Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samonivelační stativ Benro Theta v předobjednávce se slevou 200 USD

13.5.2023, Milan Šurkala, aktualita
Samonivelační stativ Benro Theta v předobjednávce se slevou 200 USD
Společnost Benro představila velmi zajímavý stativ Theta. Na ten se na Kickstarteru vybrala více než dostatečná částka a firma ho v předobjednávkách nabízí o 200 USD levněji. Dokáže se např. sám vyrovnat do vodorovné polohy.
Opravdu netradičním stativem je Benro Theta, který se setkal s velký úspěchem na crowdfundingové platformě Kickstarter. Nyní ho výrobce nabízí v předobjednávkách a je zde o 200 USD levněji, než za kolik bude později. Tento stativ má několik velmi zajímavých funkcí. Rychloupínací destička se např. sama zamyká, nepotřebuje tedy žádné přitahování šroubů a podobně. Také hlava má zajímavou vlastnost. Může být ve volném režimu jako u každého stativu, nebo ji lze nastavit na omezený režim tak, aby byla vodorovně. V takovém případě povolí jen pohyb do stran (pano) a nahoru a dolů. Nedovolí tedy fotoaparátu být tak, aby se kácel horizont. Zde si jistě říkáte, že to záleží také na tom, jak se nastaví nohy. A právě zde je největší kouzlo stativu.
 
Benro Theta
 
Ten totiž podporuje automatické nastavení délky noh tak, aby byl stativ a fotoaparát na něm rovně. Stačí jen připojit externí baterii na stativ, zmáčknout tlačítko a stativ se sám zarovná. Nohy mají i protiskluzový systém, takže i pokud byste je v manuálním ovládání nedotáhli, neměly by dovolit nadměrný pohyb a pád fotoaparátu. Nohy lze nastavit na úhel 20°, 55° a dokonce i 80°.
 
Benro Theta
 
K dispozici bude ve dvou verzích. Základní Theta váží 1,25 kg, ve složeném stavu má 44 cm a může se nastavit až do výšky 155 cm. Pokud jde o nosnost, ta činí 11 kg. Druhou verzí je Theta Max, která váží 1,65 kg. Ve složeném stavu má 53 cm a dosahuje do vyšší výšky 170 cm. Dovolí také využít ještě těžší fotoaparát a zátěže, má nosnost 20 kg. V konstrukci byla použita uhlíková vlákna (nohy) i hliník (středový sloupec). Nohy mají tloušťku až 29 mm u menší a 32,5 mm u větší verze. Ke stativu lze také dokoupit několik dalších modulů např. na napájení fotoaparátu, měření expozice pro time-lapse videa a další.
 
 
Samotný stativ je nyní za 399 USD (později 599 USD), verze Max je za 449 USD (699 USD). Automatické nastavení horizontu je k dispozici za příplatek 50 USD (90 USD), k dispozici jsou ale ještě další moduly.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.