www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony Cyber-shot WX5: kompaktní klenot

Sony Cyber-shot WX5: kompaktní klenot
, , recenze
Sony Cyber-shot WX5 přináší stejný objektiv se širokoúhlým objektivem jako úspěšný model WX1, Full HD video, CMOS čip s 12MPx rozlišením, režim HDR, vynikající digitální i optickou stabilizaci, panoramata a spoustu dalších věcí.
K oblíbeným
reklama
Pro lepší názornost předkládám několik ilustračních fotografií.


expoziční čas 1/320 s, clona F7,1, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení


Velmi široký úhel záběru je jedním z lákadel Cyber-shotu WX5. Ostrost uprostřed obrazu je velmi dobrá, hrany a rohy se ale příliš dobře nepředvádí.


expoziční čas 1/60 s, clona F5,6, citlivost ISO 3200, ohnisko 101 mm, klikněte pro zvětšení


Zde se ukazuje síla CMOS BSI čipu se šestiexpozicí. Díky tomu je možno skládáním snímků šum velmi výrazně potlačit a dát mu jemnou kinofilmovou strukturu. Tento snímek byl focen kompaktem s 1/2,3" snímačem s rozlišením 12 megapixelů při citlivosti ISO 3200! Vynikající.


expoziční čas 1/320 s, clona F4,5, citlivost ISO 125, ohnisko 74 mm, klikněte pro zvětšení


I zde fotoaparát potěšil velmi dobrou ostrostí uprostřed obrazu, solidními detaily i malým šumem. Naopak levá strana obrazu je poněkud méně ostrá.


expoziční čas 1/60 s, clona F7,1, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení


HDR režim přijde vhod docela často. Sice se připravíte o trochu kontrastu, ale jasově jsou snímky o něco lépe vyvážené a méně patrná je i chromatická aberace.


expoziční čas 1/8 s, clona F2,4, citlivost ISO 1000, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení


Opět se ukazuje síla CMOS čipu s rychlým sekvenčním snímáním, které umožňuje šestiexpozici. I při citlivosti ISO 1000 je šum překvapivě slabý, nejsou zde žádné barevné fleky. Ostrost je díky skládání i dlouhému času 1/8 sekundy poměrně nízká, ale vyfotit takový snímek z ruky s jiným kompaktem se vám určitě jen tak nepovede.


expoziční čas 1/400 s, clona F3,5, citlivost ISO 125, ohnisko 54 mm, klikněte pro zvětšení


HDR režim jsem využil někdy i v takových příležitostech, kdy nebyl moc potřeba. Zde to jen trošičku prosvětlilo krajinu a dalo snímku zvláštní barevný nádech. Míra detailů je na kompakt vynikající, i přes jisté slévání pozadí je zde stále trochu kresby a ostrost je dobrá i v rozích snímku.


expoziční čas 1/160 s, clona F5, citlivost ISO 125, ohnisko 86 mm, klikněte pro zvětšení


V trávě dochází k rozpatlání, jinak je ale kresba na kompakt výrazně nadprůměrná. Tento snímek byl focen na režim P, takže linie se trochu třepí. Šum je minimální.


expoziční čas 1/8 s, clona F5, citlivost ISO 400, ohnisko 86 mm, klikněte pro zvětšení


Účinnost stabilizace je dobrá, při čase 1/8 sekundy ale přeci jen není ostrost úplně nejlepší. Šum je na kompakt nízký.


expoziční čas 1/125 s, clona F2,4, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, korekce -0,7 EV, klikněte pro zvětšení


Tady bylo opět využito HDR pro vyrovnanější jasy ve světlech a stínech a záporná korekce, aby byl snímek spíše tmavší.


expoziční čas 1/80 s, clona F9, citlivost ISO 125, ohnisko 45 mm, klikněte pro zvětšení


Míra detailů je velmi dobrá. Odšumování zvládlo Sony velmi dobře, barevný šum v podstatě neexistuje a patlání obrazu je "tak nějak hezké". Jinak řečeno, obraz trochu rozmývá, ale stále zachovává pocit kresby.


expoziční čas 1/125 s, clona F10, citlivost ISO 125, ohnisko 54 mm, klikněte pro zvětšení


Potěší, že na snímku není žádná chromatická aberace a kresba je opět velmi dobrá.


expoziční čas 1/50 s, clona F4, citlivost ISO 400, ohnisko 63 mm, klikněte pro zvětšení


Znovu jsem využil HDR režim, abych potlačil chromatickou aberaci. Ta však trochu zůstala. Na citlivost ISO 400 překvapí velmi malý šum (v podstatě žádný) a kresba, ač nepříliš ostrá, má na kompakt překvapivě mnoho detailů.


expoziční čas 1/30 s, clona F2,4, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení


Zde je už jasový i barevný šum výraznější. Na kompakt je ale kvalita snímku velmi dobrá, ostrost a detaily jsou rozumné. Nepotěší tmavý roh (objektiv stíní světlu blesku na nejširším ohnisku). Při zazoomování na 28 milimetrů už stín mizí.


Doplňte recenzi vlastními snímky!Máte fotoaparát, o němž je tato recenze? Doplňte ji vlastními snímky vložením do speciální sekce v naší fotogalerii (je třeba být přihlášený). Pravidla pro vložení:
  • téma může být jakékoli
  • fotka musí mít nativní rozlišení a bez úprav
  • na začátek názvu fotky uveďte označení fotoaparátu (např.: Samsung WB650: Řím)

Fotky zde nelze hodnotit, protože jde jen o další důkaz technických kvalit přístroje.reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
6.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář