Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony DSC-V1: kompakt s vlastnostmi zrcadlovky

30.1.2004, Michal Spáčil, recenze: specifikace produktu
Na Sony DSC-V1 skvěle pasuje pojmenování celé třídy fotoaparátů stejného typu: kompakt vyšší třídy. Do kompaktního těla je vtěsnána řada divů moderní techniky. Samozřejmě, i V1 má své mouchy, většinou vyplývající z nutnosti kompromisů zapříčiněných velikostí.
Kapitoly článku:
  1. Sony DSC-V1: kompakt s vlastnostmi zrcadlovky
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Hned na začátku uvedeme, že megapixelů je na CCD snímači celkem pět. To je jistě informace podstatná, daleko důležitější však je, že objektiv nese značku Carl Zeiss, za níž se vždy skrývá kvalitní sklo se sofistikovanou redukcí vad zobrazení. Robustní kovové tělo vzbuzuje dojem solidnosti, designově je však DSC-V1 spíše odvážnější, s citacemi předcházející sonyovské řady S.





Co nás na tomto kompaktu těší snad nejvíce, je značná tvůrčí svoboda, kterou nabízí. DSC - V1 poskytuje plně manuální režim expozice, což je základní rys, který odlišuje fotoaparát určený k práci od fotoaparátu pro zábavu. Nechceme tvrdit, že nelze pořídit dobré snímky se zapnutou automatikou, vždyť i profíci si ve většině případů nechají dopočítat přístrojem čas nebo clonu. Fotograf však musí především vědět, čeho chce dosáhnout – pokud se plně spolehne na přístroj, bez znalosti základních zákonitostí fotografie udělá dobrou fotku jen šťastnou náhodou.





Výhodou stejného typu je i možnost manuálního zaostření, u kompaktů zřídka vídaná. Dalším darem nebes je osazení hot - shoe patice pro externí blesk, neboli bleskových sáněk. Sony sice nabízí blesk určený speciálně pro V1, s označením HVL-F32X, není ale podmínkou. K dispozici je i propojka na “soní” systém ACC pro ovládání a synchronizaci externích blesků. Otřelá, ale pravdivá fráze říká, že přístroj určený pro vážnější práci poznáte podle přípojky na externí blesk – čímž se nemyslí hot-shoe, ale zdířka. To je zde tedy splněno.





Z výše inzerovaných “divů techniky” zaujme způsob zaostřování v tmě, kdy si přístroj promítne na snímaný objekt laserový obrazec, na něj zaostří autofokusem, spočítá parametry expozice s pomocí předzáblesku a teprve potom snímá. Tuto funkci jsme již viděli u dvou předchozích modelů Sony, na něž se však s recenzí nedostalo. Dalším “divem” je možnost focení snímků v režimu infra.

Za zmínku stojí i “inteligentní digitální zoom”, to je jinými slovy možnost zvolit výřez ze snímané scény, aniž by došlo k jeho znehodnocení interpoací. V podstatě tedy o žádný digitální zoom nejde, což je dobře.

Pokud Vás tento stručný přehled možností tohoto přístroje zaujal a chcete se dozvědět více, nalistujte si další stránku této recenze.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.