www.digimanie.cz
>
>
>
>

Ricoh GR III s APS-C čipem dostává nový 28mm objektiv

Ricoh GR III s APS-C čipem dostává nový 28mm objektiv
, , aktualita
Od společnosti Ricoh jsme se po dlouhé době dočkali nové verze APS-C kompaktu GR III. Ta si ponechává velikost APS-C senzoru, který má nyní vyšší rozlišení 24MPx, dostává také nový ostřejší 28mm objektiv.
K oblíbeným
reklama
V roce 2015 se objevil APS-C kompakt Ricoh GR II, který se nyní konečně dočkal nové generace v podobě modelu GR III. Novinka přináší několik užitečných změn, díky kterým bude fotoaparát mnohem zajímavější než doposud. Nadále má velký APS-C čip, ten má ale nyní celkové rozlišení zvýšeno na 24,79 MPx a efektivně se využívá 24,24 MPx. Poprvé tu máme také systém 3osé mechanické stabilizace, která slibuje 4EV účinek (možnost fotit 1/2 sekundy z ruky). Snímač nemá low-pass filtr a jeho účinek může být simulován jemným zatřesením čipu. Fotografie je možné ukládat nejen ve formátu JPEG, ale i RAW se 14bitovou barevnou hloubkou.
 
Ricoh GR III
 
Pokud jde o video, zde se Ricoh moc nepřetrhl a spokojit se musíme s Full HD videosekvencemi (1920x1080 pixelů) při 60p ve formátu MPEG-4 AVC/H.264. Zpracování obrazu má na starosti procesor GR Engine 6.
 
Ricoh GR III
 
Novinka má také zbrusu nový objektiv, ačkoli jeho hlavní specifikace jsou stejné. Má tedy reálnou ohniskovou vzdálenost 18,3 mm, což dává po přepočtu 28 mm. Také světelnost zůstala na hodnotě F2,8, takže zde k žádnému zlepšení nedošlo, najdete tu pak ještě 2EV ND filtr. Dle Ricohu má ale novou optickou konstrukci s pouhými 6 členy ve 4 skupinách, přičemž dva z nich jsou asférické a nový objektiv má být nejen menší než u předchůdce, ale také o něco ostřejší. Irisovou clonu s 9 lamelami lze přiclonit maximálně na F16. Zaostřovat lze od 10 cm, nicméně makro režim pak dovolí jít na vzdálenost 6 až 12 cm a zvětšení tak o něco zvýšit.
 
Ricoh GR III
 
Zaostřování je hybridní, využívá tedy fázových detektorů na snímači. Pochopitelně je k dispozici i manuální ostření. Polohování AF bodů je možné i dotykově díky novému dotykovému displeji s 3,0” úhlopříčkou a rozlišením 1,037 milionu bodů (720x480 RGB pixelů).
 
Ricoh GR III
 
Expozici lze nastavit automatikou, prioritou clony, času i plně manuálně. Expoziční časy mohou být od 1/4000 sekundy do 30 sekund, kvůli centrální závěrce v objektivu je ale minimum limitováno hodnotou clony (F2,8 začíná na 1/2500 sekundy). Naopak výhodou je to, že synchronizační čas blesku pokrývá kompletní rozsah expozičních časů. Fotoaparát však není vybaven interním bleskem. Nechybí ani režim bulb a time (10 sekund až 20 minut). Citlivosti pak mohou být od ISO 100 do ISO 102400 a korekce expozice poskytuje rozsah +/-5 EV. U videa je to +\-2 EV. K dispozici je expoziční bracketing i intervalové snímání s intervaly 1 sekunda až 60 minut.
 
Ricoh GR III
 
Vnitřní paměť má nadprůměrně vysokou kapacitu 2 GB a je možné ji dále rozšiřovat až SDXC paměťovými kartami včetně UHS-I modelů. Nechybí ani bezdrátová rozhraní Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.2LE. Zajímavostí je použití portu USB-C. Li-Ion akumulátor DB-110 má vydržet na pořízení 200 snímků. Rozměry novinky činí 109,4×66,1×33,2 mm, váží 227 gramů bez karty a baterie. S tímto příslušenstvím pak vzroste na 257 gramů. Dostupný bude od března za cenu $899. Širokoúhlá předsádka, která rozšíří přepočtenou ohniskovou vzdálenost na 21mm, vyjde na $249.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: červenec 2019 Doporučené fotoaparáty: červenec 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Svatební fotografka brojí proti smartphonům, kazí fotky Svatební fotografka brojí proti smartphonům, kazí fotky
Dnes má skoro každý smartphone a používá jej k záznamu spousty situací. V poslední době to jsou často i svatby. Svatební fotografce Hannah Stanley se to ale nelíbí, občas jí náruživí fotografové kazí fotky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Instagram zkouší schovávat počty lajků pro uživatele v sedmi zemích Instagram zkouší schovávat počty lajků pro uživatele v sedmi zemích
Instagram se snaží bojovat s negativními stránkami používání sociálních sítí. Zkouší nyní už v sedmi zemích na svých uživatelích odstranění počtu lajků u příspěvků. Tato čísla bude moct vidět každý jen u svých vlastních fotografií. 
20.7.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X Hasselblad slaví 50 let letu na Měsíc speciální verzí 907X
50 let od letu na Měsíc chce slavit i společnost Hasselblad. Byly to právě její fotoaparáty, které pořídily ikonické obrázky z povrchu naší přirozené družice. Proto představí speciální edici středoformátu 907X a stěny CFV II 50C.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Kompaktní středoformátový objektiv GF 50mm F3.5 WR Kompaktní středoformátový objektiv GF 50mm F3.5 WR
Středoformátový systém Fujifilm GFX dostává do nabídky další nový objektiv. Je jím GF 50mm F3.5 R LM WR a má jít o zatím nejkompaktnější objektiv pro tento systém. Jeho hmotnost činí jen 335 gramů.
19.7.2019, aktualita, Milan Šurkala