Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Test paměťových karet: ve jménu rychlosti

25.11.2010, Milan Šurkala, recenze
Připravili jsme srovnávací test paměťových karet zaměřený zejména na nejrychlejší typ Compact Flash. Vyzkoušíme však i klasické SDHC karty, jednu nejnovější SDXC a Memory Stick. Které budou nejrychlejší? Výsledky jsou rozhodně zajímavé.
Nyní se podíváme na Secure Digital a Memeory Stick karty v témže programu.SDHC, SDXC ani Memory Stick karty se Compact Flash kartám nedokázaly ani zdaleka vyrovnat. Nicméně např. SDHC SanDisk Extreme s udávanou rychlostí 30 MB/s se projevuje stejně rychle jako Compact Flash téhož výrobce se stejnou udanou rychlostí. Přenos malých souborů očividně těmto kartám moc nejde. Výkonem jsou na tom nejlépe karty společnosti SanDisk.I zde je čtení mnohem lepší než zápis. V podstatě všechny karty dosahují rychlosti kolem 1 MB/s přes interní čtečku notebooku, naopak přes USB čtečku Kingston byla dosažena rychlost pouze 0,5 MB/s.Zde se stále výsledky různě rozhazují. Na notebooku vyhrává Memory Stick karta Sandisk Ultra II, dobře se jeví i SDXC od Kingstonu a obě SDHC karty SanDisk. Přes USB čtečku je na tom nejlépe SDXC Kingston a Extreme verze SDHC karty SanDisk.Rychlosti čtení jsou horší u základní karty Memory Stick SanDisk a SDHC SanDisk Ultra. Velmi pěkné výsledky kolem 16 MB/s přes notebook a kolem 14 MB/s přes USB čtečku nabízí nejen SDXC karta Kingston, SDHC SanDisk Extreme, microSDHC A-Data, ale překvapivě i microSDHC karta Kingston Class 4. Ta má nabízet rychlost alespoň 4 MB/s, rychlost je ale čtyřnásobná.S většími soubory o velikosti 8 MB, které dobře simulují fotografie, se začínají projevovat větší rozdíly ve výkonu. Nejrychleji zapisuje SDHC karta SanDisk Extreme a konečně se do popředí prodrala SDHC karta Panasonicu. Ta je pro focení vhodná, naopak pro přenos menších souborů se příliš nehodí. Rychlostí zápisu nepřesvědčí ani základní Memory Stick karta a ani microSDHC karta A-Data. SDXC karta Kingston se příliš nepředvedla, vždyť ji na záda dýchá obyčejná karta Class 4 SDHC.Čtení dat z karty jde velmi dobře kartě Memory Stick SanDisk Ultra II, která na notebooku dosahuje téměř 30 MB/s. Ostatní karty jsou schopny dosahovat zhruba 20 MB/s na notebooku a 18 MB/s na USB čtečce. Výjimkou je karta SanDisk Ultra, která už opravdu přestává stačit (Kingston Class 4 je opět velmi rychlý) a obyčejná Memory Stick karta.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.