

Směrem nahoru se ovládá nastavení zobrazení LCD displeje, vpravo je blesk, dole pak nastavení barev (v podstatě korekce expozice, vyvážení bílé, saturace a barevné efekty v menu srozumitelném i pro naprosté laiky). Vlevo je pak nastavení samospouště, sekvenčního snímání, expozičního bracketingu (ten může být doplněn i o samospoušť) a co musím opravdu hodně pochválit, je to, že samospoušť se nevypíná, ale zůstává aktivní i po vyfocení snímku. Prostřední tlačítko slouží jako potvrzovací, případně v režimu focení spouští sledování objektu. To funguje velmi úspěšně a řekl bych, že i docela rychle. Následují poslední dvě tlačítka, MENU pro vstup do hlavního menu (jak fotografického, tak technického), další tlačítko pak slouží k vyvolání nápovědy, případně k mazání snímku. Na pravé straně přístroje najdete HDMI port (napravo od tlačítka pro videosekvence).

Fotoaparát využívá Li-Ion baterii NP-BG1 s napětím 3,6 V a kapacitou 960 mAh (3,4 Wh energie). Můžete používat Memory Stick PRO Duo, SD, SDHC a SDXC karty. Příjemným překvapením je i kovový závit pro stativ.

Naše novinářské balení obsahovalo jen fotoaparát, poutko, baterii a nabíječku s kabelem. V prodejním balení byste ale měli najít i vícejazyčný manuál.

3,0" LCD displej má typické zobrazení pro fotoaparáty Sony, zde se nic nemění. Nahoře vidíte informace o režimech, rozlišeních a obdobných vlastnostech, dole se většinou nezobrazuje téměř nic, po namáčknutí se objeví expoziční hodnoty. Ty lze vidět i v režimu M, kdy je můžete nastavovat (prostředním tlačítkem OK se přepínáte mezi citlivostí, časem a clonou). Jas obrazu na displeji odpovídá zadanému expozičnímu nastavení. Stiskem tlačítka MENU se dostanete do hlavního menu (ve formě tzv. quick menu, nicméně se všemi položkami, takže je poněkud nepřehledné).


Tlačítka čtyřsměrného ovladače pak vyvolávají menu nabídky jako vidíte na levém snímku. Ten pravý pak ukazuje režim panoramat, kdy si jen musíte vybrat směr, kterým budete snímat, zmáčknout spoušť a pak se jen točit.


Při otáčení hlavního kolečka na horní straně přístroje se zobrazuje i jeho animace, díky které je snadné ovládat přístroj i za úplné tmy. Pravý snímek ukazuje režim natáčení videosekvencí.


Po stisku tlačítka s ikonkou otazníku se spustí nápověda, která vás naučí fotit, rozumět ikonkám i řešit nejrůznější problémy. Některé věci se tu ale nedozvíte a kupodivu ani v manuálu.


Technické menu je poslední položkou hlavního menu, což je trochu matoucí, ale co už. Obsahuje překvapivě velké množství různých nastavení, a tak doklikat se např. k aktivaci GPS už zabere nějakou tu chvíli. Při zobrazování snímků si můžete nechat zobrazit většinu expozičních nastavení, histogram, GPS souřadnice a další údaje. Pochopitelně můžete toto množství informací snižovat stiskem tlačítka DISP.


Jako poslední tu vidíte GPS, která vám ukazuje množství satelitů, ze kterých se bere signál, jeho sílu i přesnou aktuální pozici.


Sony Cyber-shot HX20V vypadá být nadmíru zajímavým kompaktem, tak se pojďme podívat, jaký je opravdu při focení.

Technické specifikace: Sony Cyber-shot HX20V
Snímací prvek
Celkový počet pixelů 18,9 MPx
Efektivní počet pixelů 18,2 MPx
Velikost snímače 1/2,3" Exmor R CMOS s BSI technologií (přibližně 6,21×4,66 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 4896×3672, 3648×2736, 2592×1944, 640×480
(16:9) 4896×2752, 1920×1080
(panorama) 7152×1080, 4912×1080, 4912×1920, 3424×1920
(panorama HR) 10480×4096
Rozlišení videa 1920×1080 /50p, 1920×1080 / 50i (FX, FH), 1440×1080 / 50i (AVCHD)
1440×1080 / 25fps, 1280×720 / 25 fps, 640×480 / 25 fps (MPEG4)
stereo zvuk, dynamická optická stabilizace
Poměr stran 4:3, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.3), M2TS (AVCHD), MP4 (AVC H.264), MPO (3D snímky)
Optika fotoaparátu
Značka Sony Lens G
Optický zoom 20×
Rozsah ohnisek (reálný) 4,45 - 89 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 25 - 500 mm
Světelnost objektivu F3,2 - 5,8
Rozsah clony F3,2 - F8,0 (wide), F5,8 - F14 (tele), clonění ND filtrem
Mechanická stabilizace ano (optická, dynamický režim u videa)
Elektronická stabilizace ano (režim Ručně držený soumrak, Redukce rozmazání pohybu)
Možnost použití předsádek ne
Digitální zoom ano (2× Clear Image Zoom, 4×)
Zaostřování
Zaostřování auto focus (středové, 9bodové, pružné bodové, napůl ruční, ruční)
Ostřící vzdálenost 1 cm - nekonečno (normal wide)
170 cm - nekonečno (normal tele)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor BIONZ
Testovaný firmware -
Spotřeba 1,1 W
Měření expozice vícebodové, středové, bodové
Citlivost ISO AUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 (multiexpozice), 12800 (multiexpozice)
Rychlost závěrky 1/1600 - 1 s, až 4 s v režimu Noční scéna, až 30 sekund v režimu M
Expoziční režimy auto, manuál
Vyvážení bílé barvy Auto, Denní světlo, Oblačno, Zářivka 1, Zářivka 2, Zářivka 3, Žárovky, Blesk, Uživ. nastavení, možnost nastavení posunu WB
Scénické režimy Hladká pleť, Zamlžení, Redukce rozmazání pohybu, Krajina, Korekce protisvětla HDR, Noční portrét, Noční scéna, Ručně držený soumrak, Vysoká citlivost, Jídlo, Domácí mazlíček, Pláž, Sníh, Ohňostroj, Pokročilé snímání sportu
Samospoušť 2s, 10 s, portrét jedné osoby, portrét dvou osob, samospoušť pro sekvenční snímání, samospoušť pro bracketing
Sériové snímání 2,0 fps (max. 10 snímků)
10,0 fps (max. 10 snímků)
Vestavěný blesk - režimy Vypnuto, Automatický, Zapnutý, Pomalá synchronizace
Vestavěný blesk - dosah 0,4 - 7,1 metrů (wide)
1,5 - 3,9 metru (tele)
Externí blesk ne
Ostatní
Hledáček ne
LCD displej 3,0" LCD, 921.600 bodů (640×480 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC, Memory Stick PRO Duo
Interní paměť 105 MB
Napájení Li-Ion akumulátor NP-BG1, 3,6 V, 960 mAh (výdrž na 320 snímků nebo 75 minut videa)
Hmotnost 254 gramů (včetně příslušenství)
Rozměry 106,6 x 61,9 x 34,6 mm
Barevné varianty černá, hnědá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, nabíječka + kabel, USB kabel, CD-ROM, poutko, stručný manuál v mnoha jazycích
reklama