www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot WX5: kompaktní klenot

Sony Cyber-shot WX5: kompaktní klenot
, , recenze
Sony Cyber-shot WX5 přináší stejný objektiv se širokoúhlým objektivem jako úspěšný model WX1, Full HD video, CMOS čip s 12MPx rozlišením, režim HDR, vynikající digitální i optickou stabilizaci, panoramata a spoustu dalších věcí.
K oblíbeným
reklama

Příslušenství


Fotoaparát přišel v tradiční malé krabici.Uvnitř jsme našli fotoaparát s poutkem na ruku, Li-Ion akumulátor, nabíječku s kabelem, kombinovaný AV/USB kabel, CD-ROM se softwarem a mnohojazyčný manuál.

Výdrž baterie


Energie je uchovávána v miniaturním Li-Ion akumulátoru NP-BN1 s nízkým napětím 3,6V a opravdu velmi nízkou kapacitou 630 mAh. Sony hovoří o výdrži na 230 snímků, což je průměr dané třídy. Skutečná výdrž přístroje je však hodně různorodá. Z počátku jsem se pohyboval kolem číslice 200 (plus minus 20 fotek) na jedno nabití, ke konci testování jsem ale byl schopen dosáhnout i 340 snímků, což vůbec není špatné. Celkově bych ale výdrž hodnotil jako průměrnou, ukazatel vybití baterie za přesný, a tedy docela pesimistický. Relativně rychle zmizí ukazatel plného nabití, ale každá čárka opravdu znamená těch 60-70 snímků. Oproti jiným tedy neukazuje plné nabití celou věčnost a pak během několika fotek nespadne na nulu. Tuto přesnost a rovnoměrnost ukazatele oceňuji.


Dodaný software


K přenosu snímků do počítače i publikaci na internetu slouží software PMB (Picture Motion Browser), který je ve fotoaparátu uložen i v přenosné podobě.Přenos snímků je rychlý, aplikace si pamatuje zvolenou složku. Po přenosu dochází ke katalogizaci snímků, což si vyžádá další čas navíc (snímky si ale už lze prohlížet).Prohlížení náhledů snímků je bez větších problémů. Řadit je můžete dle dní a jednotlivých fotoaparátů.Stejně tak je možné řadit je podle dní a hodin. V levém sloupci vidíte, kolik fotek jste vyfotili ten který měsíc.Zobrazení snímku ve větším umožňuje také jeho základní editaci. Najdete zde vedle ořezu, kontrastu a dalších podobných základních věcí dokonce i možnost ovládat stíny a jasy zvlášť (tedy zvyšovat dynamický rozsah snímku např. stažením jasů).Nechybí ani ovládání křivek. Možnosti tedy sice nejsou příliš bohaté, ale to, co aplikace umí, považuji za dobře fungující a dostatečné.


Zobrazení displeje a menu


Na zádi je 2,8" LCD displej s vysokým rozlišením 460.000 bodů (320×480 pixelů). V praxi ale tak moc detailně nepůsobí, spíše vypadá jako standardní 230.000bodový displej. Zobrazení se nijak nevymyká značce Sony, ikonky jsou tedy po ploše displeje poněkud rozházené. Tlačítka čtyřsměrného ovladače spouští malé menu nabídky, viz pravý obrázek.


Hlavní menu má tvar tzv. rychlých menu, jsou zde ale všechna fotografická nastavení a kvůli většímu počtu položek tak poněkud ztrácí ze své rychlosti a přehlednosti. Ostatně samotná rychlost nastavování není příliš dobrá.


Výběr sekvenčních režimů můžete provést nejen v tomto menu, ale také v tom předešlém (viz dva obrázky výše). Jako poslední položka v menu je další menu, které slouží k technickým nastavením fotoaparátu.


Při natáčení videosekvencí se na displeji mnoho věcí neukazuje. Při prohlížení snímků nechybí histogram a expoziční nastavení.


Na posledních dvou snímcích vidíte ve skutečnosti snímek jediný. Jde o 3D panorama, kdy naklopením přístroje můžete scénu natáčet (zobrazeny jsou limitní naklopení).reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: leden 2022 Doporučené fotoaparáty: leden 2022
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat v nabídce nejrůznějších fotoaparátů a telefonů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala3 komentáře
YouTube: Shorts mají 5 bilionů zhlédnutí, uvažuje se nad NFT YouTube: Shorts mají 5 bilionů zhlédnutí, uvažuje se nad NFT
CEO YouTube, Susan Wojcicki, zveřejnila několik zajímavých informací o tom, jak YouTube plánuje pokračovat v roce 2022. Zvažuje se např. integrace NFT nebo další rozšiřování možností YouTube Shorts.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Ricoh Theta X: 360° kamerka dostává výměnnou baterku a 2,25" displej Ricoh Theta X: 360° kamerka dostává výměnnou baterku a 2,25" displej
Ricoh uvede na trh novou 360° kamerku Theta X. Ta dostane několik užitečných vylepšení jako např. vyměnitelný akumulátor nebo 2,25" displej, díky čemuž sníží svou závislost na připojení k mobilnímu telefonu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Matka viní Instagram ze sebevraždy její 11leté dcery, podala žalobu Matka viní Instagram ze sebevraždy její 11leté dcery, podala žalobu
Sociální sítě mohou být zejména pro mladé lidi hodně návykové a ještě horší to může být pro ty, kteří tam kvůli svému věku ani nemají co dělat. Matka 11leté dcery, která spáchala sebevraždu, ze smrti dívky viní cílenou návykovost těchto sítí.
26.1.2022, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotomobil Huawei P50 Pro přichází na český trh s optikou Leica Fotomobil Huawei P50 Pro přichází na český trh s optikou Leica
Huawei se během posledních let poněkud odmlčel kvůli americkým sankcím. Nyní to chce ale zkusit znovu a přichází s novým telefonem P50 Pro. Jeho fotografická část nese proslulé jméno německé Leicy.
25.1.2022, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů