Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

RedCat 51 má být nejostřejší 250mm objektiv na světě

23.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
William Optics spouští na Kickstarteru kampaň na nový objektiv RedCat 51. Ten je postaven na optickém designu Petzval a mělo by jít podle autorů o nejostřejší 250mm teleobjektiv, který byl kdy vyroben a bude mít vyměnitelný bajonet.
Na oblíbeném Kickstarteru se objevila další kampaň na zajímavý objektiv, kterým je v tomto případě nádherně červený RedCat 51. Tento objektiv je zajímavý hned z několika důvodů. Využívá optického návrhu Petzval a má tak extrémně jednoduchou konstrukci, která však v tomto případě i přesto slibuje excelentní optické výkony. Podle výrobce má jít totiž o nejostřejší 250mm objektiv, který byl kdy vyroben. Skládá se totiž jen z pouhých 4 optických členů ve 3 skupinách. Při ohniskové vzdálenosti 250 milimetrů má světelnost jen F4,9, takže rozhodně nejde o zrovna světelný objektiv. Pokud jde o rozměry, výrobce sice hovoří o malých mírách, ale o drobka rozhodně nejde.
 
objektiv RedCat 51
 
Výrobce myslel na co nejlepší kompatibilitu objektivu, takže jeho stativový závit je kompatibilní s několika systémy stativových hlav (Arca-Swiss, Vixen) a také není omezen na jediný bajonet. Objektiv totiž bude mít svůj závit M48, ke kterému bude pak dodán bajonet pro cílový systém (v podstatě redukce), u bajonetu bude také slot pro 48mm zadní filtry. Kompatibilní tak bude se systémy zrcadlovek Canon, Nikon, Pentax, CSC fotoaparáty Sony i Micro Four Thirds systémem. Zajímavosti je možnost nastavení tuhosti zaostřovacího prstence a objektiv je optimalizován i pro astrofotografii (je zde např. zobrazení úhlu natočení objektivu).
 
RedCat 51 MTF
 
Rozměry objektivu činí 225 mm na délku, v průměru má pak 80 mm. Hmotnost se pak zastavila na 1,47 kg. K objektivu dostanete např. i stylové pouzdro na přenášení. Koncová cena objektivu byla stanovena na $698, nicméně v kampani byl nějakou dobu k dispozici i za mnohem nižších $498. Levnější varianty už ale byly vykoupeny a nyní je nejlevnější varianta dostupná za $648.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.