www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony DSC-H10: nejen levný ultrazoom

Sony DSC-H10: nejen levný ultrazoom
, , recenze: specifikace produktu
Ultrazoomy jsou dnes v módě. Společnost Sony nabízí dva nové modely, Cyber-shot DSC-H50 a Cyber-shot DSC-H10. My jsme se podívali na zoubek levnějšímu modelu H10 s 10× násobným optickým přiblížením.
K oblíbeným
reklama
Sony Cyber-shot DSC-H10 je již na první pohled trochu netypický ultrazoom. Svou velikostí je jen trochu přerostlý kompakt, zachovává si však vzezření typické pro svou kategorii. Osobně bych označil tento fotoaparát za "entry-level ultrazoom". K dnešním plnohodnotným ultrazoomům má totiž trochu daleko, nabízí pouze menší 1/2,5" CCD snímač s rozlišením 8,1 megapixelu, objektiv pak nabízí 10× násobný optický zoom. To však neznamená, že se musí za něco stydět, právě naopak.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Typický design fotoaparátů s velkým rozsahem ohnisek objektivu tedy zůstal zachován, vpředu je patrný grip, vystouplý objektiv, který podporuje použití předsádek, nahoře pak výklopný blesk. Stejně tak je jasné, že nebude příliš bohatý na všemožné pomocníky a nastavení, na těle totiž najdete trochu méně tlačítek, než je obvyklé. Ačkoli nejprve působí díky rozměrům spíše jako hračka, jeho zpracování je na dobré úrovni a vypadá solidně. Stříbrné zbarvení mu sluší, výrobce jej nabízí ještě v černé barvě. To ale fotoaparát působí trochu fádněji, neboť je celý černý. Nelze mu však upřít trochu jinou eleganci.Přední části logicky vévodí objektiv, který může využít předsádek. Závit má průměr 50 mm, redukce pro předsádky pak 58 mm, takže tímto rozměrem se pak musíte řídit při koupi předsádek. Objektiv nabízí po přepočtu na kinofilm rozsah ohnisek 38 až 380 milimetrů. To je trochu nešťastné, 38 mm je opravdu velmi dlouhé základní ohnisko a často budete mít problém s couváním, aby se objekt na fotografii vešel.

Na druhou stranu na maximální 10× násobný zoom dostanete díky dlouhému základnímu ohnisku rovnou 380 milimetrů a tedy poměrně výrazné přiblížení. Světelnost objektivu není špatná, ale v dané třídě je spíše lehce podprůměrná, konkrétně na nejširším ohnisku. Zde má trochu vyšší hodnotu F3,5 (konkurence se pohybuje kolem F2,8), u nejdelšího ohniska ale konkurenci srovnává a hodnotou F4,4 dokonce předčí (zde naopak jiné ultrazoomy mívají lehce vyšší hodnoty F4,5 - F4,8).

Nad objektivem je výklopný blesk (jeho vyklápění je automatické, tak se nelekněte, až blesk vystřelí). Nechybí spousta nálepek signalizujících vlastnosti fotoaparátu, dále mikrofon a pomocné zaostřovací světlo. K dispozici je i grip pro jistější držení fotoaparátu. Ten je poněkud menší, než bývá obvyklé, prostředníček se umístí na grip seshora. Zprvu je nutné si na to zvykat, je to trochu zvláštní, ale časem se člověk přizpůsobí a přijde mu to normální a pohodlné.Takto vypadá fotoaparát seshora po zapnutí. Objektiv se vysune dopředu a zůstává v této poloze. Přizoomování však jeho vysunutí už příliš neupraví, povysune se ještě zhruba o centimetr, ale ne více. Po stranách lze vidět úchyty na řemínek a poutko objektivu (to se podle manuálu připne na řemínek). Výklopný blesk je poměrně široký, ale krátký, z čehož vyplývá jeho menší vysunutí nad objektiv.

Pravá strana obsahuje tlačítko POWER pro zapnutí, které je poněkud utopené. To sice znemožňuje nechtěné zapnutí, ale rovněž to trochu ztěžuje chvíle, kdy fotograf přístroj skutečně zapnout chce. Prostý plný stisk bříškem prstu však funguje. Vedle něj je signalizace zapnutí zeleným světlem. Kolečko fotografických režimů má přiměřeně tuhý chod, nejde ani zlehka, ale ani není nutno k jeho pootočení vyvinout nadměrnou sílu. Spoušť je umístěna na správném místě, jen si musíte správně chytnout fotoaparát, jinak se může zdát být umístěna poněkud daleko.Zadní strana působí trochu chudě, tlačítek zde není přehršel a to je zde navíc dokonce oproti zvyklostem umístěno i tlačítko pro zoomování. Zadní část je z větší plochy tvořena 3" LCD displejem. Ten je krásně lesklý a poskytuje hezký a jasný obraz. Nad ním je tlačítko pro přechod do menu prohlížení, které je opět podobně jako tlačítko POWER trochu utopeno a jeho stisknutí mírně problematické.

Pravá strana obsahuje již zmíněné dvojtlačítko pro zoomování. Ovládání zoomu bych čekal spíše u spouště pomocí posuvného zobáčku. Zde je bohužel umístěno právě v těch místech, kde bude palec při focení, a tak si mnohokrát budete přibližovat obraz, aniž byste chtěli. Toto je asi jediná významnější výtka k ergonomii ovládání fotoaparátu.Dále zde naleznete kruhový čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Ten musím naopak pochválit, protože každý stisk se dočká přiměřené odezvy a navíc postrádá první stisk pro aktivaci menu. Tedy, stisknete-li tlačítko samospouště, nastavíte tím rovnou 10-sekundové zpoždění. U jiných fotoaparátů prvním stiskem často jen vejdete do menu nastavování a teprve druhým stiskem nastavujete. Režim použitý u DSC-H10 je poněkud rychlejší. Směrem nahoru se tímto ovladačem mění zobrazení LCD displeje. Dokonce se tím nastavuje úroveň jasu, bohužel temnější LCD obrazovka je možná jen v jediném režimu. Máte zde tedy možnosti:
  • Méně jasný displej s téměř kompletními informacemi
  • Více jasný displej s téměř kompletními informacemi
  • Více jasný displej s kompletními informacemi včetně histogramu
  • Více jasný displej bez informací

Pomocné mřížky lze nastavit pouze v Setup menu. Vpravo se pak nastavuje blesk, vlevo makro režim, dole samospoušť. Tlačítko uprostřed slouží jako potvrzovací, v manuálním režimu nastavení expozice pak aktivuje, resp. vypíná nastavování času a clony. Po jeho stisknutí můžete nastavovat clonu i čas zároveň (nastavení je tedy rychlé), šipkami nahoru / dolů upravujete čas expozice a vlevo / vpravo pak clonu. Ta je u fotoaparátu pouze dvoupolohová, na kratších ohniscích lze nastavit pouze F3,5 a F8, na středních F4,0 a F9,0 a na nejdelších pak F4,4 a F10.

Směrem nahoru doleva je tlačítko MENU, které spouští základní MENU nabídku pro daný režim (fotografický nebo prohlížecí). Naproti tomu dole vlevo je tlačítko HOME, které nabízí kompletní možnosti nastavení, včetně těch, které jsou nabídnuty po stisku tlačítka MENU.Levá strana neobsahuje nic zajímavého. Poněvadž o vyklopení blesku se stará fotoaparát sám, nenajdete zde ani tlačítko pro jeho vyklopení. Je zde pouze ouško pro připnutí řemínku. Navíc je vidět, že objektiv není v základním stavu příliš vysunutý.Pravá strana vypadá trochu zajímavěji. Ale ani zde toho moc není. Kromě druhého ouška pro připevnění řemínku je zde patrný zejména tmavě šedý grip, který v sobě ukrývá napájení a zdířku pro USB kabel. Nahoře je pak vidět ještě otočný ovladač fotografických režimů.Pod krytkou se tedy skrývá zdířka pro externí napájení a druhá zdířka, která je určena pro USB kabel. Sony si zde razí vlastní cestu, a tak kabely fotoaparátu jiných značek budou zbytečné. Tento má netypický tvar a konektor je navíc vybaven pojistkami, které je nutno při vytahování řádně zmáčknout, aby se odjistily. Musím Sony pochválit za to, že skutečně využívá USB 2.0 režimu, přenos dat z fotoaparátu do počítače je opravdu bleskurychlý.Spodní strana skrývá nalevo krytku prostoru pro akumulátor a paměťovou kartu, víceméně uprostřed je pak závit pro stativ. Nechybí pak nálepka s označením modelu a výrobního čísla.Pod krytkou naleznete Li-Ion akumulátor, který nabízí napětí 3,6 V a kapacitu 960 mAh. Celkem tedy 3,6 Wh. Podle těchto údajů nelze očekávat vysokou výdrž, fotoaparát by však neměl ani zklamat. Jako paměťové karty jsou použity Memory Stick Pro DUO, zde jde Sony také proti proudu. Konkurence už ve většině používá trochu levnější SD, resp. SDHC karty. Ke cti Memory Stick karet je ale nutno říci, že jsou levnější a rychlejší než xD karty, takže jejich použití nelze brát jako velkou nevýhodu.Ještě se blíže podíváme na otočné kolečko fotografických režimů. Je zde na výběr automatické nastavení expozice (P), manuální nastavení expozice (M), video, scénické režimy SCN, přímo některé vybrané scénické režimy jako Krajina, Portrét za soumraku, Sport, Zamlžené, Vysoké ISO (focení s vyšší citlivostí s vypnutým bleskem) a pak plně automatický režim signalizovaný zeleným fotoaparátem. Vzhledem k použití manuálního režimu nastavení expozice překvapí absence priority času a clony.V celkové součtu fotoaparát potěší poměrně malými rozměry i vahou a slušným ovládáním. Některá tlačítka se ovládají trochu hůře (POWER a zejména přepínání do prohlížecího módu), ale to je jen malinká piha na kráse. Z hlediska ovládání zamrzí spíše nešikovné ovládání zoomu na zadní straně přístroje, které si budete často nechtěně mačkat palcem. Jinak nelze mít k fotoaparátu výhrady.


Technické specifikace: Sony Cyber-shot DSC-H10
SNÍMACÍ PRVEK
Efektivní počet pixelů:8,1 MPx
Velikost snímače:1/2,5" Super HAD CCD
Rozlišení fotografií:3264×2448, 2592×1944, 2048×1536, 640×480, dále 3264×2176 a 1920×1080
Rozlišení videa:640×480 / 30 fps, 640×480 / 16,6 fps, 320×240 / 30 fps, 320×240 / 8,3 fps, mono zvuk, stabilizace
Poměr stran:4:3, 3:2, 16:9
Typ barevného filtru:RGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.21), MPEG
OPTIKA FOTOAPARÁTU
Značka:Carl Zeiss Vario-Tessar
Optický zoom:10×
Rozsah ohnisek (reálný):6,3 - 63,0 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm):38 - 380 mm
Světelnost objektivu:F3,5 - F4,4
Rozsah clonyF3,5 - F8 (wide) až F4,4 - F10 (tele)
Stabilizátor:Ano (CCD-shift posun čipu - Super SteadyShot)
Možnost použití předsádek:ano (závit 50 mm, předsádky 58 mm)
Digitální zoom:ano, 2× (přesný), až 5,1× (smart zoom ve VGA režimu)
ZAOSTŘOVÁNÍ
Zaostřování:auto focus (detekce tváří, 9-bodové, středové, bodové), polomanuální (0,5m, 1,0 m, 3,0 m, 7,0 m a nekonečno)
Ostřící vzdálenost:50 cm - nekonečno (normal)
90 cm - nekonečno (tele)
od 2 cm (makro)
Pomocné zaostřovací světlo:ano
ELEKTRONICKÁ ČÁST
Měření expozice:zónové, s prioritou středu, bodové
Citlivost ISO:AUTO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky:auto 1/4 - 1/2000 s
v závislosti na režimu 1 - 1/1000 s
manual 30 - 1/2000 s
Expoziční režimy:auto, manual
Vyvážení bílé barvy:Automaticky, Denní světlo, Zataženo, Zářivka1, Zářivka2, Zářivka3, Žárovka, Blesk
Scénické režimy:SCN (Soumrak, Pláž, Sníh, Ohňostroj), Krajina, Portrét za soumraku, Pokročilé snímání sportu, Zamlžení, Vysoká citlivost, Automatické nastavení
Samospoušť:2s, 10 s
Sériové snímání:Expoziční bracketing (tři snímky s různou expozicí, v rozmezí +/-0,3 EV, +/-0,7 EV a +/-1 EV)
Série snímků (2 fps)
Vestavěný blesk - režimy:AUTO, Vždy, Nikdy, Synchronizace s dlouhým časem závěrky (tyto režimy mohou být doplněny o redukci červených očí)
Vestavěný blesk - dosah:0,2 - 7 m (wide), 0,9 - 5,6 m (tele)
Externí bleskne
OSTATNÍ
Hledáček:ne
LCD displej:3" LCD, 230 000 pixelů
Digitální výstup:USB 2.0, AV výstup
Paměťové karty:karty Memory Stick Duo, Memory Stick Pro Duo, Memory Stick Pro-HG Duo
Interní paměť:31 MB
Napájení:Li-Ion akumulátor 3,6V 960 mAh (3,6Wh)
Hmotnost:264 gramů (bez karty a baterií), 381 gramů (s kartou, akumulátorem, řemínkem a krytkou objektivu)
Barevné variantyšedá (DSC-H10S), černá (DSC-H10B)
Rozměry:106 x 68,5 x 48,9 mm
Standardní příslušenství:řemínek, Li-Ion akumulátor, nabíječka akumulátoru, napájecí kabel, kombinovaný USB/AV kabel, CD-ROM (aplikační software CyberShot), krytka objektivu s poutkem, adaptační kroužek + clona objektivu
reklama
Nejnovější články
Leica uvádí APO-Summicron-M 35mm F2 ASPH Leica uvádí APO-Summicron-M 35mm F2 ASPH
V nabídce objektivů společnosti Leica se objevuje nový model APO-Summicron-M 35mm F2 ASPH. Schopen je zaostřit už od 30 cm, na to ale budete potřebovat live-view, neboť je určen pro dálkoměry Leica M.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple iPhone 13 by měl dostat 1TB verzi i více stabilizovaných fotomodulů Apple iPhone 13 by měl dostat 1TB verzi i více stabilizovaných fotomodulů
Na nový smartphone iPhone 13 si budeme muset počkat ještě půl roku, ale už nyní se objevují informace o tom, co by měl přinést. Hovoří se o větší 1TB variantě Pro a také větším množství stabilizovaných fotomodulů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Phantom TMX-7510: vysokorychlostní kamera natočí HD video při 76000 fps Phantom TMX-7510: vysokorychlostní kamera natočí HD video při 76000 fps
Společnost Vision Research přichází s další vysokorychlostní kamerou TMX-7510. Ta dokáže natáčet HD video ve velmi vysoké snímkovací frekvenci 76 000 fps. Má BSI snímač s obřími 18,5μm pixely.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nikon uvedl NX Studio, bezplatný software pro editaci fotek i videa z Nikonů Nikon uvedl NX Studio, bezplatný software pro editaci fotek i videa z Nikonů
Společnost Nikon uvedla nový bezplatný software NX Studio pro majitele fotoaparátů Nikon. Ten dovoluje prohlížení i editaci fotografií a videa. Má být kombinací aplikací ViewNX-i i editoru Capture NX-D.
4.3.2021, aktualita, Milan Šurkala
Samsung ISOCELL 2.0 přináší lepší citlivost i přesnější barvy Samsung ISOCELL 2.0 přináší lepší citlivost i přesnější barvy
Samsung dnes představil technologii snímacích čipů ISOCELL 2.0, která má dále vylepšit jejich vlastnosti. Především jde o ztráty světla na hranách pixelů, čímž se dále zvýší citlivost a barevná věrnost snímků.
4.3.2021, aktualita, Milan Šurkala