Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung chce pokořit Sony na poli snímačů, to totiž trpí banem na Huawei

24.11.2020, Milan Šurkala, aktualita
Sony je dosud největším výrobcem snímačů na světě, má více než 53% podíl na trhu. Jeho nemalá závislost na Huawei, na které byl v minulosti uvalen ban USA, se mu může vymstít. A konkurenční Samsung cítí příležitost.
Na trhu se snímači je docela jasná situace. Jedničkou je s velkým přehledem společnost Sony, která měla v roce 2019 opravdu významných 53,5 % trhu. Zájem o její snímače je obrovský a drtivou většinu logicky tvoří ty do mobilních telefonů a nikoli fotoaparátů. Sony vždy upřednostňovalo své největší zákazníky, kterými jsou Apple a Huawei, což se mu ale nyní může vymstít. Poněvadž nebylo schopno uspokojit obří poptávku a prioritu měli tito dva výrobci, mnoho dalších výrobců telefonů začalo odebírat snímače i od Samsungu, který své portfolio významně rozšiřuje především o modely s obřími rozlišeními a slučováním pixelů. Dnes není nic divného mít 48MPx, 64MPx nebo dokonce 108MPx čip v telefonu a vypadá to, že by se brzy mohly stát relativně běžné i 144MPx a 180MPx snímače.
 
Samsung ISOCELL GN1
 
To zlepšilo situaci pro Samsung, ale současně je tu jeden problém pro Sony. A tím je Huawei. Americký ban na tuto společnost omezuje možnost dodávat snímače této čínské společnosti, přestože je Sony japonskou a nikoli americkou firmou. Ban samotný i omezil konkurenceschopnost telefonů Huawei, jejichž prodeje se na mnoha místech světa snížily. Předpokládá se, že dodávky pro Huawei tvořily 20 % příjmů z prodeje snímačů, což by znamenalo, že tržní podíl Sony by se takto mohl dostat někam ke 40 %.
 
Samsung by pak z dnešních 18,1 % mohl vyskočit a překonat 20% hranici. Jeho cílem je do roku 2030 překonat Sony. Tak uvidíme, zda se mu to podaří lépe než plánovaná dominance na trhu s CSC plánovaná na rok 2015, která byla ve skutečnosti rokem jeho odchodu z trhu. Pro zajímavost, OmniVision (USA) má pak asi 12 % trhu, On Semiconductor (USA) asi okolo 4 %. Také je otázkou, co se stane s novým americkým prezidentem Joem Bidenem, jehož příchod by mohl pozměnit situaci v americko-čínských vztazích.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.