www.digimanie.cz
>
>
>
>
>

Sony SEL-P1650 (E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS)

Sony SEL-P1650 (E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS)
, , recenze
Součástí setu fotoaparátu Sony NEX-6 se stal nový powerzoom objektiv Sony E 16-50mm 3.5-5.6 OSS. Nabídne malé rozměry ve stylu pancake objektivů, elektronické zoomování a širokoúhlejší záběr daný 24mm přepočtenou ohniskovou vzdáleností.
K oblíbeným
reklama

Autofokus, ostření

 
Spolu s fotoaparátem Sony NEX-6 se můžete "těšit" na fázové ostření, které je v této dvojici k dispozici. Bohužel, není vše zlato, co se třpytí. Ostření není v běžných podmínkách o nic rychlejší (občas ano, občas zbytečně přeostřuje), dobré je však průběžné doostřování. Stinnou stránkou této kombinace je také méně spolehlivé ostření. V noci má občas problémy zaostřit a při makru na nejdelší ohniskové vzdálenosti trpí z nějakého zvláštního důvodu na back focus (asi o 7 milimetrů). U NEXů s výhradně kontrastním ostřením se tento objektiv pravděpodobně chová o něco lépe, což jde u NEX-6 vyzkoušet při přiclonění na F7,1 a výše (fázové ostření nelze přímo vypnout). Tam se sice rychlost nezvyšuje, ale už ostří přesně.

Ostřící vzdálenosti jsou roztodivné. Od přední čočky začínáte na 18 centimetrech, v polovině ohniskové vzdálenosti se dostanete na 11 centimetrů (cca 0,4× přepočtené zvětšení), poté to naopak roste až ke 20 centimetrům a zvětšení se v podstatě už výrazně nemění. Na makro tak objektiv není moc dobrý.


Focení makra


Tady vidíte jen průměrné makro, jak je ve třídě CSC setových objektivů obvyklé.
expoziční čas 1/80 s, clona F7,1, citlivost ISO 2500, ohnisko 50 (75) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Světelnost a clona


Objektiv má standardní světelnost F3,5 až F5,6. Vzhledem k tomu, že je trochu širokoúhlejší, celý rozsah je posunut do trochu kratších ohniskových vzdáleností a na stejných ohniskových vzdálenostech je tak světelnost trochu horší, v průměru zhruba o 1/3 EV. Irisová clona má 7 lamel, maximem je F22 až F36 dle zoomu.


Bokeh


Vyzkoušíme kvalitu rozmazání obrazu. Je jasné, že při relativně krátkých ohniskových vzdálenostech a nepříliš dobré světelnosti se pozadí moc nemaže, ale to rozhodně neznamená, že by tohoto efektu nešlo vůbec dosáhnout. Zejména u makra s tím není problém.
expoziční čas 1,3 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 50 mm, klikněte pro zvětšeníDocela příjemné překvapení. I přes menší rozmazání je tento efekt jemný a plynulý. Odlesky jsou kulaté a docela plné. Můžete se podívat i na snímek v RAWu.
expoziční čas 2,5 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 50 mm, klikněte pro zvětšeníPo přiclonění se situace jen trochu zhoršuje, tvary odlesků lehce ztrácejí pravidelný kulatý tvar, ale stále jde o dobrý výsledek.


Stabilizace


Testovaný 16-50mm objektiv má optickou stabilizaci obrazu. Test proběhl s expozičním časem 1/8 sekundy, přepočtenou ohniskovou vzdáleností 75 mm na vzdálenost cca 2 metry. Testovaný účinek byl na 3,3 EV.bez stabilizacese stabilizacíse stativemÚčinek je jen průměrný, zde bych se na ni moc nespoléhal (počítal bych tak se 2 EV, více raději ne).

Nejnovější články
Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon
Po dvou oceněních EISA Awards 2019 získalo několik společností. Nyní se podíváme na dvě z nich, Fujifilm a Nikon. Zde byly oceněny především CSC fotoaparáty s různými velikostmi snímačů a jeden objektiv.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019 Canon dosáhl na 5 cen EISA 2019
Společnost Canon patřila v letošních cenách EISA Awards 2019 jednoznačně k těm nejúspěšnějším. Odnesla si totiž celkem pět cen. Dařilo se především objektivům, které si odnesly rovnou 4 ocenění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2 Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2
Novinkou pro systém L-Mount je objektiv z dílen Leicy, model APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tato světelná padesátka nabídne odolnou konstrukci i velmi rychlý autofokus díky technologii Dual Syncro Drive.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře