reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot HX9V: král kapesních ultrazoomů?

28.6.2011, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Recenze na Sony Cyber-shot HX9V byla jedna z nejžádanějších. Dnes jste se dočkali. Připravili jsme pro vás test tohoto kapesního ultrazoomu s 1080p Full HD videosekvencemi, HDR režimem, 16MPx CMOS BSI čipem, GPS a dalšími technologiemi.
Papírovými specifikacemi se Sony výborně trefilo do vkusu zákazníků. Máme zde kapesní ultrazoom, který je doslova prošpikován technologiemi. Objektiv Sony G nabídne 16× zoom již od výrazně širokoúhlých 24 milimetrů, 16MPx CMOS BSI čip pak podporuje Full HD video s 50 progresivními snímky za sekundu!, HDR ze tří snímků, 3D fotografie, plynulé snímání panoramat, GPS modul, vynikající LCD displej a to ještě ani zdaleka není všechno. Jak ale fotí?Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Sony Cyber-shot HX9V se nabízí v černé a zlaté barvě, my jsme k testu dostali tu černou. Je to poctivý kus "železa", tělo fotoaparátu působí tuze, bytelně a není úplně nejlehčí. Dobrý dojem ale kazí objektiv, který má znatelnou vůli a cítíte, že se i v zasunutém stavu "hýbe". Není to nejpříjemnější. Držení fotoaparátu je slušné, může za to mírný gumový grip na přídi i gumová plocha pro palec na zádi fotoaparátu.

Na přídi je objektiv Sony G, což mě potěšilo (objektivy Carl Zeiss pro kompakty Sony ve většině případů nijak nenadchly, zatímco objektivy Sony G doposud vždy patřily k tomu lepšímu). Nabízí velmi slušný 16× optický zoom v rozsahu od velmi širokoúhlých 24 milimetrů po maximálních 384 mm. Světelnost F3,3 na nejširším ohnisku je standard této třídy, totéž bohužel platí i o F5,9 na nejdelším ohnisku. Ani jedna z hodnot tedy není dobrá a o světelný ultrazoom se bohužel rozhodně nejedná. K dispozici je optická stabilizace Optical SteadyShot, která nabízí u videosekvencí dokonce i dynamický režim.

Nahoře si můžete všimnout vyskakovacího blesku. Naštěstí vyskakuje jen tehdy, když bude použit, žádné protivné automatické vyskakování při zakázaném blesku jako u mnohé konkurence se zde naštěstí nekoná. Dále zde vidíte stereo mikrofon, tlačítko pro zapnutí přístroje a CUSTOM pak slouží jako funkční tlačítko, kterému můžete namapovat nějakou z vybraných funkcí (korekci expozice, ISO citlivost nebo vyvážení bílé). Tlačítko spouště by mohlo mít trochu výraznější aretaci namáčknutí, jinak je ale v pořádku. S páčkou zoomu musíte opatrně. Zoom lze sice nastavit velmi přesně, ale musíte být hodně citliví. Když to se silou trochu přeženete, objektiv přeletí půlku svého ohniskového rozsahu, ani nevíte jak. Kolečko fotografických režimů je přiměřeně tuhé.

Chloubou přístroje je 3,0" LCD displej s velmi vysokým rozlišením 921.600 bodů (640×480 bodů). Obraz je nádherně ostrý, až máte pocit, že tento kompakt fotí lépe než jakákoli zrcadlovka. Ta ostrost, barvičky, no jednoduše paráda. Na počítači to už taková sláva být nemusí. Pozorovací úhly jsou výborné, za silného světla ale pochopitelně musíte počítat s horším zobrazováním. Nahoře vpravo je malé červené tlačítko pro nahrávání videosekvencí, počítejte se střední, asi sekundovou prodlevou.

Dále zde máme tlačítko pro prohlížení vyfocených snímků a čtyřsměrný ovladač. Ten je ve formě otočného okruží, které zrychluje nastavování v menu. Při nastavování expozičního času mi ale přišel hodně divný, lehké pootočení čas výrazně změní a neukazuje projeté hodnoty. V podstatě tak otočíte okružím a najednou na vás vybafne čas, který byste vůbec nečekali. Směrem nahoru se ovlivňuje zobrazení displeje, vpravo blesk, dole samospoušť (bohužel po každém snímku nutno nastavovat znovu) a vlevo pak sekvenční snímání.

Prostřední tlačítko slouží jen jako potvrzovací. Tlačítko MENU zobrazuje hlavní menu ve formě tzv. quick menu (nastavení v levém sloupci s výběrem voleb v horizontálním menu). Je zde ale docela dost nastavení, takže chvilku potrvá, než se jím proklikáte. Jako poslední položka je zde vstup do technického menu. Poslední tlačítko na zádi má ikonku koše a logicky slouží pro mazání snímků.

Fotoaparát není úplně nejužší, uvidíte zde ouško na provlečení poutka a konektor pro připojení HDMI kabelu.

Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor NP-FG1 s napětím 3,6 V a kapacitou 960 mAh. Fotoaparát podporuje jak karty SD, SDHC a SDXC, tak i Memory Stick PRO Duo. Protože tyto karty se vkládají v podstatě do jednoho slotu, je vkládání Memory Stick karet dost obtížné (je nutno vychytat přesné místo, kam kartu vložit).

V krabici naleznete fotoaparát, poutko, Li-Ion akumulátor, CD-ROM, manuál v mnoha jazycích, USB kabel a pak napájecí adaptér s kabelem.

LCD displej s vysokým rozlišením může zobrazovat i histogram, v manuálním režimu vidíte citlivost, čas i clonu, nechybí ani zobrazení rozdílu expozice od ideálu. V režimu P se zobrazuje čas a clona až po namáčknutí spouště, ISO bohužel jen při ruční volbě. Na pravém snímku je vidět quick menu, ve kterém jsou ale všechny volby. Chvilku tedy potrvá, než se jím proklikáte.


Zde je pořizování panoramat, které vám ukazuje směr snímání. Napravo je pak natáčení videosekvencí i s časem, který je možno ještě natočit.


Při otáčení hlavním kolečkem se zobrazuje tato animace, což je užitečné za špatného světla, dle mého názoru zůstává ale příliš dlouho zobrazena (raději se naučte odstranit ji namáčknutím spouště). Vpravo je pak výběr scénických režimů.


Zajímavé je, že tento kompakt má i uživatelské režimy, tři přednastavené pozice pro vlastní nastavení. I když je to na jednu stranu logické, mrzí mě, že se při nastavení na tento režim objektiv restartuje (vrátí na nejširší ohnisko). Nevšiml jsem si, že by se to dalo zrušit. Vpravo je zobrazení vyfoceného snímku s důležitými expozičními informacemi a histogramem. Zobrazení lze pochopitelně i zjednodušit.


Co se týče GPS modulu, tak ten vás dokáže (od nuly) lokalizovat zhruba do dvou minut, což je přijatelný výsledek. Po zapnutí přístroje chvilku trvá, než se poloha upraví, ale vyčkáte-li jen pár sekund, budete mít v podstatě všechny snímky s GPS souřadnicemi. GPS jako takové je velmi přesné s rozdíly do takových 15 metrů, jen velmi výjimečně je to více.

První dojmy ze Sony Cyber-shot HX9V máme za sebou, v dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky.

Technické specifikace: Sony Cyber-shot HX9V
Snímací prvek
Celkový počet pixelů16,8 MPx
Efektivní počet pixelů16,2 MPx
Velikost snímače1/2,3" Exmor R CMOS s BSI technologií (přibližně 6,17×4,52 mm)
Rozlišení fotografií(4:3) 4608×3456, 3648×2736, 2592×1944, 640×480
(16:9) 4608×2592, 1920×1080
(panorama) 7152×1080, 4912×1080, 4912×1920, 3424×1920
Rozlišení videa1920×1080 / 50p, 1920×1080 / 50i, 1440×1080 / 50i (AVCHD)
1440×1080 / 25fps, 1280×720 / 25 fps, 640×480 / 25 fps (MPEG4)
stereo zvuk, dynamická optická stabilizace
Poměr stran4:3, 3:2
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.3), M2TS (AVCHD), MP4 (AVC H.264), MPO (3D snímky)
Optika fotoaparátu
ZnačkaSony Lens G
Optický zoom16×
Rozsah ohnisek (reálný)4,28 - 68,48 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)24 - 384 mm
Světelnost objektivuF3,3 - 5,9
Rozsah clonyF3,3 - F8,0 (wide), F5,9 - F14 (tele), clonění ND filtrem
Mechanická stabilizaceano (optická)
Elektronická stabilizaceano (režim Ručně držený soumrak, Redukce rozmazání pohybu)
Možnost použití předsádekne
Digitální zoomano (4×)
Zaostřování
Zaostřováníauto focus (středové, 9bodové, průběžné), napůl ruční, ruční
Ostřící vzdálenost5 cm - nekonečno (normal wide)
125 cm - nekonečno (normal tele)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
ProcesorBIONZ
Testovaný firmware-
Spotřeba1,1 W
Měření expozicevícebodové, středové, bodové
Citlivost ISOAUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky1/1600 - 1 s, 1/1600 - 30 s (režim M)
Expoziční režimyauto, manual
Vyvážení bílé barvyAuto, Denní světlo, Oblačno, Zářivka 1, Zářivka 2, Zářivka 3, Žárovky, Blesk, Uživ. nastavení
Scénické režimyHladká pleť, Zamlžení, Redukce rozmazání pohybu, Krajina, Korekce protisvětla HDR, Portrét za soumraku, Soumrak, Ručně držený soumrak, Vysoká citlivost, Jídlo, Domácí mazlíček, Pláž, Sníh, Ohňostroj, Pokročilé snímání sportu
Samospoušť2s, 10 s, portrét jedné osoby, portrét dvou osob
Sériové snímání2,0 fps (max. 10 snímků)
10,0 fps (max. 10 snímků)
Vestavěný blesk - režimyVypnuto, Automatický, Zapnutý, Pomalá synchronizace
Vestavěný blesk - dosah0,25 - 5,6 metrů (wide)
1,2 - 3,0 metru (tele)
Externí bleskne
Ostatní
Hledáčekne
LCD displej3,0" Xtra Fine LCD, 921.600 bodů (640×480 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI
Paměťové kartySD, SDHC, SDXC, Memory Stick PRO Duo
Interní paměť19 MB
NapájeníLi-Ion akumulátor NP-BG1, 3,6 V, 960 mAh (výdrž na 300 snímků nebo 70 minut videa)
Hmotnost215 gramů (bez příslušenství), 245 gramů (včetně příslušenství)
Rozměry104,8 x 59 x 33,9 mm
Barevné variantyčerná, zlatá
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, nabíjecí adaptér + kabel, USB kabel, CD-ROM, poutko, stručný manuál v mnoha jazycích
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama