Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Ericsson Xperia X10: fotící elegán

28.2.2011, Milan Šurkala, recenze
Dalším otestovaným fotomobilem je Sony Ericsson Xperia X10 s 8MPx CMOS snímačem. Fotomobil disponuje obrovským 4" WVGA dotykovým displejem a podporuje i natáčení HD videosekvencí. Jak dobře fotí?
V dnešní recenzi se podíváme na fotomobil Sony Ericsson Xperia X10. Tento fotomobil nám nabídne 8MPx CMOS snímač a objektiv se světelností F2,8. K tomu nechybí HD video, podpora GPS a autofokus se solidním makrem. Trochu překvapivě zde nenajdeme xenonový blesk, ale pouze LED přisvětlení. Pojďme se podívat, jaká Xperia X10 ve skutečnosti je.


Ergonomie a ovládací prvky


Xperia X10 je typický dnešní multimediální fotomobil. Obrovský 4" LCD displej nabízí vskutku vynikající rozlišení 854×480 pixelů a zabírá téměř celou plochu přístroje. Je dotykový a co se týče menu nabídek telefonu, velmi dobře funkční. V menu fotoaparátu mi ale odezva na stisk přišla naopak silně podprůměrná, občas bylo opravdu hodně těžké fotomobil přemluvit, že jste tlačítko skutečně stiskli. Obraz je nádherně ostrý, pozorovatelnost na slunci spíše slabá. Potěší velmi luxusní vzhled přístroje, ten však vydrží jen pár minut. Na lesklém povrchu se chytá prach doslova kosmickou rychlostí.Na levé straně v podstatě nic není.Napravo dole je tlačítko pro zapnutí fotoaparátu (nutno déle podržet). To funguje zároveň jako spoušť. Namáčknutí je výborné, domáčknutí by mohlo být kapánek jemnější. Nahoře je pak kolébka zoomu. Xperia X10 nabízí dokonce 16× digitální zoom, ale upřímně řečeno, nechápu, kdo by mohl potřebovat více než zhruba tak trojnásobný. Úplná zbytečnost.Spodek přístroje je jemně pogumovaný, za což Sony Ericsson hodně chválím. Fotoaparát tak nevyklouzává z dlaně a především na tomto povrchu nejsou tak moc viditelné otisky. Celkově ale fotomobil nemá držení úplně nejpříjemnější, za což mohou jeho obrovské rozměry. Placaté mobily s velkými displeji mé ruce moc nesvědčí. To ale může být individuální, osobně mobily tohoto typu moc nemusím.Objektiv je tradiční, nenese jméno žádného význačného výrobce. Ačkoli Sony Ericsson neuvádí jeho ohnisko, měřením a srovnáváním s kompakty mi vyšlo, že jde zhruba o 35mm objektiv. Nemá tedy široký úhel záběru, ale pro většinu případů bude dobře použitelný. Problémem může být snímání většího počtu osob ve stísněných prostorách, kde bude širší ohnisko chybět. Světelnost dosahuje dobré hodnoty F2,8. K dispozici je autofokus i makro režim. Blesk není k dispozici, je zde pouze LED dioda, která funguje jako slabé přisvětlení.Mobil najdete v malé krabici s výsuvným víkem.Uvnitř je mobil s akumulátorem, nabíječka, USB kabel, headset, pouzdro a stručný návod.GPS nabíhá velmi dlouho, přibližně 10-20 minut. Když už konečně naběhne, není s ní žádný problém. Je rychlá i poměrně přesná (do cca 50 metrů odchylky, většinou tak do 15 m). Po spuštění režimu fotoaparátu trvá asi 5-10 sekund, než začne zaznamenávat polohu. V dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky focení.

Technické specifikace: Sony Ericsson Xperia X10
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů8 MPx
Velikost snímačepatrně 1/3,2" CMOS (přibližně 4,54×3,42 mm)
Rozlišení fotografií3264×2448, 3264×1836, 1632×1224, 1920×1080
Rozlišení videa1280×720, 864×480, 640×480, 320×240, zvuk
Poměr stran4:3, 16:9
Formát záznamuJPEG (Exif 2.2), MP4
Optika fotoaparátu
Značka-
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný)4,65 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)cca 35mm
Světelnost objektivuF2,8
Rozsah clonyF2,8
Mechanická stabilizacene
Elektronická stabilizaceano
Digitální zoomano (16×)
Zaostřování
Zaostřováníauto focus (jednoduchý, vícebodový, makro, rozpoznání obličeje, nekonečno)
Ostřící vzdálenostneznámo
Pomocné zaostřovací světlone
Elektronická část
Měření expozicestředové, průměrové, bodové
Citlivost ISOAUTO ISO
Rychlost závěrky-
Expoziční režimyauto
Vyvážení bílé barvyautomaticky, žárovka, zářivka, denní světlo, zamračeno
Scénické režimynormální, s rozlišením scény, detekce úsměvu, fotografování dotykem
Samospoušť10 s
Sériové snímání-
Vestavěný blesk - režimynení (pouze trvalé LED přisvětlení)
Vestavěný blesk - dosah
Ostatní
LCD displej4,0" LCD, 854×480 pixelů
Paměťové kartymicroSD (do 16 GB)
Interní paměťje přibalena 8 GB microSD karta
NapájeníLi-Ion akumulátor BST-41 3,6 V 1500 mAh
Hmotnost135 gramů
Rozměry119,0 x 63,0 x 13,0 mm
Barevné variantyčerná, stříbrná
Standardní příslušenstvíakumulátor, nabíječka, headset, USB kabel, příručka, pouzdro
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.