www.digimanie.cz
>
>
>

Zoner Photo Studio 18: v jednoduchosti je síla

Zoner Photo Studio 18: v jednoduchosti je síla
, , recenze
Máme zde další podzim a s ním novou verzi fotografického editoru Zoner Photo Studio 18. Pochopitelně jsme jej nainstalovali a nyní si můžete přečíst recenzi. Jak se v praxi projeví zjednodušení modulů a čistší design?
K oblíbeným
reklama
Posledním modulem je Editor a s tímto budeme vcelku brzo hotovi, neboť zde se neudálo moc změn. Jak sami vidíte, architektura aplikace je podobná jako v předchozích modulech, tedy adresářová struktura vlevo, náhled uprostřed, dole filmový pás a vpravo pak sloupec s úpravami.


Zoner Photo Studio 18 Editor

klikněte pro zvětšeníI nadále je samozřejmě možné všechny panely skrýt a zvětšit tak plochu věnovanou prostřednímu náhledu fotografie. V modulu Editor jsou nějaké základní fotografické úpravy (expozice, práce se stíny), soustředí se ale na další více "bitmapové úpravy". Tedy vedle rovnání horizontu tu máte např. vkládání písma, štětec, vyplnění ploch, klonovací razítko a podobné. U klonovacího razítka musím pochválit solidní rychlost. Počítejte s tím, že zde se už nejedná o vyvolávací úpravy, ale spíše o "kreslení", takže v modulu Editor nenajdete nedestruktivní úpravy. I proto zde najdete tlačítko "Uložit" místo "Export".

My se nyní podíváme na nabídku hlavního Menu. Jako první je tu Soubor. Zde není nic netradičního, v podstatě jen otevírání a ukládání souborů či jiná práce s nimi. Můžete si zobrazit EXIF informace a přidat snímkům hodnocení a další značky.

Záložka Upravit přináší možnosti otáčení snímků, změnu jejich rozměrů, vkládání rámečků a podobné záležitosti. K dispozici je i funkce Změnit rozměry podle obsahu, kdy aplikace vybere hlavní motiv a ořeže/zmenší tu část, která není důležitá. Funguje to jen někdy a někde.

Záložka Vylepšit se věnuje práci s expozicí, vyvážením barev, ostrosti, najdete tu ale také práci se šumem a potlačování optických vad objektivů. U potlačování šumu se mi už tradičně líbí možnost vybrat si barevné odstíny, které se mají odšumovat a které ne (nebo méně). To se hodí např. pro nastavení většího odšumování v modré, kdy vyhladíte oblohu, které to nevadí, ale necháte šum a detaily např. v krajině.

U Efektů máte velký výběr, seznam je skutečně dost dlouhý. Nemá smysl je všechny popisovat a zkoušet. Hračičky potěší, že pod položkou "Uživatelský" si můžete vyrobit své vlastní konvoluční masky rozměru 5×5 a udělat si tak vlastní grafické filtry.

Vrstvy (v záložce Vrstvy) nadále fungují jen pro vkládání základních objektů do obrazu. Tedy např. pro vložení písma, symbolů, čar, tvarů nebo softwarového přechodového filtru.

O něco zajímavější je ale záložka Výběr. Zde už si můžete různě vybírat objekty (obdélník, elipsa, laso, kouzelná hůlka,...) a vyřezávat části snímku, se kterými pak můžete pracovat jako s vrstvami. Můžete tyto výřezy různě natahovat, deformovat, posouvat. Nicméně takto lze pracovat jen s jednou vrstvou.


Zoner Photo Studio 18 Editor výběr

klikněte pro zvětšeníZde na ukázce vidíte zkopírování jedné části obrazu do nové "vrstvy". Můžete s ní pohybovat a provádět jiné výše zmíněné úpravy. Nedoklikáte se však už k jednotlivým vrstvám, pokud jich použijete více.

Poslední záložkou je Zobrazit a zde si v podstatě jen konfigurujete prostředí aplikace. Lze tu např. schovat postranní panely, což ale můžete udělat i klikáním na malé šipky jednotlivých panelů.

Nejnovější články
Manfrotto uvádí makro stativ Befree GT XPRO Manfrotto uvádí makro stativ Befree GT XPRO
Pokud rádi fotíte makro, jistě jste se setkali se situací, kdy jste potřebovali být velmi blízko u země. Nové stativy Manfrotto Befree GT XPRO něco takového díky otočitelnému středovému sloupci nabídnou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvádí M-E (typ 240), cenově přístupnější dálkoměr Leica uvádí M-E (typ 240), cenově přístupnější dálkoměr
Německá Leica představila nový dálkoměrný fotoaparát M-E (typ 240). Novinka se má stát jakýmsi low-endovým modelem. I přesto bude mít nějaké funkce navíc a zvládne natáčet Full HD videosekvence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku
Aplikace nazvaná Bye Bye Camera je sice určená k fotografování, má ale jednu zajímavou vlastnost. Dokáže totiž z pořízených snímků přímo odstraňovat lidské osoby, které v záběru překážejí. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu
V první polovině května představila společnost Samsung svůj 64MPx mobilní snímač ISOCELL Bright GW1. První snímek z tohoto snímače se objevil na čínských sociálních sítích, a to i v plném rozlišení 9216×6912 pixelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4 Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4
Jedním z objektivů pro nový full frame CSC systém společnosti Panasonic je i světelná padesátka Lumix S Pro 50mm F1.4. Nestojí zrovna nejméně, takže je otázkou, zda za to nabídne dokonalé optické vlastnosti.
Včera, recenze, Milan Šurkala14 komentářů