Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Stabilizovaný osmimegapixelový kapesní krasavec

7.10.2005, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Společnost Konica Minolta si od své malé kapesní novinky DiMAGE X1 hodně slibuje a není divu. Tento drobeček totiž nejenom že luxusně vypadá, ale také nabízí stabilizaci obrazu (známou technologii Anti-Shake) a ve svém vskutku tenoučkém těle má zabudovaný osmimegapixelový snímač a periskopický objektiv poskytující až trojnásobný optický zoom. Ovšem i na tomto krasavci jsme našli několik pih na kráse.
Kapitoly článku:
  1. Stabilizovaný osmimegapixelový kapesní krasavec
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Model DiMAGE X1 je skutečným designovým dílkem, skoro by se dalo říci luxusním kapesním digitálním fotošperkem. Oproti předcházejícím modelům oblíbené řady X je tento model více zaoblený, pokud ho vezmete poprvé do rukou, bude vám připadat, že držíte krásnou stříbrnou tabatěrku. Stříbrná poleva je přerušena pouze úzkým černým proužkem, který je jemně veden v půlce modelu (při pohledu zhora) a obtéká tlačítka na horní straně. Přestože je novinka tenká (necelé dva centimetry), tak se výrobci povedlo umístit na spodní stranu kovový závit. Designově ovšem dominuje modelu jeho zadní strana, kde se kolem velkého 2,5 palcového barevného TFT displeje rozkládá zrcadlová plocha, z níž vystupuje jen pochromovaný ostrůvek s několika ovládacími prvky (viz druhá kapitola Ovládání a další popis). Bohužel časem zjistíte, že zmíněné zrcadlo je sice velmi elegantní, ovšem tato lesklá plocha se rychle a snadno "zapatlá" i jen lehce zpocenými prsty. Trochu nás X1-čka zklamala rychlostně, protože první expozici po zapnutí modelu zvládnete udělat až téměř za tři sekundy a také zpoždění spouště bez namáčknutí je znatelné (přes půl sekundy). Jinak ostření je relativně rychlé a ani ukládání snímků (i v nejvyšší kvalitě) vás vůbec nezdrží.Pojďme se již ovšem vydat do útrob samotného modelu: ten tedy disponuje CCD snímačem typu 1/1,8", který obsahuje celkově 8,3 milionů obrazových buněk, z toho přibližně osm milionů je využito efektivně, proto v Menu objevíte těchto pět rozlišení: 3264 x 2448, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů. Bohužel zarážející je velmi malý rozsah citlivosti snímače, protože maximální dostupná hodnota je jenom 200 ISO. Snímky se ukládají ve třech kompresních poměrech v JPEGu na paměťové karty typu Secure Digital (případně MMC). O zpracování obrazu se stará technologie CxProcess III. Novinka pochopitelně umí natočit i ozvučený videozáznam, a to ve formátu Motion JPEG a v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů solidní rychlostí 20 snímků za sekundu. Délka záznamu je omezena pouze volným prostorem na právě použité paměťové kartě. Velkým plusem je možnost opticky zoomovat i během natáčení a také to,že zmíněná stabilizace obrazu funguje i při natáčení.
Periskopický (tedy do prostoru se při zoomování nevysouvající) firemní objektiv má rozsah ohniskových vzdáleností od 7,7 do 23,1 milimetrů (v přepočtu na kinofilm od 37 do 111 mm) při zajímavých parametrech světelnosti (zejména na delším ohnisku): od F3,5 do F3,8. Tento trojnásobný optický zoom lze podle potřeby ještě doplnit o maximálně čtyřnásobné digitální přiblížení. Pětibodový autofocus zaostří ve standardním režimu již od 10 centimetrů při širokoúhlém snímání a v Makro režimu pak z 5 centimetrů. Ostření probíhá pomocí pasivního měření kontrastu. Stabilizace obrazu fungovala spolehlivě, jak se můžete sami přesvědčit na fotografiích ve třetí kapitole Praktické zkušenosti. Co se týká expozice, tak je model automatem a expozici měří zonálně (až 300 zón), anebo bodově. Kromě několika přednastavených scén (například portrét, krajina, noční snímek nebo text) je k dispozici i "klasická" korekce expozice v rozsahu +/- 2,0 EV, a to po třetinách.

Z dalších funkcí tohoto nádherného automatu vybíráme možnost kalibrace teploty bílé pomocí čtyř přednastavených hodnot (denní světlo, zataženo, žárovka a zářivka) nebo jsou také k dispozici tři barevné filtry. Upravit snímek můžete i pomocí editace kontrastu a ostrosti. Relativně omezený je rozsah expozičních časů: od 1/1250 pouze do jedné sekundy. Novinka zvládá i sekvenční snímání, je ovšem velmi pomalé - sérii tří snímků v maximálním rozlišení (v kompresi Standard) nasnímáte rychlostí jednoho snímku za dvě sekundy. V režimu UHS pak snížíte rozlišení fotografií na 640 x 480 bodů a odměnou vám bude série 15 snímků za sebou rychlostí až 10 snímků za sekundu.

Bohužel obrovský 2,5 palcový barevný LCD displej má velmi nízké rozlišení (118 000 bodů) a poskytovaný obraz je také mírně zrnitý. Model DiMAGE X1 je vybaven rychlejším rozhraním USB 2.0, čemuž odpovídala i rychlost transferu snímků do počítače. V chodu udržuje model li-ion akumulátor. Konica Minolta DiMAGE X1 je vskutku kapesní a placatý drobeček, což potvrzují jeho rozměry 95 x 68 x 19,5 milimetrů a hmotnost 135 gramů (bez akumulátoru a karty).


Pořízení prvního snímku2,7 s
Snímek s namáčknutím spouště0,2 s
Snímek bez namáčknutí 0,5 s


Ikona Odkaz na databáziKonica Minolta DiMAGE X1
Obrazový snímač 1/1,8” CCD s 8,0 miliony efektivně využitelných pixelů
Paměťové médiumVýměnná karta Secure Digital nebo MMC
ObjektivOhnisková vzdálenost 7,7 – 23,1 mm (ekvivalentní 37 – 111 mm na 35 mm fotoaparátu). Clona F3,5 (W) / F3,8 (T), optický zoom 3x
Digitální zoom4x
LCD displej2,5" TFT LCD s rozlišením 118 000 pixelů
Zaostřovací systémAutomatické zaostřování, pětibodový autofocus
Rozsah zaostřováníStandardní režim od 10 centimetrů, Super makro režim od 5 cm
Expoziční režimyAuto, přednastavené scény
Rychlost závěrky1 – 1/1250 s
Kompenzace expozice+/- 2 EV po krocích1/3 EV
CitlivostAutomatická: ISO 50 – 160, manuálně na hodnotách 50, 100 a 200 ISO
Vyvážení bíléAutomatický, předdefinované: slunečno, zamračeno, žárovka, zářivka
Vestavěný bleskrežimy automatické spuštění blesku, vypnutý blesk, trvale zapnutý blesk (fill), redukce efektu červených očí, synchronizace s pomalým časem závěrky
Velikost snímků3264 x 2448, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů
NapájeníLi-ion akumulátor NP-1
Rozhraní USB 2.0
Přímý tisk (DPS)PictBridge podpora umožňuje přímý tisk na kompatibilních tiskárnách
SamospoušťAno - 10 s
Velikost95 x 68 x 19,5 milimetrů
Hmotnost135 g (bez akumulátoru a karty)
Obsah baleníakumulátor NP-1, kolébka, řemínek, USB kabel, AV kabel, karta Secure Digital 32 MB, český návod, CD se softwarem