www.digimanie.cz
>
>
>

Zoner Photo Studio 18: v jednoduchosti je síla

Zoner Photo Studio 18: v jednoduchosti je síla
, , recenze
Máme zde další podzim a s ním novou verzi fotografického editoru Zoner Photo Studio 18. Pochopitelně jsme jej nainstalovali a nyní si můžete přečíst recenzi. Jak se v praxi projeví zjednodušení modulů a čistší design?
K oblíbeným
reklama
Jak tedy nové Zoner Photo Studio 18 zhodnotit? Novou verzi bych hodnotil poměrně pozitivně, navzdory tomu, že mnozí fotografové se k ZPS 18 staví spíše negativně. Je to hlavně tím, že splňuje většinu toho, co by čekal zákazník, na nějž je produkt cílen. Což, přiznejme si, nejsou profesionální fotografové.

Líbí se mi, že byl přidán rychlý náhled snímku bez spouštění celého Zoner Photo Studia, nicméně je tu ještě hodně co dodělat. Procházení mezi snímky je u fotografií s vysokým rozlišením (20MPx+) velmi pomalé a zobrazování EXIF informací by také mohlo být vyřešeno nějak přehledněji. S menšími rozlišeními je však přechod mezi snímky dostatečně svižný.

Změnu designu bych hodnotil jako víceméně podařenou, jednodušší vzhled se mi líbí, pouhé tři moduly místo původních pěti aplikaci zjednodušují a ta je celkově více konzistentní. Výtku bych však měl k ikonkám, které "moderně" přišly o barvičky, takže je všechno smutně šedé a hůře se od sebe odlišují. Je to zbytečný designový ústupek, kdy moderní nemusí znamenat lepší. Signalizace průběhu dávkových úprav je špatná. Kdyby zůstal viditelný proužek, který naskočí na začátku dávkového zpracování, bylo by to fajn. Jenže on zmizí a zůstane pouze malinké modré pozadí za ještě menší ikonkou zvonku. A až vše kolem zvonečku zmodrá, je hotovo. Jinými slovy, je to neviditelné. Ikonky se sice dají o něco zvětšit, ale ani to moc názornosti nepomůže. Práci ZPS 18 na nějaké dávkové aplikaci jsem tak spíše poznal podle toho, zda hučel nebo nehučel ventilátor v počítači.

Možnost provádět nedestruktivní změny nejen na RAWech, ale i na JPEG snímcích a jiných bitmapách, považuji za zajímavou a rovněž se mi to líbilo. Toto ale platí jen v modulu Vyvolat, ale nikoli Editoru. Je to v zásadě logické, protože modul Vyvolat provádí jen celoplošné změny (vyvážení, expozice,...), kdežto editor už provádí především lokální bitmapové úpravy, které se nedají tak lehce "zapamatovat" (resp. jejich zpětné vyvolání by bylo "vražedné" na výkon procesoru). Nemusíte tak JPEG při každé změně ukládat, změny můžete vrátit,...


Zoner Photo Studio 18 hodnocení


Novinkou je možnost vytvořit Full HD video ze snímků. Možnosti přechodů jsou pro běžné rodinné použití dostatečné, jen mi přišlo, že barvy výsledného videa jsou poněkud chladnější než u výchozích snímků. Zarážející je v dnešní době absence exportu do 4K, to si ale autoři patrně nechají do další verze, aby měli něco nového do zásoby. Na modulech panoramat nebo HDR se po stránce skládání expozic nic nezměnilo. Panoramata ze širokoúhlých fotografií jsou tedy i nadále problém. Alespoň se zapracovalo na práci se světly a stíny, které jsou v nové verzi dobře použitelné většinou bez nepříjemných artefaktů. Zde rozhodně došlo k pokroku k lepšímu.

Plnohodnotnou práci s vrstvami zde pořád nenajdete, můžete pracovat akorát s jednou navíc. Zajímavé jsou funkce využívající Zoneramu. Když nyní někomu pošlete fotografie, ty se nahrají na Zoneramu do tajného alba a adresátovi se pošle pouze odkaz na album. Není nutné se tak starat o to, zda tak velký mail proleze či neproleze. Podobně je to s odkazy na snímek, kdy opět dojde k automatickému nahrání na Zoneramu a vy dostanete pouze odkaz. Jiné služby na sdílení snímků tak už nejsou potřeba.

V neposlední řadě tu máme jinou licenční politiku. Nyní už není registrace na počítač, ale na Zoner účet. Můžete si tedy nainstalovat aplikaci na více počítačů pod stejným uživatelským jménem za podmínky, že jde o jednoho uživatele. Pokud je jich více, je tu stále rodinná licence a s ní možnost používat ZPS 18 více uživateli (na rozdíl od standardní licence ale jen nekomerčně). Někomu se registrace nemusí líbit, nicméně mně osobně se možnost nainstalovat si aplikaci s jednou licencí na PC i notebook zamlouvá.

Jak tedy zhodnotit Zoner Photo Studio 18 celkově? Je vidět, že aplikace míří spíše k rodinnému než profesionálnímu použití. Jako taková obstojí více než dobře. Profesionály moc nenadchne, na to má pár nepříjemných neduhů a chybějící funkce. Je totiž pravda, že se ZPS spíše zjednodušuje, než že by se obohacovalo o funkce, které by zajímaly profesionálněji založené fotografy. Nicméně, aplikaci je nutné hodnotit podle toho, pro koho je určená a ne podle toho, kdo by chtěl, aby pro něj byla. Ačkoli tedy profesionálové budou s novou verzí patrně nespokojení stejně jako na tu předchozí, musím říci, že pro cílovou skupinu nového Zoner Photo Studia 18 je to aplikace opravdu velmi dobrá a lze ji za dané peníze určitě doporučit.


Software je vhodný pro:


1. Běžné rodinné použití
2. Přiřazování GPS souřadnic z GPX souborů
3. Posílání odkazů na snímky na internet
4. Ty, kteří pracují s fotografiemi na více počítačích


Plusy


+ Nedestruktivní úpravy JPEGů
+ Možnost nainstalovat na více PC pod jedním účtem (vyžaduje registraci)
+ Lepší práce se světly a stíny
+ Využití Zoneramy k posílání odkazů na alba
+ Zjednodušení aplikace (pouze tři moduly místo pěti)
+ Fyzická verze dodávána na USB disku


Minusy


- Pomalé procházení snímků s vysokým počtem MPx v Prohlížeči
- Multiexpoziční režimy pořád neumí dobře skládat fotografie (panorama, HDR)
- Bez registrace jej nespustíte (po registraci ale už funguje i offline)


Cena v době testování: cca 1.499 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF
Výrobce objektivů a příslušenství Viltrox si chystá tři novinky s pevnou ohniskovou vzdáleností. Všechny budou mít autofokus a výbornou světelnost F1,4, přičemž budou určeny pro APS-C CSC fotoaparáty.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX
SpeedBoostery od společnosti Metabones nemusí být určeny jen pro malé senzory, kde chceme dosáhnout výkony velkých senzorů. Nová verze je dokonce pro středoformát Fujifilm GFX a dovoluje montáž objektivů Hasselblad V.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci
Aljaška představuje díky své krásné přírodě ráj pro krajinářské fotografy. To si o této zemi myslí i Toby Harriman a Jussi Ruottinen, kteří vytváří fotografie a videa při paddleboardingu po ledovcových jezerech. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Yongnuo YN 35mm F1.4C DF UWM s ultrazvukovým motorkem Yongnuo YN 35mm F1.4C DF UWM s ultrazvukovým motorkem
Čínská společnost Yongnuo vylepšila svůj 35mm F1.4 objektiv a uvedla jeho novou verzi YN 35mm F1.4C DF UWM. Ta se může chlubit především rychlým a tichým ultrazvukovým zaostřovacím motorkem UWM.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum
Poslední tři společnosti, které ještě získaly ocenění v letošní anketě EISA Awards 2019, jsou Huawei, Panasonic a Skylum, všechny shodně po jednom. Dostalo se na smartphone, CSC fotoaparát a software.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala