www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot RX100: terminátor zrcadlovek

Sony Cyber-shot RX100: terminátor zrcadlovek
, , recenze: specifikace produktu
Velký 1" Exmor CMOS čip, 20MPx rozlišení, objektiv Carl Zeiss se světelností F1,8, progresivní Full HD video a mnoho dalšího. To jsou vizitky nového profi kompaktu od Sony, který se k nám dostal na test. Jaký bude ve skutečnosti? Je 20 MPx moc, nebo akorát?
reklama

Měření rychlosti


Fotoaparát je poháněn rychlým procesorem BIONZ. K testu rychlosti jsem použil SDHC UHS-I kartu Transcend s přenosovou rychlostí až 85 MB/s.
 • První snímek - 2,35 sekundy
 • První snímek se zoomem - 4,95 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí wide - 0,35 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí tele - 0,25 sekundy a více
 • Odezva na spoušť - OK
 • Prodleva mezi snímky JPEG - 0,9 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW - 0,9 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW+JPEG - 0,9 sekundy (po 9 snímcích 1,95 sekundy)
 • Prodleva mezi snímky s bleskem - 1,5 sekundy
 • Prodleva mezi snímky s HDR - 7 sekund
 • Sekvenční snímání JPEG - 2,2 fps
 • Sekvenční snímání RAW - 1,95 fps (po 13 snímcích 0,75 fps)
 • Sekvenční snímání RAW+JPEG - 1,9 fps (po 9 snímcích 0,55 fps, ukládání 8 sekund)
 • Sekvenční snímání Hi JPEG - 6,8 fps (po 10 snímcích 0,95 fps)
 • Sekvenční snímání Hi RAW - 4,9 fps (po 8 snímcích 0,75 fps, ukládání 8 sekund)
 • Sekvenční snímání Hi RAW+JPEG- 4,8 fps (po 6 snímcích 0,55 fps, ukládání 8 sekund)
 • Přezoomování - 1,8 sekundy

Fotoaparát nabíhá trošku déle, ale jinak dělá jen radost. Ostří dostatečně rychle, u delších ohnisek hodně záleží na předostření. Pokud je předostřeno, fotí téměř okamžitě, pokud ne, honí správnou rovinu zaostření asi lehce přes půl sekundy. Prodlevy mezi snímky jsou velmi krátké, sekvenční snímání nabízí slušnou rychlost a rychlou práci s bufferem.


Vyvážení bílé, barvy


Systém vyvážení bílé mají fotoaparáty Sony dost dobře udělaný a ani RX100 není výjimkou. Podání barviček se mi osobně hodně líbí, čemuž dopomáhá i dobrá expoziční automatika. Máte tu spoustu předvoleb vyvážení i možnost je poupravit.


AutoDenní světlo
 

StínOblačno
 

ŽárovkyZářivka - Teplá bílá
 

Zářivka - Chladná bíláZářivka - Denní bílá
 

Zářivka - Denní světloBlesk
 

2500 K

10000 K

Dále tu najdete několik barevných režimů.


standardživé
 

portrétkrajina
 

západ slunce

černobílá

U těchto režimů můžete upravit i ostrost, saturaci (s výjimkou černobílé) a kontrast. Dále je tu několik barevných efektů.bez efektudětský fotoaparátpop-artové barvyposterizace černobíláposterizace barevnáretrofotografieměkký high-keyčástečná barva - červenáčástečná barva - zelenáčástečná barva - modráčástečná barva - žlutávysoce kontrastní ČB
Optický a digitální zoom


Objektiv Carl Zeiss nabízí jen 3,6× optický zoom, na jehož projevy se můžete podívat na následujících snímcích.
expoziční čas 1/250 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníÚhel záběru je na dnešní poměry jen klasicky širokoúhlý, ale i s 28mm ohniskem se dá velmi dobře žít. Středová ostrost a detailnost je vynikající, vždyť běžné kompakty většinou ani nemají kresbu ve trávě, zde je výborná. Směrem k rohům se lehce zhoršuje ostrost. Můžete se podívat i na RAW snímek.
expoziční čas 1/160 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 100 mm, klikněte pro zvětšeníPřiblížení je jen mírné, ale pro běžné použití je to dostatečné a univerzálnější než u zrcadlovek se základním setovým objektivem. Kresba je znovu vynikající a ostrá, jen v rozích je trošku slabší.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníZnovu se můžete podívat na projev tradiční 28mm ohniskové vzdálenosti, úhel záběru je standardně širokoúhlý. Výsledek je fantastický, krásně detailní a ostrý, což platí zejména o prostřední části.
expoziční čas 1/320 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 100 mm, klikněte pro zvětšeníPravá polovina je trošku slabší, ale jinak je snímek skutečně velmi dobrý. Vysoké rozlišení čipu nepřišlo vniveč a skutečně dává mnoho detailů navíc ve srovnání s konkurencí. Můžete se podívat na RAW. Ten nepůsobí tak ostře, je ale dosti detailní.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 100 mm + 2× Clear Image Zoom, klikněte pro zvětšeníClear Image Zoom sice slibuje nesnižování kvality, to je ale při 2× digitálním zoomu přeci jen patrné.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 100 mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšeníK dispozici je i 4× digitální zoom, tam je ale pochopitelně ztráta detailů ještě více dramatická (v podstatě se jedná o 1,25MPx výřez resamplovaný na 20 MPx).


Protisvětlo


Tato kapitola bude trochu delší, protože fotoaparát nabízí jak technologii DRO na prosvětlení stínů (v pěti různých sílách nastavení), tak i třísnímkový HDR režim, kde mohou být rozdíly expozice 0,5 až 3 EV (celkově tedy rozšíření dynamického rozsahu o 1 až 6 EV).
expoziční čas 1/800 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníExpozice je nastavena pěkně, krajina se ještě netopí ve stínech a obloha má ve většině plochy kresbu, nicméně kresebně velmi těžké osvícené mraky se už zachránit nepodařilo. Chválím rozumné detaily ve stínech, trochu slabší je to s odlesky objektivu (naštěstí jsou aspoň trochu "efektní"). Můžete se podívat na snímek v RAWu. Hodnocení dynamického rozsahu je trochu nejisté, protože RAW prozatím nelze otevřít v Camera Raw, a tak jsem musel použít Image Data Converter, který může s jasy pracovat jinak. Podle tohoto programu to vypadá, že je tu velká rezerva ve stínech, ale poměrně malá v jasech.
expoziční čas 1/100 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníBlízko slunce dochází ke ztrátě kresby tenkých větví, jinak je obraz velmi pěkný a jen místy zamrzí trochu chromatické aberace. I zde je k dispozici RAW. V ploše snímku lze vidět modrý a zelený odlesk objektivu.
expoziční čas 1/800 s, clona F6,3, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníExpozičně velmi těžká scéna. Krajina je spíše jen siluetou, ale přesto je v ní solidní (tzn. odšumováním nerozmazaná) kresba. Prosvícené mraky jsou pro fotoaparát nepřekonatelné, ale toto by jen tak nějaký přístroj nezvládnul. Dynamický rozsah této scény je enormní.
expoziční čas 1/800 s, clona F6,3, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníTechnologie DRO krajinu trochu prosvětlila. Šum narostl jen trochu, kresba je dobrá, byť nepříliš kontrastní. DRO rozhodně funguje pěkně (prosvětluje stíny, nicméně na silné jasy nesahá). K dispozici je RAW.
expoziční čas 1/800 s, clona F6,3, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníHardwarové HDR dává snímku úplně jiný náboj. Krajina je prosvětlenější a zároveň kontrastní, obloha má mnohem méně přepalů. Dole vlevo si lze všimnout zvláštních artefaktů, většina snímků je ale bez nich.
expoziční čas 1/640 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníI na tomto snímku vidíte velmi pěknou kresbu ve stínech. Obloha to zde moc "nedává", ale jak již bylo řečeno, tento typ oblohy je extrémně náročný na prokreslení.
expoziční čas 1/640 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníV takových podmínkách ale může krásně zafungovat hardwarové HDR. Krajina je ještě světlejší a krásně kontrastní, obloha je bez přepalů.
expoziční čas 1/400 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 53 mm, klikněte pro zvětšeníJak jsme si už všimli, objektiv občas dělá zelené a modré odlesky v obraze. Na delších ohniscích má ale trochu větší problém, a to zejména v situaci, kde je slunce na hraně záběru. Pak se vyskytují silné fialové světelné závoje. Bohužel jde o typický projev většiny objektivů v takových podmínkách a RX100 v tomto není výrazně horší než spousta jiných kompaktů i objektivů zrcadlovek. Je ale škoda, že se zde antireflexní vrstvy T* zas až tak moc nepředvedly.

Nejnovější články
Manfrotto uvádí fotobatoh a brašnu Noreg 30 Manfrotto uvádí fotobatoh a brašnu Noreg 30
Manfrotto přichází s novými produkty do své nabídky. Jde o řadu Noreg, která bude nově obsahovat fotobatoh Backpack-30 a brašnu Messenger-30. Ty budou mít i speciální obaly na notebook, tablet i vyjímatelnou menší brašnu na rameno.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Letní Zoner Photo Studio X uvádí 5GB Photo Cloud zdarma Letní Zoner Photo Studio X uvádí 5GB Photo Cloud zdarma
Koncem června představila společnost Zoner Software letní aktualizaci svého programu na správu a úpravu fotek Zoner Photo Studio X. Největší změnou je cloudové úložiště Photo Cloud. Majitelé ZPS X dostanou 5 GB zdarma.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kodak Alaris přináší film Professional Pro Image 100 do Evropy Kodak Alaris přináší film Professional Pro Image 100 do Evropy
Společnost Kodak Alaris zatím prodávala kinofilm Professional Pro Image 100 v Asii. Při zkoušce prodeje ve Velké Británii ale zaznamenala slušný úspěch, a tak se rozhodla jej přinést na celý starý kontinent do běžné nabídky. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony aktualizuje Cyber-shot RX100 VA Sony aktualizuje Cyber-shot RX100 VA
Sony představilo nový profesionální kompakt Cyber-shot RX100 VA (DSC-RX100M5A), který nahrazuje původní “pětku”. Tento pro Sony netradiční upgrade přináší nový procesor a elektroniku z modelu RX100 VI. 
16.7.2018, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Nikon Coolpix P1000 přináší extrémní 125x zoom Nikon Coolpix P1000 přináší extrémní 125x zoom
Nikon představil nový ultrazoom Coolpix P1000 s extrémním 125x optickým zoomem. Maximální přepočtená ohnisková vzdálenost tak nyní dosahuje až neuvěřitelných 3000 mm. Nebude chybět ani možnost natáčení 4K videa. 
12.7.2018, aktualita, Milan Šurkala55 komentářů