Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Umax AstraPix 540: Fotoaparát s MP3? I to je dnes možné!

4.3.2003, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
Společnost UMAX se jako mnohé další IT firmy snaží prosadit i na trhu low-endových digitálních fotoaparátů. Položili jsme si otázku jak se jí v tomto snažení daří, a proto dnes přinášíme bližší pohled na 2Mpix novinku AstraPix 540.
Kapitoly článku:
  1. Umax AstraPix 540: Fotoaparát s MP3? I to je dnes možné!
  2. Vzhled a ovládání
  3. Dodávané příslušenství a praxe
  4. Závěr
Úvod a specifikace fotoaparátu

V dnešní recenzi uvedeme horkou digitální novinku z produkce společnosti UMAX, která se, podobně jako jiné firmy v IT branži, snaží prorazit i na části trhu s fotografickými přístroji. Hned na začátku si můžeme říct, že se jedná o kompaktní digitální fotoaparát s monofokálním objektivem a sadou základních fotografických funkcí, které odpovídají jeho určení a požadavkům cílové skupiny uživatelů. Co není příliš obvyklé je fakt, že je přístroj vybaven možností přehrávání zvukových souborů ve formátu MP3. Ale podívejme se na fotoaparát blíže.

Aparát nám dává k dispozici monofokální objektiv o ohniskové délce 9.2 mm se světelností F2.8, který fotografii "vykresluje" na 2 Mpix CMOS prvek umístěný za ním (lze použít dvojnásobný digitální zoom). Závěrka fotoaparátu je elektronická a řízení expozice je zcela v "rukou" automatiky. Samozřejmostí je blesk, jehož výkon odpovídá standardům této třídy aparátů. Fotoaparát umí nahrávat krátké videosekvence či zvukový záznam, pro změnu ale může fungovat i jako přehrávač souborů MP3. Je vybaven 7MB vestavěné flash paměti, což se hodí, protože ve standardní dodávce není paměťová karta CompactFlash. Základní nastavení lze provádět jednoduše pomocí stavového displeje, prohlížení fotografií a další nastavení se provádí pomocí LCD displeje a pouze čtyř tlačítek. Celkovou specifikaci fotoaparátu udává následující tabulka:


Snímač2 MPix CMOS
ObjektivFix fokus, f=9,2 mm, F=2.8
Rozlišení snímků1600 x 1200
Rozlišení videa320 x 240 bodů / 30 snímků za vteřinu
Interní paměť7 MB Flash
Paměťové mediumCompact Flash karta typ I
BleskVestavěný, auto / zap / vyp
HledáčekOptický
Zoom2 x digitální s 12 kroky
Formát souborůJPEG, AVI, MP3
LCD monitorBarevný 4,1 cm TFT
RozhraníUSB, TV výstup
Operační systémyWindows 98 / Me / 2000 / XP, MacOS 9.x až MacOS X (MSDC driver)
Napájení4 x AA alkalické baterie (přiložené)
Rozměry114 x 65 x 40 mm
Hmotnost210 g
Záruka2 roky