Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zoner Photo Studio 16 PRO v testu

16.10.2013, Milan Šurkala, recenze
Dnes se podíváme na nejnovější verzi softwaru Zoner Photo Studio 16 PRO. Ten navazuje na svého předchůdce a my se nyní podíváme, jaká vylepšení přináší, jak se projeví v praxi a zda nová verze stojí za upgrade.
V další kapitole se podíváme na editační panel. Zde najdete základní funkce jako ořezávání, narovnávání a další.


Zoner Photo Studio 16 Editor, panel úprav


Panel rychlých úprav ukazuje histogram, máte zde možnost pracovat s expozicí, jasy a stíny, zvýšit kontrast a zřetelnost. Neméně tak lze pracovat s vyvážením bílé, saturací barev a tonální křivkou.


Zoner Photo Studio 16 Editor, panel úpravy expozice


U zákazníků se staly velmi oblíbenými "rychlé filtry", a tak není divu, že Zoner přidal několik nových. Na ně se alespoň v náhledech podíváme.


Zoner Photo Studio 16 Editor, rychlé filtry

klikněte pro zvětšeníRychlé filtry si ukážeme na následující ukázce.


Zoner Photo Studio 16 Editor, předloha pro rychlé filtry

testovací snímekTento snímek jsem pak vyzkoušel se všemi 38 rychlými filtry, které aplikace nabízí.


cross processcross process 2
 

polaroid effectlomo
 

dianaretro
 

bleach bypassdramatic portrait
 

dream portraitblack & white
 

silver windsunset
 

rainy dayvitality
 

greenlandocean
 

red hellcaffe
 

raspberrycinema
 

gloomyhigh fashion
 

solarizepuzzle
 

film 35mmfilm
 

film 6x6film 6x4,5
 

film 6x9light leak
 

light framedark frame
 

rounded white frame
rounded black frame
 

black frameblack frame 2
 

white frame

white frame 2

Filtry a měřítko nás nyní zajímat nebudou stejně jako posun a ořez. Zastavíme se u korekcí perspektivy a horizontu. Stačí srovnat linii v programu s linií v obraze, zmáčknout Enter a korekce se provede.


Zoner Photo Studio 16 Editor, vyrovnání horizontu

klikněte pro zvětšeníNa snímku níže vidíte výsledek srovnání horizontu. Velmi podobně funguje i úprava kolinearity (perspektivního zkreslení patrného zejména při focení architektury - úprava dvou linií) a perspektivy (úprava čtyř linií).


Zoner Photo Studio 16 Editor, výsledek vyrovnání horizontu

výsledek narovnání horizontuMožností je také použít deformační mřížku (viz níže) nebo volná deformace, kde natahujete snímek pomocí pohybu "štětce", jehož poloměr si můžete určit. Stejně tak lze určit, jak moc bude tahat a deformovat obraz za sebou. Aplikace umožňuje také redukovat efekt červených očí.


Zoner Photo Studio 16 Editor, volná deformace


Docela pěkně a přiměřeně rychle funguje klonovací razítko (konkurenční produkty od Adobe to ale mají stále vychytané o něco lépe). Lze volit jeho poměr, krytí, míru rozmazání okrajů a rozestup (tedy jak často se provede klonování). Dále lze navolit "spojení", což značí jen to, zda druhé klonování bude klonovat opět původně vybranou oblast obrazu (ať kliknete kamkoli, naklonuje se stále tentýž obraz, kterým jste začali) nebo bude využívat relativní pozice z předchozího kroku (např. že jakoukoli oblast posune o určitý počet pixelů vpravo, tedy v jiné části obrazu se klonuje jiná část...). Klonování bez spojení vidíte níže. Kliknul jsem na věž (původní obraz) a pak jen naklikal na šest dalších oblastí v obraze. Jediná věc, která klonovacímu razítku chybí, je náhled. Tedy při přikládání na nové místo nevíte, co přesně se zkopíruje.


Zoner Photo Studio 16 Editor, klonovací razítko


Dále tu najdete "žehličku", funkci, která zachovává hrany, ale vyhlazuje plochy. Poloměr, krytí i míru vyhlazení samozřejmě můžete nastavit. Funkci tak lze použít jak k "odšumování", tak i k výraznému zjednodušení obrazu.


Zoner Photo Studio 16 Editor, původní obraz pro žehličku
původní obraz


Zoner Photo Studio 16 Editor, výsledek žehličky
vyhlazený obrazK dispozici je efektový štětec (úprava jasu, gamma korekce, kontrastu, sytosti a ostrosti), podobně je tu retušovací štětec. Stejně jako u předchozích funkcí, i zde lze nastavit poloměr, krytí, hustotu a další parametry. Následuje klasický štětec, výplň (na základě barvy, jasu nebo odstínu), guma, obdélníkový výběr, elipsový výběr, laso, polygonové laso, magnetické laso, kouzelná hůlka, výběrový štětec. Nechybí ani vložení obrázku nebo textu.


Zoner Photo Studio 16 Editor, vkládání textu

klikněte pro zvětšeníDo snímků můžete přidat i nejrůznější symboly, např. smajlíky a nejrůznější tvary a čáry. Pochopitelně lze volit velikost i barvu a průhlednost (krytí vrstvy).


Zoner Photo Studio 16 Editor, panel vkládání symbolů


Jedním z posledních "vylepšení" je aplikace přechodového filtru. Samozřejmostí je to, že můžete zvolit barvu přechodu.


Zoner Photo Studio 16 Editor, přechodový filtr

klikněte pro zvětšeníNa konec tu ještě máte tilt-shift efekt (viz níže) a "Droste efekt" (spirála).


Zoner Photo Studio 16 Editor, tilt-shift efekt
klikněte pro zvětšení


Zoner Photo Studio 16 Editor, Droste efekt
klikněte pro zvětšení

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.