reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Souboj senzorů: 1/2,3" proti 1/1,7"

28.6.2013, Milan Šurkala, recenze
Dnes jsme pro vás připravili trochu neobvyklý test. Postavili jsme proti sobě dva fotoaparáty s podporou RAWu, kde jdou oba vybaveny 12MPx snímači. V prvním případě má úhlopříčku 1/2,3", v druhém 1/1,7". Jak moc se budou lišit jejich výkony?
Kapitoly článku:
Pixelová hustota je jedním z nejdůležitějších údajů, které ovlivňují vlastnosti snímačů digitálních fotoaparátů. Čím je pixelová hustota vyšší (tedy je menší úhlopříčka, vyšší rozlišení nebo oboje zároveň), tím horší bývají vlastnosti čipu a naopak. Čím nižší rozlišení čip má, čím větší má velikost, tím jsou snímky kvalitnější. Ale není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud rozlišení snížíme až moc, nevylepšíme vlastnosti čipu o tolik, aby to vykompenzovalo dramatickou ztrátu rozlišení. Naopak někdy může i výrazně vyšší rozlišení přinést mnohem více detailů, aniž by se další vlastnosti čipu nějak dramaticky snížily. O jakých vlastnostech to ale vlastně mluvíme?

Především jde o digitální šum a dynamický rozsah. S vysokou pixelovou hustotou se obvykle šum začíná objevovat už při velmi nízkých citlivostech, a tak není divu, že u kompaktů jsou snímky zašuměné už při ISO 100. Vždyť takový 1/2,3" čip s velikostí zhruba 6,2×4,5 mm má při efektivních 18 MPx pixelovou hustotu okolo 63 MPx/cm2. Zde upozorňuji, že rozměry čipu jsou jen přibližné a v tomto článku se budeme více řídit udávanými velikostmi pixelů, které jsou u výše zmíněného čipu 1,26 mikrometru na pixel. Podobně s vysokou pixelovou hustotou obvykle klesá i dynamický rozsah, zde ale ty rozdíly ani zdaleka nejsou tak dramatické a není problém najít 1/1,7" čip, který má dynamický rozsah srovnatelný s APS-C zrcadlovkami. V takovém případě ale samozřejmě platí, že jde o špičku z jedné kategorie versus nejhorší z té druhé.


Olympus Stylus XZ-2 proti XZ-10


V dnešním článku proti sobě postavíme dva kompakty, kde oba mají 12MPx CMOS BSI snímače. V prvním případě půjde o snímač s velikostí 1/1,7" (cca 7,6×5,7 mm) a 1,85mikrometrovými pixely (někdy označováno jako 1,85mikronové), jehož pixelová hustota činí 29 MPx/cm2. Jde o kompakt Olympus Stylus XZ-2 a s největší pravděpodobností má v útrobách čip Sony IMX144CQJ. Druhý fotoaparát má při stejném rozlišení menší 1/2,3" úhlopříčku (cca 6,2×4,5 mm) a menší 1,55mikrometrové pixely. Pixelová hustota tak povyskočila na téměř 42 MPx/cm2. V tomto případě jde o Olympus Stylus XZ-10 a pravděpodobně o čip Sony IMX117CQT.

V dalších kapitolách se podíváme na srovnání, co nám oba snímače mohou přinést v praxi, zaměříme se zejména na šum a dynamický rozsah.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama