Retro Olympus PEN-F s 20MPx snímačem a OLED hledáčkem

Retro Olympus PEN-F s 20MPx snímačem a OLED hledáčkem
, , aktualita
Olympus dneska představil nový retro CSC fotoaparát PEN-F. Přináší zajímavý design i nový 20MPx M4/3" Live MOS snímač. Těšit se můžete i na 5osou mechanickou stabilizaci obrazu a OLED elektronický hledáček.reklama
Společnost Olympus představila nový PEN s označením PEN-F. Novinka je vlajkovou lodí této řady a přebírá mnoho funkcí z řady OM-D včetně zabudovaného elektronického hledáčku. Hliníkový fotoaparát je vybaven 4/3" Live MOS snímačem (17,3×13,0 mm) s celkovým rozlišením 21,8 megapixelů, z čehož se efektivně používá 20,3 MPx. Fotografie mají výsledné rozlišení 5184×3888 pixelů. Patrně jde o stejný senzor jako v případě Panasonic Lumix GX8. Obraz je zpracováván procesorem TruePic VII.


Olympus PEN-F se 14-42mm objektivem


Snímač je mechanicky stabilizovaný, celkově je možné využít stabilizování v až 5 osách. Dle norem CIPA má nabídnout velmi vysoký účinek 5 EV. Ve fotoaparátu můžete zadat ohniskovou vzdálenost použitých objektivů, díky čemuž uzpůsobí svou práci a mělo by takto možné efektivně stabilizovat i staré manuální objektivy. Dokonce je možné si tyto staré objektivy uložit do paměti a nechat zapsat informace o nich do EXIFu.


Olympus PEN-F snímač


Ostřící systém využívá pouze detekci kontrastu s 81 zaostřovacími body. Samozřejmostí je i manuální ostření nebo ostření se sledováním. Zajímavostí je i focus bracketing pro 3 až 999 snímků. Sekvenční snímání nabídne rychlost 10 nebo 5 fps, buffer postačí na 16 RAWů, záznam JPEGů je neomezený. RAWy jsou 12bitové.


Olympus PEN-F retro vzhled


Expoziční režimy zahrnují automatiku, prioritu clony, času a manuál. Citlivosti mohou být od ISO 80 do ISO 25600, přičemž ISO 80 je ale rozšířenou a nikoli nativní citlivostí. Expoziční časy pak nabídnou rozsah 1/8000 sekundy do 60 sekund s mechanickou závěrkou. S první elektronickou závěrkou je nabízen rozsah 1/320 sekundy do 60 sekund. K dispozici je i plně elektronická závěrka, v tichém režimu je rozsah od 1/16000 sekundy až 60 sekund, v režimu 50MPx snímků vyfocených 8expozicí je pak rozsah 1/8000 sekundy až 80 sekund. Nechybí ani možnost opožděného snímání pro eliminaci problému roztřesení závěrky (shutter shock) od 0 do 30 sekund.


Olympus PEN-F horní strana


Korekce expozice může být v bohatém rozsahu -5 EV až +5 EV. Nechybí expoziční bracketing pro 2, 3 nebo 5 snímků s kroky až 1 EV, případně 7 snímků s rozdíly do 2/3 EV mezi fotografiemi. Najdete tu také ISO bracketing (1/3EV až 1EV kroky). Fotoaparát podporuje také HDR bracketing pro 3 nebo 5 snímků s 2EV nebo 3EV kroky, případně pro 7 snímků s 2EV kroky. Dodaný externí blesk má směrné číslo 12,9 při citlivosti ISO 200. Synchronizační čas blesku je 1/250 sekundy, k dispozici je i vysokorychlostní Super FP synchronizace až do 1/8000 sekundy. Nechybí ani možnost bezdrátového řízení blesků (např. FL‑36R, FL‑50R, FL‑300R, FL‑600R).


Olympus PEN-F s gripem


PEN-F podporuje natáčení Full HD videa s rozlišením 1920×1080 pixelů při 60p nebo 50p s IPB záznamem. Snímkovací frekvence 30p, 25p a 24p jsou k dispozici dokonce při ALL-I a datovým tokem 77 Mbps. Najdete tu i časosběrné snímání, které dokáže vyprodukovat až 4K video. Videa jsou ukládána v MOV souborech, použit je kodek MPEG-4 AVC/H.264. Fotoaparát je schopen zaznamenávat stereo zvuk. Samozřejmostí je také bezdrátové rozhraní Wi-Fi. Na přední straně těla je otočný ovladač pro uložení a vyvolání oblíbených nastavení. K dispozici je také mnoho kreativních filtrů a zejména černobílých režimů.


Olympus PEN-F displej


Olympus PEN-F je vybaven elektronickým OLED hledáčkem s rozlišením 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů). Má 1,23× zvětšení, což po přepočtu znamená 0,62×. Jde tedy o docela velký hledáček, byť na nejlepší CSC fotoaparáty nemá. Zadní displej je výklopný a dotykový. Díky dotyku lze např. pohybovat ostřící bod. Má 3,0" úhlopříčku a rozlišení 1,037 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC i SDXC včetně verzí s UHS-I a dokonce i UHS-II rozhraním.

Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor BLN-1, ten má vydržet na pořízení 330 snímků, resp. 80 minut videa. Rozměry těla jsou 124,8×72,1×37,3 mm, hmotnost je 373 gramů. S baterií a kartou pak vzroste na 427 gramů. K dispozici bude černá a stříbrná verze. Musíte počítat s hodně vysokou cenou $1199, což přesahuje úroveň dnešních cen OM-D E-M5 Mark II nebo OM-D E-M1. K fotoaparátu lze koupit např. grip ECG-4.

Zdroj: dpreview.com, olympus.cz

Olympus PEN F
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nejnovější články
Tamron uvolnil dva teasery na nové objektivy Tamron uvolnil dva teasery na nové objektivy
Společnost Tamron uvolnila dva teasery na nové připravované objektivy, které by měly být představeny již za dva dny. Jedním z nich bude podle vzhledu telezoom, druhým by mělo být něco širokoúhlejšího.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Zakladatelé Lexaru to opět zkouší, je tu ProGrade Digital Zakladatelé Lexaru to opět zkouší, je tu ProGrade Digital
Paměťové karty Lexaru nedávno ukončily svůj život pod taktovkou Micronu, aby je pak oživil Longsys. Zakladatelé společnosti však už v nynějším zbytku Lexaru nejsou a založili novou společnost ProGrade Digital.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou
Klasická elektronická závěrka přináší mnoho problémů jako je např. kácení svislic při rychlém pohybu. Sony proto vyvinulo CMOS BSI snímač, který má globální závěrku a na tyto neduhy netrpí. Využívá 14bitových A/D převodníků.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby Burnside 35 s ovladačem vinětace i swirl bokehu Lensbaby Burnside 35 s ovladačem vinětace i swirl bokehu
Lensbaby rozšiřuje nabídku o nový 35mm objektiv Burnside 35, který dokáže řídit množství vinětace i charakter swril bokehu. Ten se vyznačuje jakýmsi zatočením obrazu v rozostřených částech pozadí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Video objektivy Fujinon MKX i pro Fujifilm X Video objektivy Fujinon MKX i pro Fujifilm X
V loňském roce představila společnost Fujifilm nové objektivy řady MK pro natáčení videa, tehdy jen pro Sony E. Nyní představuje stejné objektivy MKX 18-55mm a MKX 50-135mm pro vlastní systém Fujifilm X.
Včera, aktualita, Milan Šurkala