Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ricoh uvedl dva objektiv Pentax-DA 50mm F1.4, jeden HD, druhý Classic

23.5.2023, Milan Šurkala, aktualita
Ricoh uvedl dva objektiv Pentax-DA 50mm F1.4, jeden HD, druhý Classic
Společnost Ricoh představila pod značkou Pentax dva nové objektivy 50mm F1.4. Jeden má být moderním objektivem s řádnými antireflexními vrstvami, druhý má naopak charakterem připomínat půl století stará skla.
Novými objektivy v nabídce značky Pentax jsou dvě světelné padesátky, HD Pentax-FA 50mm F1.4 a smc Pentax-FA 50mm F1.4 Classic. Jejich optická soustava je shodná, liší se však antireflexními vrstvami, které první varianta má tak, jak se na moderní objektiv sluší a patří, naopak varianta Classic je bez HD vrstev a svými duhovými odlesky při nižších clonách má připomínat desítky let staré objektivy (tento efekt bude patrný především na full frame tělech). Obě varianty mají 7 optických členů v 6 skupinách, úhel záběru je 47° na full frame a 31,5° na APS-C zrcadlovkách. Světelnost dosahuje hodnoty F1,4, irisová clona s 8 lamelami pak může být přicloněna až na F22. V rozsahu F1,4 až F2,8 má plně kruhový tvar.
 
HD Pentax-FA 50mm F1.4
 
Zaostřovat lze minimálně ze vzdálenosti 45 cm, což má stačit max. na dosažení 0,15× zvětšení. Objektivy se mírně liší svým designem (HD verze má zelený proužek). V obou případech jde o kompaktní rozměry, HD verze má 65 mm v průměru a 40,5 mm na délku, váží 223 gramů. Verze Classic je trochu kratší s 37 mm a váží jen 216 gramů. Obě varianty podporují filtry se 49mm průměrem a povrchovou vrstvu SP Coating pro odpuzování vody a nečistot. HD verze má stát 349,95 USD, Classic vyjde na 379,95 USD.
 
smc Pentax-FA 50mm F1.4 Classic
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.