Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot HX50: velká čísla v malém těle

23.12.2013, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dalším otestovaným fotoaparátem se stal kapesní ultrazoom Sony Cyber-shot HX50. Při malých rozměrech nabídne neuvěřitelný 30× optický zoom, nově je tu i irisová clona, Wi-Fi a dokonce i sáňky na blesk.

Noční scéna


Na noční focení je Sony Cyber-shot HX50 slušný fotoaparát. Jednak nabízí dlouhé expozice až do 30 sekund, jednak nabídne solidní autofokus. Irisová clona sice umí vytvořit menší hvězdičky, ale s nějak výrazným efektem nepočítejte.
expoziční čas 13 s, clona F4,5, citlivost ISO 80, ohnisko 49 mm, klikněte pro zvětšeníS delšími expozicemi si můžete krásně hrát. Šum je pochopitelně vysoký, odšumování vytváří kolem hran nepříjemné artefakty. Dále se podíváme na výřezy pořízené při různých citlivostech.
ISO 80Nejnižší citlivost je použitelná, barevné odšumování je ale patrné, barevný kontrast je relativně nízký. Hrany se třepí. Je ale nutné si uvědomit, že jde o 20MPx rozlišení a při převzorkování do normálních rozlišení (nebo vytištění na rozumně velký papír) budou snímky vypadat o něco lépe.
ISO 100Citlivost ISO 100 vypadá logicky dost podobně, rozdíl proti ISO 80 není moc výrazný.
ISO 200ISO 200 snižuje barevnost, naopak zvyšuje třepení hran.
ISO 400S citlivostí ISO 400 se celoplošně snižuje ostrost a množství detailů. Rovněž výrazně klesá barevnost snímku.
ISO 800ISO 800 navíc přináší spoustu digitálních artefaktů. Barvy už téměř neexistují.
ISO 1600Při citlivosti ISO 1600 úplně mizí barvy i detaily.
ISO 3200S dalším navýšením ISO citlivosti naprosto mizí detaily v méně osvětlených plochách. Ale ani ty nasvícené nejsou nějak kvalitní.
ISO 6400 (multiexpozice)Multiexpozice kvalitě snímků při citlivosti ISO 6400 nějak moc nepomáhá. Snímek je neostrý, barvy v podstatě neexistují.
ISO 12800 (multiexpozice)Nejvyšší citlivost ISO 12800 je i přes použití multiexpozice nepoužitelná.


Standardní scéna


Pochopitelně se podíváme i na standardní snímky.
expoziční čas 1/80 s, clona F5, citlivost ISO 125, ohnisko 61 mm, klikněte pro zvětšeníSnímek má velké množství jasového šumu (snížené odšumování), přesto se některé plochy rozlévají do sebe.
expoziční čas 1/80 s, clona F5, citlivost ISO 125, ohnisko 61 mm, klikněte pro zvětšeníHardwarové HDR srovnalo jasy, nicméně tento režim už běží se standardním odšumováním a spolu s multiexpozicí se podílí na velmi výrazném rozpití obrazu. Škoda.
expoziční čas 1/100 s, clona F4,5, citlivost ISO 80, ohnisko 46 mm, klikněte pro zvětšení20 megapixelů je skutečně dost, ale v praxi se tak neprojevují. Silné odšumování třepí hrany a méně výrazné detaily se v některých plochách slévají. Pochopitelně pokud budete fotit např. do 8MPx rozlišení, nebudete mít problémy.


3D scéna


Fotoaparát má 3D režim, kdy není třeba čímkoli posouvat, prostě se vyfotí a hotovo. Snímky i tak působí prostorově, sami se můžete podívat na MPO soubor.
klikněte pro zvětšení


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.