www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot RX100: terminátor zrcadlovek

Sony Cyber-shot RX100: terminátor zrcadlovek
, , recenze: specifikace produktu
Velký 1" Exmor CMOS čip, 20MPx rozlišení, objektiv Carl Zeiss se světelností F1,8, progresivní Full HD video a mnoho dalšího. To jsou vizitky nového profi kompaktu od Sony, který se k nám dostal na test. Jaký bude ve skutečnosti? Je 20 MPx moc, nebo akorát?
reklama

Měření rychlosti


Fotoaparát je poháněn rychlým procesorem BIONZ. K testu rychlosti jsem použil SDHC UHS-I kartu Transcend s přenosovou rychlostí až 85 MB/s.
 • První snímek - 2,35 sekundy
 • První snímek se zoomem - 4,95 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí wide - 0,35 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí tele - 0,25 sekundy a více
 • Odezva na spoušť - OK
 • Prodleva mezi snímky JPEG - 0,9 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW - 0,9 sekundy
 • Prodleva mezi snímky RAW+JPEG - 0,9 sekundy (po 9 snímcích 1,95 sekundy)
 • Prodleva mezi snímky s bleskem - 1,5 sekundy
 • Prodleva mezi snímky s HDR - 7 sekund
 • Sekvenční snímání JPEG - 2,2 fps
 • Sekvenční snímání RAW - 1,95 fps (po 13 snímcích 0,75 fps)
 • Sekvenční snímání RAW+JPEG - 1,9 fps (po 9 snímcích 0,55 fps, ukládání 8 sekund)
 • Sekvenční snímání Hi JPEG - 6,8 fps (po 10 snímcích 0,95 fps)
 • Sekvenční snímání Hi RAW - 4,9 fps (po 8 snímcích 0,75 fps, ukládání 8 sekund)
 • Sekvenční snímání Hi RAW+JPEG- 4,8 fps (po 6 snímcích 0,55 fps, ukládání 8 sekund)
 • Přezoomování - 1,8 sekundy

Fotoaparát nabíhá trošku déle, ale jinak dělá jen radost. Ostří dostatečně rychle, u delších ohnisek hodně záleží na předostření. Pokud je předostřeno, fotí téměř okamžitě, pokud ne, honí správnou rovinu zaostření asi lehce přes půl sekundy. Prodlevy mezi snímky jsou velmi krátké, sekvenční snímání nabízí slušnou rychlost a rychlou práci s bufferem.


Vyvážení bílé, barvy


Systém vyvážení bílé mají fotoaparáty Sony dost dobře udělaný a ani RX100 není výjimkou. Podání barviček se mi osobně hodně líbí, čemuž dopomáhá i dobrá expoziční automatika. Máte tu spoustu předvoleb vyvážení i možnost je poupravit.


AutoDenní světlo
 

StínOblačno
 

ŽárovkyZářivka - Teplá bílá
 

Zářivka - Chladná bíláZářivka - Denní bílá
 

Zářivka - Denní světloBlesk
 

2500 K

10000 K

Dále tu najdete několik barevných režimů.


standardživé
 

portrétkrajina
 

západ slunce

černobílá

U těchto režimů můžete upravit i ostrost, saturaci (s výjimkou černobílé) a kontrast. Dále je tu několik barevných efektů.bez efektudětský fotoaparátpop-artové barvyposterizace černobíláposterizace barevnáretrofotografieměkký high-keyčástečná barva - červenáčástečná barva - zelenáčástečná barva - modráčástečná barva - žlutávysoce kontrastní ČB
Optický a digitální zoom


Objektiv Carl Zeiss nabízí jen 3,6× optický zoom, na jehož projevy se můžete podívat na následujících snímcích.
expoziční čas 1/250 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníÚhel záběru je na dnešní poměry jen klasicky širokoúhlý, ale i s 28mm ohniskem se dá velmi dobře žít. Středová ostrost a detailnost je vynikající, vždyť běžné kompakty většinou ani nemají kresbu ve trávě, zde je výborná. Směrem k rohům se lehce zhoršuje ostrost. Můžete se podívat i na RAW snímek.
expoziční čas 1/160 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 100 mm, klikněte pro zvětšeníPřiblížení je jen mírné, ale pro běžné použití je to dostatečné a univerzálnější než u zrcadlovek se základním setovým objektivem. Kresba je znovu vynikající a ostrá, jen v rozích je trošku slabší.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníZnovu se můžete podívat na projev tradiční 28mm ohniskové vzdálenosti, úhel záběru je standardně širokoúhlý. Výsledek je fantastický, krásně detailní a ostrý, což platí zejména o prostřední části.
expoziční čas 1/320 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 100 mm, klikněte pro zvětšeníPravá polovina je trošku slabší, ale jinak je snímek skutečně velmi dobrý. Vysoké rozlišení čipu nepřišlo vniveč a skutečně dává mnoho detailů navíc ve srovnání s konkurencí. Můžete se podívat na RAW. Ten nepůsobí tak ostře, je ale dosti detailní.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 100 mm + 2× Clear Image Zoom, klikněte pro zvětšeníClear Image Zoom sice slibuje nesnižování kvality, to je ale při 2× digitálním zoomu přeci jen patrné.
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 100 mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšeníK dispozici je i 4× digitální zoom, tam je ale pochopitelně ztráta detailů ještě více dramatická (v podstatě se jedná o 1,25MPx výřez resamplovaný na 20 MPx).


Protisvětlo


Tato kapitola bude trochu delší, protože fotoaparát nabízí jak technologii DRO na prosvětlení stínů (v pěti různých sílách nastavení), tak i třísnímkový HDR režim, kde mohou být rozdíly expozice 0,5 až 3 EV (celkově tedy rozšíření dynamického rozsahu o 1 až 6 EV).
expoziční čas 1/800 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníExpozice je nastavena pěkně, krajina se ještě netopí ve stínech a obloha má ve většině plochy kresbu, nicméně kresebně velmi těžké osvícené mraky se už zachránit nepodařilo. Chválím rozumné detaily ve stínech, trochu slabší je to s odlesky objektivu (naštěstí jsou aspoň trochu "efektní"). Můžete se podívat na snímek v RAWu. Hodnocení dynamického rozsahu je trochu nejisté, protože RAW prozatím nelze otevřít v Camera Raw, a tak jsem musel použít Image Data Converter, který může s jasy pracovat jinak. Podle tohoto programu to vypadá, že je tu velká rezerva ve stínech, ale poměrně malá v jasech.
expoziční čas 1/100 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníBlízko slunce dochází ke ztrátě kresby tenkých větví, jinak je obraz velmi pěkný a jen místy zamrzí trochu chromatické aberace. I zde je k dispozici RAW. V ploše snímku lze vidět modrý a zelený odlesk objektivu.
expoziční čas 1/800 s, clona F6,3, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníExpozičně velmi těžká scéna. Krajina je spíše jen siluetou, ale přesto je v ní solidní (tzn. odšumováním nerozmazaná) kresba. Prosvícené mraky jsou pro fotoaparát nepřekonatelné, ale toto by jen tak nějaký přístroj nezvládnul. Dynamický rozsah této scény je enormní.
expoziční čas 1/800 s, clona F6,3, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníTechnologie DRO krajinu trochu prosvětlila. Šum narostl jen trochu, kresba je dobrá, byť nepříliš kontrastní. DRO rozhodně funguje pěkně (prosvětluje stíny, nicméně na silné jasy nesahá). K dispozici je RAW.
expoziční čas 1/800 s, clona F6,3, citlivost ISO 125, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníHardwarové HDR dává snímku úplně jiný náboj. Krajina je prosvětlenější a zároveň kontrastní, obloha má mnohem méně přepalů. Dole vlevo si lze všimnout zvláštních artefaktů, většina snímků je ale bez nich.
expoziční čas 1/640 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníI na tomto snímku vidíte velmi pěknou kresbu ve stínech. Obloha to zde moc "nedává", ale jak již bylo řečeno, tento typ oblohy je extrémně náročný na prokreslení.
expoziční čas 1/640 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšeníV takových podmínkách ale může krásně zafungovat hardwarové HDR. Krajina je ještě světlejší a krásně kontrastní, obloha je bez přepalů.
expoziční čas 1/400 s, clona F5,6, citlivost ISO 125, ohnisko 53 mm, klikněte pro zvětšeníJak jsme si už všimli, objektiv občas dělá zelené a modré odlesky v obraze. Na delších ohniscích má ale trochu větší problém, a to zejména v situaci, kde je slunce na hraně záběru. Pak se vyskytují silné fialové světelné závoje. Bohužel jde o typický projev většiny objektivů v takových podmínkách a RX100 v tomto není výrazně horší než spousta jiných kompaktů i objektivů zrcadlovek. Je ale škoda, že se zde antireflexní vrstvy T* zas až tak moc nepředvedly.

Nejnovější články
Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru
Další kampaň na Kickstarteru se věnuje uvedení nového objektivu. Za následujícím z nich stojí společnost Lomography a představuje nový Lomogon 2.5/32 pro digitální i analogové DSLR. Zajímavý je zejména clonovým diskem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko
Mobilní telefony jsou mezi nadšenci fotografie často zavrhovány, nicméně faktem je, že většinoví uživatelé hází kompakty i zrcadlovky do koše a nefotí už na nic jiného než na telefon. Proto jsem si to také vyzkoušel v italském Lecce.
Dnes, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Tamron oznámil vývoj 3 objektivů včetně SP 35mm F1.4 Tamron oznámil vývoj 3 objektivů včetně SP 35mm F1.4
Známý výrobce objektivů Tamron oznámil, že si pro nás chystá hned tři nové objektivy. Konkrétně půjde o 35-150mm F/2.8-4 Di VC OSD, SP 35mm F/1.4 Di USD pro DSLR a 17-28mm F/2.8 Di III RXD pro CSC.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let
Slavná fotografie "V-J Day in Times Square" Alfreda Eisenstaedta zobrazuje námořníka George Mendonsu, který z radosti nad koncem války políbil okolo jdoucí sestřičku. Ten zemřel ve věku 95 let těsně před svými dalšími narozeninami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji
Pokud si děláte zálusk na nový full frame CSC fotoaparát Panasonic Lumix S1 nebo S1R a některé objektivy, tak má pro vás Panasonic připravenu akci typu "šrotovné". Za odkup starého CSC nebo DSLR můžete dostat slevu až 15600 Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře