Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Roadmapa Nikonu ukazuje 9 připravovaných objektivů pro Nikkor Z

26.9.2022, Milan Šurkala, aktualita
Roadmapa Nikonu ukazuje 9 připravovaných objektivů pro Nikkor Z
Nikon prezentoval roadmapu připravovaných objektivů pro full frame i APS-C systém Nikon Z a rozhodně je se na co těšit. Objevuje se zde totiž hned 9 různých objektivů od kompaktních modelů až po několik telezoomů a teleobjektivů.
Společnost Nikon to v poslední době se svým systémem Nikon Z velmi pěkně rozjela. Zatímco ještě tak dva roky zpět byla fotografická divize hodně ztrátová a s Nikonem to nevypadalo moc růžově, sázka na na high-endové modely s větším důrazem na video a full frame se mu stejně jako ostatním výrobcům dost vyplácí. Nynější i budoucí majitelé systému se nyní mohou podívat na roadmapu připravovaných objektivů, které by se měly objevit do konce roku 2023 a je zde hodně zajímavého.
 
Systém Nikon Z
 
Pokud jde o tradiční pevné objektivy, můžeme se těšit na vysoce světelné modely s ohniskovou vzdáleností 35 mm a 85 mm. Světelnost není jistá, ale půjde buď o F1,4 nebo spíše o F1,2. Představit se má také světelný teleobjektiv se 135mm ohniskovou vzdáleností, nejspíše se světelností F1,8. Dále tu bude i nový teleobjektiv se 600 mm. Všechny čtyři objektivy mají patřit do S-Line a budou určeny pro full frame.
 
Roadmapa objektivů Nikkor Z
 
Do třídy kompaktních pevných objektivů zamíří širokoúhlý full frame model s 26mm ohniskovou vzdáleností, pro APS-C se pak má představit DX 24mm (36 mm po přepočtu). Novinky se ale chystají i na poli zoomovacích objektivů. Zajímavostí je tu APS-C model 12-28mm PZ. Po přepočtu půjde o objektiv 18-42mm. Ze širokoúhlého rozsahu a přítomnosti powerzoomu (elektronického zoomování) je jasné, že tímto objektivem chce Nikon mířit na vloggery. Dále tu bude telezoom 70-180mm (patrně F2,8), což vypadá, že půjde o další objektiv vycházející z optické konstrukce Tamronu (podobně jako 28-75mm F2.8 a 17-28mm F2.8). Nakonec je tu také telezoom 200-600mm.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.