www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot WX5: kompaktní klenot

Sony Cyber-shot WX5: kompaktní klenot
, , recenze
Sony Cyber-shot WX5 přináší stejný objektiv se širokoúhlým objektivem jako úspěšný model WX1, Full HD video, CMOS čip s 12MPx rozlišením, režim HDR, vynikající digitální i optickou stabilizaci, panoramata a spoustu dalších věcí.
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení


Zkreslení je softwarově odstraňováno, linie jsou krásně rovné, a to jak na nejširším, tak i nejdelším ohnisku. Občas snímky působí až moc rovně (což je dobře) a při špatném úhlu pohledu se vám snadno může stát, že fotografie působí spíše vyhnutím ven. U videosekvencí si můžete zkreslení velmi dobře všimnout, tam odstraňováno není. Nicméně není to nepřekousnutelné.


24mm ohnisko

120mm ohniskoVinětace


Vinětace vás moc trápit nebude. Na širších ohniscích je trošičku znát, ale fotoaparát v tomhle ohledu patří k těm lepším. Čím delší ohnisko, tím menší vinětace je.

Kresba (nejen) v rozích


V této části se podíváme na kresbu objektivu, porovnáme např. ostrost středu obrazu a rohů. Poněvadž se cloní ND filtrem, je na každém ohnisku k dispozici pouze jedna clona (ND filtr kresbu nijak neovlivňuje).


24mm ohnisko, clona F2,445mm ohnisko, clona F3,2

74mm ohnisko, clona F4,5

120mm ohnisko, clona F5,9

Nejširší ohnisko je překvapivě bez větších problémů a i v rozích je ostrost relativně dobrá (rozdíl zde sice je, ale ne velký). S delšími ohnisky se začínají rohy poněkud "mlžit".


24mm ohnisko, clona F2,445mm ohnisko, clona F3,2

74mm ohnisko, clona F4,5

120mm ohnisko, clona F5,9

V reálných podmínkách při ostření na větší vzdálenosti je kresba uprostřed obrazu dobrá, ale všechna ohniska vykazují mírnou neostrost v rozích. Někdy více, někdy méně, naštěstí to není vyloženě špatné.


Chromatická aberace


V protisvětle mají objektivy tendenci aberovat, my se podíváme, jak je na tom objektiv Sony G u modelu WX5.


24mm ohnisko, clona F2,4 (resp. F7,1 s ND filtrem)45mm ohnisko, clona F3,274mm ohnisko, clona F4,5120mm ohnisko, clona F5,9


Na nejširším ohnisku se chromatická aberace překvapivě nevyskytovala. Naopak u středních ohnisek začíná vylézat ven, fotoaparát se jí snaží softwarově trochu odstraňovat. Zůstatky po ní jsou ale patrné.


reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: leden 2022 Doporučené fotoaparáty: leden 2022
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat v nabídce nejrůznějších fotoaparátů a telefonů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala3 komentáře
YouTube: Shorts mají 5 bilionů zhlédnutí, uvažuje se nad NFT YouTube: Shorts mají 5 bilionů zhlédnutí, uvažuje se nad NFT
CEO YouTube, Susan Wojcicki, zveřejnila několik zajímavých informací o tom, jak YouTube plánuje pokračovat v roce 2022. Zvažuje se např. integrace NFT nebo další rozšiřování možností YouTube Shorts.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Ricoh Theta X: 360° kamerka dostává výměnnou baterku a 2,25" displej Ricoh Theta X: 360° kamerka dostává výměnnou baterku a 2,25" displej
Ricoh uvede na trh novou 360° kamerku Theta X. Ta dostane několik užitečných vylepšení jako např. vyměnitelný akumulátor nebo 2,25" displej, díky čemuž sníží svou závislost na připojení k mobilnímu telefonu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Matka viní Instagram ze sebevraždy její 11leté dcery, podala žalobu Matka viní Instagram ze sebevraždy její 11leté dcery, podala žalobu
Sociální sítě mohou být zejména pro mladé lidi hodně návykové a ještě horší to může být pro ty, kteří tam kvůli svému věku ani nemají co dělat. Matka 11leté dcery, která spáchala sebevraždu, ze smrti dívky viní cílenou návykovost těchto sítí.
26.1.2022, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotomobil Huawei P50 Pro přichází na český trh s optikou Leica Fotomobil Huawei P50 Pro přichází na český trh s optikou Leica
Huawei se během posledních let poněkud odmlčel kvůli americkým sankcím. Nyní to chce ale zkusit znovu a přichází s novým telefonem P50 Pro. Jeho fotografická část nese proslulé jméno německé Leicy.
25.1.2022, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů