Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot HX5: pan téměř dokonalý

18.5.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Při představení způsobil Sony Cyber-shot HX5 velký rozruch. Exmor R CMOS snímač s ultrarychlým sekvenčním snímáním, objektiv Sony Lens G s 10× optickým zoomem a 25mm ohniskem stejně jako HW HDR, Full HD video a GPS modul dávají tušit mnohé. Jaký je doopravdy?
V lednu se představil nový kompakt Sony Cyber-shot HX5. Jeho prodej začal pak v březnu a my jej nyní podrobili náročnému redakčnímu testu. Minimálně papírově jde o velmi zajímavý přístroj. Rozměry 1/2,4" čipu nijak nenadchnou, ale rozlišení je jen 10 megapixelů, což lze chválit. Navíc se jedná o Exmor R CMOS čip s BSI technologií, fotoaparát by tedy měl teoreticky mít nižší hladinu šumu než klasické CMOS čipy, na druhou stranu těžko říci, zda bude lepší než CCD. Oproti CCD je ale rozhodně lepší v sekvenčním snímání, které nabízí 10 snímků za sekundu v plném rozlišení!

Další zajímavostí je digitální stabilizace pracující na principu sloučení několika snímků. Vysoká rychlost přístroje umožnila i vytvoření HDR režimu, kdy jsou v rychlém sledu vyfoceny dva snímky a složené dohromady. Zajímavý je i Sony Lens G objektiv s velmi širokým 25mm ohniskem, 10× optický zoomem a stabilizací. Aby toho nebylo málo, fotoaparátu umí natáčet Full HD (1920×1080 pixelů) videosekvence v AVCHD kodeku, má i GPS modul a kompas.


Podle výrobce a manuálu by měly existovat tři verze, HX5 a HX5C bez GPS a HX5V s GPS a kompasem. Nicméně u nás v ČR je v nabídce pouze model s GPS, ačkoli je obchodně označován jako HX5. Ti, kdo si rádi hrají, jistě uvítají i manuální režim nastavení expozice. Cyber-shot HX5 tedy vypadá více než zajímavě. Umí své technologie ale předvést i v praxi? Na to se na následujících řádcích podíváme.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Po rozbalení krabice na vás vykoukne překvapivě malý fotoaparát. 10× optický zoom byste mu určitě netipovali. Hmotnost je také poměrně nízká, v plné výbavě téměř přesně 200 gramů. To je taková hraniční hmotnost, aby fotoaparát v kapse neobtěžoval. Zpracování je výborné, design se mi rovněž líbil, zejména jemně zlatavá barva fotoaparátu sluší. Přístroj se drží dobře, čemuž pomáhá malinký důlek na zadní straně přístroje.



Příď obsahuje velký objektiv, který je ve vypnutém stavu v podstatě celý schovaný v těle přístroje, tubus objektivu má sotva tři milimetry. Napravo je pomocná AF dioda, nalevo pak spousta nálepek, logo výrobce i modelu a nahoře malý blesk. Sony se poučilo z chyb u modelu WX1, kde byl blesk příliš blízko objektivu a ten pak způsoboval stín. To se zde naštěstí nekoná, blesk je spíše dost blízko ruce fotografa, který si může část jeho světla stínit. Osobně se mi to ale nestalo, ačkoli prsty jsem měl dost blízko. Výkon blesku je docela slušný, nicméně síly, jakou měl např. Cyber-shot H10, nedosahuje.



Objektiv Sony pochází z řady G, slibuje tedy nadprůměrné optické výsledky. Potěší 10× optický zoom, který začíná na velmi širokoúhlých 25 milimetrech. To je výborné, na druhou stranu v této třídě je 10× zoom už nižší standard a spolu s takto širokým ohniskem je to maximální jen 250 milimetrů. Nicméně není proč truchlit, pro běžné použití je to více než dostatečné. Světelnost F3,5 na nejširším ohnisku bohužel patří k těm podprůměrným. Ani F5,5 na nejdelším ohnisku není žádný zázrak, nicméně ve své kategorii jde o průměr. Situaci se snaží zachraňovat optická stabilizace SteadyShot. Clonění se provádí pouze ND filtrem, ten teda nemá vliv na hloubku ostrosti a clona je pouze dvoupolohová. To je dle mého názoru velká škoda, irisová clona by se hodila.



Seshora je vidět rozumnou tloušťku přístroje a objektiv na maximálním zoomu. Nalevo jsou vidět dva mikrofony a je zde napsána i informace o AVCHD videu. Směrem doprava je tlačítko pro sekvenční snímání, zapnutí přístroje, dále páčka zoomu s rozumným dávkováním a spoušť. Ta by mohla mít méně gumový chod, ale v zásadě je také v pořádku. Kolečko režimů mohlo být trochu větší, myslím, že se zpocenými prsty by mohl být s ovládáním trochu problém. Patří k těm trochu tužším.



Na zádi najdeme velký 3,0" LCD displej s klasickým rozlišením 230.000 bodů. Jeho obraz je při přímém pohledu pěkný a řekl bych až moc barevný. To je ale způsobeno i tím, že HX5 sama o sobě dělá barevnější snímky. Pozorovací úhly jsou průměrné. Seshora a ze stran brzy dojde ke zesvětlení a ztrátě kontrastu, nicméně stále jde vidět, co na displeji vlastně je. Zezdola ale dochází k velmi rychlé inverzi barev. Pro snímání nad hlavou je fotoaparát nevhodný. V horších světelných podmínkách snímkovací frekvence hodně klesá.



Napravo od displeje najdeme malý důlek pro palec, který vylepšuje držení přístroje. Pod tím je speciální tlačítko pro nahrávání videosekvencí. Směrem níže je vstup do režimu prohlížení. Tlačítko je pro Sony typicky malé a málo vystouplé, hůře se tedy mačká. Následuje čtyřsměrný ovladač, který je v jednom kuse. Šikmé stisky jsou možné, zpravidla je zaregistrováno to tlačítko, které jste chtěli. Směrem nahoru se upravuje jas a zobrazení displeje, doprava blesk, dole je samospoušť a vlevo detekce úsměvu. Prostřední tlačítko slouží jako potvrzovací.

Bohužel zde nenajdete rychlé menu, je tu na výběr pouze to klasické (tlačítko MENU). Resp. hlavní menu je ve formě "rychlého menu", ale jsou v něm všechna možná nastavení a rychlá úprava expozice, ISO citlivosti nebo vyvážení bílé je tak složitější. Hlavní technické menu je zde rovněž integrováno jako poslední položka. Celkově nejsem velký příznivec menu fotoaparátů Sony, jeho rychlá verze mi zde tradičně chybí. Poslední tlačítko slouží k mazání snímků.



Na pravé straně je pouze ouško na provlečení poutka na zápěstí. Přestože je malinké a utopené, dá se poutko navléct docela rychle.



Levá strana je vyvedena v lesklém kovu. Opět zde není nic důležitého, pouze informace o GPS, optickém zoomu a stabilizaci.



Vespod najdete krytku prostoru pro baterii a paměťové karty. Napravo je pak kovový závit pro stativ. Lze pochválit jeho kovovou konstrukci, naopak umístění není nejšťastnější. Vzhledem k malé hmotnosti fotoaparátu to ale vůbec nevadí.



Pod krytkou je Li-Ion akumulátor NP-BG1 s nízkým napětím 3,6 V a jen průměrnou kapacitou 910 mAh. Proto překvapí vcelku přijatelná udávaná výdrž na 310 snímků. Sony konečně potěšilo i u paměťových karet. Sice jsou stále podporovány neoblíbené karty Memory Stick Duo, můžete však konečně použít i levnější SD a SDHC.



Sony Cyber-shot HX5 se na první pohled ukázal jako velmi zajímavý přístroj. Dobré zpracování i výkony narušuje jen tradiční složité menu. V následujících kapitolách se podíváme, jak HX5 fotí.


Technické specifikace: Sony Cyber-shot DSC-HX5
Snímací prvek
Celkový počet pixelů-
Efektivní počet pixelů10,2 MPx
Velikost snímače1/2,4" Exmor R CMOS BSI (přibližně 6,1×4,6 mm)
Rozlišení fotografií(4:3) 3648×2736, 2592×1944, 640×480
(16:9) 3648×2056, 1920×1080
(Panorama) 4912×1080, 3424×1920, 7152×1080, 4912×1920
Rozlišení videa1920×1080 / 30 fps (17 Mb/s), 1440×1080 (9 Mb/s) ve formátu AVCHD, stereo zvuk
1440×1080 / 30 fps (12 Mb/s), 1280×720 / 30 fps (6 Mb/s), 640×480 / 30 fps (3 Mb/s), stereo zvuk
Poměr stran4:3, 16:9
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.21), MP4 (MPEG-4), M2TS (AVCHD)
Optika fotoaparátu
ZnačkaSONY Lens G
Optický zoom10×
Rozsah ohnisek (reálný)4,25 - 42,5 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)25 - 250 mm
Světelnost objektivuF3,5 - 5,5
Rozsah clonyF3,5 - F8 (wide), F5,5 - F13 (tele), cloní se ND filtrem
Mechanická stabilizaceano (lens shift, optická stabilizace SteadyShot)
Elektronická stabilizaceano (režim Ručně držený soumrak, Redukce rozmazání pohybu)
Možnost použití předsádekne
Digitální zoomano (2×)
Zaostřování
Zaostřováníauto focus (detekce tváří, automatický výběr z 9 bodů, středový, jednobodový)
Ostřící vzdálenost5 cm - nekonečno (wide)
100 cm - nekončeno (tele)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
ProcesorBIONZ
Testovaný firmware-
Spotřeba-
Měření expozicevícebodové, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové
Citlivost ISOAUTO ISO 125, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky30 - 1/1600 s
Expoziční režimyauto, manual
Vyvážení bílé barvyauto, denní světlo, oblačno, zářivka 1, zářivka 2, zářivka 3, blesk, stisk (manuální nastavení)
Scénické režimyVysoká citlivost, Zamlžení, Pokročilé snímání sportu, Krajina, Portrét za soumraku, Soumrak, Jídlo, Domácí mazlíček, Pláž, Sníh, Ohňostroj
Samospoušť2 s, 10 s
Sériové snímání10 fps (Hi), 5 fps (Mid), 2 fps (Lo)
Vestavěný blesk - režimyAutomaticky, Zapnutý blesk, Slow synchro, Vypnutý blesk
Vestavěný blesk - dosah0,25 - 3,8 metrů (wide)
1,0 - 2,6 metru (tele)
Externí bleskne
Ostatní
Hledáčekne
LCD displej3,0" LCD, 230.000 bodů (320×240 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI (přes redukci)
Paměťové kartySD, SDHC, Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo
Interní paměťano (45 MB)
NapájeníLi-Ion akumulátor NP-BG1 3,6 V 910 mAh (310 snímků)
Hmotnost170 gramů (bez příslušenství), 200 gramů (včetně karty a baterie)
Rozměry102,9 x 57,7 x 28,9 mm
Barevné variantyčerná, zlatá
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, nabíječka+kabel, USB/AV kabel, HDMI redukce, CD-ROM, manuál, řemínek
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.