www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot WX5: kompaktní klenot

Sony Cyber-shot WX5: kompaktní klenot
, , recenze
Sony Cyber-shot WX5 přináší stejný objektiv se širokoúhlým objektivem jako úspěšný model WX1, Full HD video, CMOS čip s 12MPx rozlišením, režim HDR, vynikající digitální i optickou stabilizaci, panoramata a spoustu dalších věcí.
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení


Zkreslení je softwarově odstraňováno, linie jsou krásně rovné, a to jak na nejširším, tak i nejdelším ohnisku. Občas snímky působí až moc rovně (což je dobře) a při špatném úhlu pohledu se vám snadno může stát, že fotografie působí spíše vyhnutím ven. U videosekvencí si můžete zkreslení velmi dobře všimnout, tam odstraňováno není. Nicméně není to nepřekousnutelné.


24mm ohnisko

120mm ohniskoVinětace


Vinětace vás moc trápit nebude. Na širších ohniscích je trošičku znát, ale fotoaparát v tomhle ohledu patří k těm lepším. Čím delší ohnisko, tím menší vinětace je.

Kresba (nejen) v rozích


V této části se podíváme na kresbu objektivu, porovnáme např. ostrost středu obrazu a rohů. Poněvadž se cloní ND filtrem, je na každém ohnisku k dispozici pouze jedna clona (ND filtr kresbu nijak neovlivňuje).


24mm ohnisko, clona F2,445mm ohnisko, clona F3,2

74mm ohnisko, clona F4,5

120mm ohnisko, clona F5,9

Nejširší ohnisko je překvapivě bez větších problémů a i v rozích je ostrost relativně dobrá (rozdíl zde sice je, ale ne velký). S delšími ohnisky se začínají rohy poněkud "mlžit".


24mm ohnisko, clona F2,445mm ohnisko, clona F3,2

74mm ohnisko, clona F4,5

120mm ohnisko, clona F5,9

V reálných podmínkách při ostření na větší vzdálenosti je kresba uprostřed obrazu dobrá, ale všechna ohniska vykazují mírnou neostrost v rozích. Někdy více, někdy méně, naštěstí to není vyloženě špatné.


Chromatická aberace


V protisvětle mají objektivy tendenci aberovat, my se podíváme, jak je na tom objektiv Sony G u modelu WX5.


24mm ohnisko, clona F2,4 (resp. F7,1 s ND filtrem)45mm ohnisko, clona F3,274mm ohnisko, clona F4,5120mm ohnisko, clona F5,9


Na nejširším ohnisku se chromatická aberace překvapivě nevyskytovala. Naopak u středních ohnisek začíná vylézat ven, fotoaparát se jí snaží softwarově trochu odstraňovat. Zůstatky po ní jsou ale patrné.


reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
6.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář