www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot HX20V: umí snad všechno

Sony Cyber-shot HX20V: umí snad všechno
, , recenze
Sony Cyber-shot HX20V má ambice stát se jedním z nejlepších kapesních ultrazoomů na trhu. Podaří se mu to? Podívejte se s námi, jak si vede nový 18MPx Exmor R CMOS čip s 1080p50 Full HD videosekvencemi i nový objektiv Sony G s 20× optickým zoomem.
K oblíbeným
reklama
Sony Cyber-shot HX20V útočí na ostatní kapesní ultrazoomy mnoha trumfy a mnoho z těchto útoků je úspěšných. Ve své třídě patří k těm větším a těžším, v kapse si ho už trochu všimnete. LCD displej má vysoké rozlišení a opravdu velmi krásný obraz. Ostření je doslova bleskurychlé a i spousta zrcadlovek bude mít co dělat, aby zvládla ostřit tak rychle jako HX20V. Další výhodou je skvělé makro. Velmi malé ostřící vzdálenosti jsou totiž k dispozici i u ohnisek okolo 100 mm, což dává snímkům lepší perspektivu, větší zvětšení a menší pravděpodobnost stínění si objektivem. Možnosti nastavení expozice jsou obohaceny o manuální režim s možností nastavit čas a aktivovat ND filtr. Bohužel tu nenajdete irisovou clonu a budou vám možná chybět i prioritní režimy.

Sony je už tradičním králem videosekvencí u svých CMOS kompaktů a HX20V patří k těm nejlepším z nich. Video je dostatečně detailní, autofokusu nelze vůbec nic vytknout, totéž ani nastavování expozice nebo vynikající optické stabilizaci s dynamickým režimem. Výdrž na baterie je dobrá, a to i se zapnutou GPS. Té lze přiřadit jen samé superlativy. Opravdu velmi rychle nabíhá a přesností překonává doposud všechny fotoaparáty nebo fotomobily, které jsem testoval. Rozdíl v řádu několika jednotek metrů maximálně jsou prostě skvělé, už se nekonají žádné desítky, nebo dokonce stovky metrů jako u konkurence.
Ocenění TREFA získává Sony Cyber-shot HX20V za rozsáhlou nabídku zajímavých technologií a vynikající video. Logo ocenění je ke stažení zde.


CMOS čip s BSI technologií slibuje mnoho zajímavých technologií a většina z nich opravdu dobře funguje. Základem je rychlé sekvenční snímání, které skutečně nabízí přesně 10 fps a je využito i u velmi dobře funkčního HDR režimu, který má nyní nejen realistický mód, ale také režim umělecký. Už nemusíte HDR skládat v počítači, fotoaparát to vyřeší za vás a nabídne vám tři stupně síly efektu. Kdo si chce HDR složit sám, má tu i expoziční bracketing. Je zde i multiexpozice, která snižuje šum, v praxi ale spíše potlačí třepení hran a zbytek silněji rozmaže.

Odšumování obecně je v podstatě jediným výraznějším nedostatkem přístroje. I když se Sony snažilo, 18MPx na 1/2,3" čipu je opravdu špatný nápad, byť se s ním výrobce popral docela dobře (umím si představit, jak hrozně by obraz vypadal u některých jiných výrobců). Možná i proto doposud nikdo jiný nenašel odvahu dát do kompaktu tento 18MPx čip. Při nejnižší citlivosti jsou výraznější detaily (budovy, auta,...) velmi výrazné a ostré, bohužel totéž se netýká méně výrazných detailů jako je tráva nebo listy stromů zejména při počasí bez výraznějších stínů. To už nastupuje odšumování a tyto plochy nemilosrdně rozmaže a oproti starším fotoaparátům s 12MPx (WX5) nebo 16MPx (WX7, HX9V) čipy vytváří v obrazu nepříjemné hranaté artefakty. Pro A4 výtisky to většinou stačí, vyšší citlivosti ale míru odšumování velmi výrazně navyšují a tady bych byl opatrný i s mnohem menšími formáty.

Samotný objektiv Sony G dělá čest svému jménu. Nabízí velký zoom, lehce nadprůměrný průběh světelnosti ve srovnání s konkurencí, fotoaparát se pak softwarově stará o úspěšné odstranění vad jako je zkreslení, ztmavení rohů nebo chromatická aberace. Posledně jmenovanou vadu ale občas najdete na některých snímcích v protisvětle. V tom se ale vyskytuje spíše jiný problém, a to odlesky.

Ve výsledku mohu říci v podstatě jediné. Kdyby měl fotoaparát RAW nebo alespoň výrazně slabší odšumování, měli by ostatní výrobci opravdu hodně těžkou úlohu. HX20V přináší nadprůměrné vlastnosti téměř ve všech ohledech a ve své kategorii rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co se dá sehnat. Pro malá rozlišení a menší tisky nabízí asi nejlepší snímky ve své kategorii (zejména co se týče práce s dynamickým rozsahem a barvami), při tisku ve větším rozlišení ale vysoké odšumování dává prostor k úvaze o konkurenčních přístrojích. I přesto si, byť těsně, zaslouží ocenění TREFA. Cena 10 tisíc Kč s DPH ale není zrovna nízká. A vzkaz pro Sony na závěr? Chtěli bychom 12MPx čip se slabším odšumováním nebo RAW. A nejlépe obojí.


Fotoaparát je vhodný pro:


1) Natáčení velmi kvalitního 1080p50 Full HD videa
2) Snímání panoramat ve vysokém rozlišení
3) HDR snímky přímo z fotoaparátu (jak reálné tak umělecké)
4) Děje vyžadující rychlé ostření i snímání (s tím, že ukládání série snímků na kartu zabere několik sekund)
5) Focení se záznamem přesných poloh GPS
 

Plusy


Vynikající Full HD video 1080p50
Skvělé technologie CMOS čipu (HDR, Sweep Panorama HR, sekvenční snímání,...)
+ Opticky kvalitní objektiv
+ Rychlá a přesná GPS
+ Nadprůměrný LCD displej
 
 

Minusy


Odlesky v protisvětle
Agresivní odšumování (zejména od ISO 200 výše)
- Blesk vytváří stín na nejširším ohnisku
 
 
Za zapůjčení fotoaparátu Sony Cyber-shot DSC-HX20V děkujeme Sony.
Fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-HX20V a další produkty najdete na www.fotoskoda.cz.
 
 
Cena v době testování: cca 10 000 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


Jak hodnotíte Sony Cyber-shot HX20V?
V anketě šlo hlasovat od 1.5.2012 do 1.5.2013. Počet hlasujících: 40
Výborný 30 % 30% Průměrný 38 % 38% Špatný 33 % 33%
reklama
Nejnovější články
Fujifilm X-Pro3 a X-T3 dostaly nový firmware, vylepší problematický AF Fujifilm X-Pro3 a X-T3 dostaly nový firmware, vylepší problematický AF
Společnost Fujifilm vydala nové firmwary pro některé své CSC fotoaparáty. U modelu X-Pro3 vylepšuje chybové chování a zamrzání, u X-T3 je pak znatelně vylepšen autofokus, který uměl místy pěkně pozlobit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pařížská muzea přidala do veřejné online kolekce 60.000 fotografií Pařížská muzea přidala do veřejné online kolekce 60.000 fotografií
Pařížská muzea mají už nějakou dobu online galerii svých děl, která čítala skoro čtvrt milionu prací. Nyní k nim přibylo dalších zhruba 60 tisíc fotografií, které jsou ve veřejné doméně, a tedy i zdarma k použití.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Šílené "rumors"? Canon EOS R5 má mít 45 MPx, IBIS, 4K120p i 8K Šílené "rumors"? Canon EOS R5 má mít 45 MPx, IBIS, 4K120p i 8K
Poslední dobou se množí zvěsti o připravovaných fotoaparátech Canon EOS R, které by měly celou řadu značně pozvednout. Nový EOS R5 by údajně měl mít 45MPx senzor s mechanickou stabilizací a možností 8K záznamu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Lady Gaga na Twitteru zveřejnila kradenou fotku z fotobanky i s vodoznakem Lady Gaga na Twitteru zveřejnila kradenou fotku z fotobanky i s vodoznakem
Máme zde další problém ohledně autorských práv. A opět je v roli hříšníka známá osobnost, která by rovněž nebyla ráda, kdyby se kradly její umělecká díla. Tentokrát jde o Lady Gaga, která vzala fotku ze Shutterstocku dokonce i s vodoznakem.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Žena rozjela zajímavý byznys, za $10 smaže z fotky ex-partnera Žena rozjela zajímavý byznys, za $10 smaže z fotky ex-partnera
Pokud to umíte s Photoshopem, dají se najít vskutku zajímavé způsoby, jak zpeněžit své schopnosti. Jedna žena našla díru na trhu a začala lidem mazat ex-přítele a ex-přítelkyně ze společných fotografií. A lidé se mohou zbláznit.
26.1.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů