Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zrcadlovka s živým LCD displejem

23.5.2006, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Do své éčkové řady určené již náročnějšímu digitálnímu fotografovi zařadil nedávno Olympus další kousek. Jde o upgrade modelu E-300, označený jako E-330. Některé změny jsou ovšem vskutku radikální, jako ochutnávku musíme zmínit dvojici snímačů, díky nimž můžete poprvé i u zrcadlovky komponovat snímek přes LCD displej.
Kapitoly článku:
Než se podíváme na unikátní technologické řešení se dvěma snímači a systémem zrcadel, tak si můžeme prozradit, že E-330 má jako prakticky každá digitální zrcadlovka rychlý provoz (od neměřitelného zpoždění spouště po relativně svižný start po zapnutí – i přes funkci čištění prachu na snímači). Pouze nás překvapil pomalý zápis na kartu (používali jsme standardní xD-Picture Card 256 MB), kdy se snímky v maximálním rozlišení pouze ve formátu JPEG ukládaly téměř pět sekund! Pochopitelně zpoždění spouště je neznatelné a také ostření je velmi rychlé, pouze se nám někdy stalo, že v interiéru ostřil model pomaleji. Když už jsme u snímání v interiéru, tak si rovnou můžeme postěžovat, že při použití zabudovaného blesku jsme získávali až nečekaně přepálené snímky (a to i když jsme snížili intenzitu záblesku).Olympus E-330 najdete v balení s objektivem ZUIKO DIGITAL 14 - 45 mm f3,5-5,6 (ekv. 28 - 90 mm na 35mm fotoaparátu). Protože jde o digitální zrcadlovku s výměnnými objektivy, tak pochopitelně můžete využít dnes již relativně dosti široké nabídky digitálních objektivů, která pokrývá ohniska v rozsahu 7 - 300 mm (ekv. 14 - 600 mm na 35mm fotoaparátu). Zakoupit si můžete také dva makro objektivy - ZUIKO DIGITAL 35mm Macro F3,5 a světelný ED 50mm F2,0 Macro. K dostatečnému nasvícení scény je v nabídce několik standardních externích blesků (například FL-36 nebo FL-50), stejně jako specializovaný kruhový makro blesk a twin blesk

E-330 je tedy první digitální zrcadlovkou vybavenou LCD obrazovkou s živým náhledem (live preview). Zrcadlovka nabízí dva režimy živého náhledu: novinka je totiž osazena hned dvěma senzory, umožňujícími dva různé režimy živého náhledu. V režimu A se využívá funkce pomocného obrazového snímače umístěného v optické cestě hledáčku, takže můžete sledovat scénu i pomocí hledáčku a zároveň je dostupné automatické zaostřování (průchod světelného paprsku si můžete prohlédnout na níže publikované fotografii). Zatímco v režimu B je uzamčeno zrcátko ve zvednuté poloze a obraz je snímán "hlavním" obrazovým snímačem (tzv. Live MOS senzorem), takže získáte náhled celý záběr.Přestože to vypadá velmi zajímavě, tak pár drobných výhrad jsme k tomu systému měli: Pokud jste v režimu A tak tedy nevidíte 100 procent zobrazované scény, na druhou stranu je pro komponování ideální a přesný režim B, kdy ovšem můžete ostřit pouze manuálně, autofocus není k dispozici. Je pochopitelné, že to vyplývá z technického řešení, působí to však lehce neprakticky.Zmíněný Live MOS senzor má rozlišení 7,5 milionů obrazových buněk, takže maximální velikost snímků je 3136 x 2352 bodů. K dispozici jsou další rozlišení 2560 x 1920, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768 a 640 x 480 bodů. Snímky se dají ukládat ve formátu JPEG, RAW (lze i zároveň) anebo v TIFFu. Zrcadlovka E-330 disponuje dvěma sloty pro paměťové karty CompactFlash a xD-Picture Card. Rozsah citlivosti se pohybuje od 100 do 1600 ISO a v našich testech se ukázala velmi dobře použitelná ještě čtyřstovka, při osmistovce již byly snímky zašuměné, což by se ovšem nemělo stávat ani u podobně „lidovější“ verze digitální zrcadlovky.

Novinka využívá nejenom plně manuálního režimu, ale využít podle situace lze i poloautomatických režimů priority clony a priority času, anebo se někdy můžete spolehnout na plnou automatiku. K dispozici je pro méně zkušené fotografy i dvacet předdefinovaných scénických a sedm kreativních režimů (například Makro nebo Podvodní režim). Zajímavá je funkce Live View Boost, která zaktivujete při komponování snímku při špatných světelných podmínkách. Funkce toitž zvyšuje jas a kontrast živého náhledu na LCD displeji. Měření expozice probíhá ve 49 zónách, které poskytuje expoziční hodnoty pro plošné ESP měření používající speciální algoritmus pro výpočet výsledné expozice. K dispozici je také integrální měření se zdůrazněným středem a bodové měření expozice. Praktická kontrola expozice spočívá v režimech měřících přeexponovaná a podexponované plochy záběru. Nechybí ani histogram, stejně jako profesionální funkce aretace expozice. To, že je funkční vybavení novinky vskutku na úrovni doby potvrzuje manuální nastavení teploty bílé, náhled hloubky ostrosti nebo funkce bracketingu. V nabídce je také černobílé focení s množností přidání barevných filtrů pro černobílou fotografii - tak, jak je známe z klasické černobílé fotografie. Fotopřístroj nabízí také solidní sekvenční snímání: nasnímáte sérii snímků rychlostí tří snímků za sekundu.

I tento zástupce éčkové řady je vybaven vestavěným antiprachovým ultrazvukovým filtrem (Supersonic Wave Filter). Prach, který se dostane do fotoaparátu a přistane na snímači při výměně objektivů, se automaticky odstraní při zapnutí fotoaparátu. Tato technologie umožňuje bezstarostnou výměnu objektivů kdekoli a kdykoli. Nemusíte se obávat černých skvrn a flíčků na pořízených snímcích. Antiprachový filtr generuje ultrazvukové vibrace, které odstraní všechny prachové částice, které jsou následně zachyceny speciální adhesivní páskou. Čištění je automaticky aktivováno při každém zapnutí fotoaparátu, nebo jej lze zapnout i ručně.

Rychlost provozu


Pořízení prvního snímku1,1 s
Snímek s namáčknutím spouště< 0,1 s
Snímek bez namáčknutí< 0,2 s