www.digimanie.cz
>
>
>

Zoner Photo Studio 18: v jednoduchosti je síla

Zoner Photo Studio 18: v jednoduchosti je síla
, , recenze
Máme zde další podzim a s ním novou verzi fotografického editoru Zoner Photo Studio 18. Pochopitelně jsme jej nainstalovali a nyní si můžete přečíst recenzi. Jak se v praxi projeví zjednodušení modulů a čistší design?
K oblíbeným
reklama
Posledním modulem je Editor a s tímto budeme vcelku brzo hotovi, neboť zde se neudálo moc změn. Jak sami vidíte, architektura aplikace je podobná jako v předchozích modulech, tedy adresářová struktura vlevo, náhled uprostřed, dole filmový pás a vpravo pak sloupec s úpravami.


Zoner Photo Studio 18 Editor

klikněte pro zvětšeníI nadále je samozřejmě možné všechny panely skrýt a zvětšit tak plochu věnovanou prostřednímu náhledu fotografie. V modulu Editor jsou nějaké základní fotografické úpravy (expozice, práce se stíny), soustředí se ale na další více "bitmapové úpravy". Tedy vedle rovnání horizontu tu máte např. vkládání písma, štětec, vyplnění ploch, klonovací razítko a podobné. U klonovacího razítka musím pochválit solidní rychlost. Počítejte s tím, že zde se už nejedná o vyvolávací úpravy, ale spíše o "kreslení", takže v modulu Editor nenajdete nedestruktivní úpravy. I proto zde najdete tlačítko "Uložit" místo "Export".

My se nyní podíváme na nabídku hlavního Menu. Jako první je tu Soubor. Zde není nic netradičního, v podstatě jen otevírání a ukládání souborů či jiná práce s nimi. Můžete si zobrazit EXIF informace a přidat snímkům hodnocení a další značky.

Záložka Upravit přináší možnosti otáčení snímků, změnu jejich rozměrů, vkládání rámečků a podobné záležitosti. K dispozici je i funkce Změnit rozměry podle obsahu, kdy aplikace vybere hlavní motiv a ořeže/zmenší tu část, která není důležitá. Funguje to jen někdy a někde.

Záložka Vylepšit se věnuje práci s expozicí, vyvážením barev, ostrosti, najdete tu ale také práci se šumem a potlačování optických vad objektivů. U potlačování šumu se mi už tradičně líbí možnost vybrat si barevné odstíny, které se mají odšumovat a které ne (nebo méně). To se hodí např. pro nastavení většího odšumování v modré, kdy vyhladíte oblohu, které to nevadí, ale necháte šum a detaily např. v krajině.

U Efektů máte velký výběr, seznam je skutečně dost dlouhý. Nemá smysl je všechny popisovat a zkoušet. Hračičky potěší, že pod položkou "Uživatelský" si můžete vyrobit své vlastní konvoluční masky rozměru 5×5 a udělat si tak vlastní grafické filtry.

Vrstvy (v záložce Vrstvy) nadále fungují jen pro vkládání základních objektů do obrazu. Tedy např. pro vložení písma, symbolů, čar, tvarů nebo softwarového přechodového filtru.

O něco zajímavější je ale záložka Výběr. Zde už si můžete různě vybírat objekty (obdélník, elipsa, laso, kouzelná hůlka,...) a vyřezávat části snímku, se kterými pak můžete pracovat jako s vrstvami. Můžete tyto výřezy různě natahovat, deformovat, posouvat. Nicméně takto lze pracovat jen s jednou vrstvou.


Zoner Photo Studio 18 Editor výběr

klikněte pro zvětšeníZde na ukázce vidíte zkopírování jedné části obrazu do nové "vrstvy". Můžete s ní pohybovat a provádět jiné výše zmíněné úpravy. Nedoklikáte se však už k jednotlivým vrstvám, pokud jich použijete více.

Poslední záložkou je Zobrazit a zde si v podstatě jen konfigurujete prostředí aplikace. Lze tu např. schovat postranní panely, což ale můžete udělat i klikáním na malé šipky jednotlivých panelů.

reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: listopad 2019 Doporučené fotoaparáty: listopad 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, návod, Milan Šurkala60 komentářů
Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů
Společnost Panasonic aktualizovala většinu svých fotoaparátů na trhu. Nové firmwary dostávají full frame Lumixy S, Micro Four Thirds přístroje Lumix G a nezapomnělo se ani na některé kompakty a ultrazoomy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750 Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750
Na internetu se začaly objevovat uniklé informace o tom, jak by měl vypadat nástupce digitální zrcadlovky Nikon D750. Ten by měl údajně nést jméno D770 nebo D790 a podporovat natáčení UHD 4K videa.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm
Street foto se obvykle fotí se širokoúhlejšími objektivy, jakýmsi standardem je zde 35mm ohnisková vzdálenost. Fotograf Evan Ranft to ale zkusil trochu jinak a na pouliční fotografie si vzal telezoom Sony FE 200-600mm.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Muž natočil doručování FedExem, vzduchem letěl objektiv za $1500 Muž natočil doručování FedExem, vzduchem letěl objektiv za $1500
Mnoho doručovacích služeb si moc neláme hlavu se zacházením se zásilkami. Problém kvůli tomu nyní bude mít smluvní partner FedExu v USA, který místo chůze balík s objektivem hodil na několik metrů.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů