www.digimanie.cz
>
>
>
>

Samsung chce vyvinout 600MPx snímače "pro všechny"

Samsung chce vyvinout 600MPx snímače "pro všechny"
, , aktualita
U mobilních snímačů se poslední dobou opětovně rozběhl závod o co nejvyšší rozlišení. Samsung chce využít nabytých zkušeností pro vytvoření snímače s rozlišením okolo 600 MPx. Má být vhodný pro mnoho případů užití.
K oblíbeným
reklama
Společnost Samsung svým posledním prohlášením jistě způsobí vstávání vlasů hrůzou na hlavě nejednomu fotografovi. Yongin Park, vedoucí Samsungu LSI (výroba snímačů nebo procesorů), se totiž nechal slyšet, že společnost hodlá v budoucnu vyvinout snímač s extrémně vysokým rozlišením 600 MPx, což by mělo překonávat rozlišení lidských očí, které se přirovnává k ekvivalentu přibližně 500 MPx. Dnešní fotoaparáty přitom mají obvykle rozlišení jen v řádech desítek MPx.
 
Samsung Yongin Park
Yongin Park, vedoucí Samsung LSI
 
Samsung si je vědom toho, že vysoké rozlišení přináší i nějaké ty problémy. Jednoduše by sice šlo prostě vyrobit čip, na který by se ale jen umístilo obrovské množství pixelů dnešních velikostí, což by ale zákonitě znamenalo obrovský čip. V případě smartphonů je ale něco takového nemyslitelné a je nutné pro zvýšení rozlišení jít s velikostí pixelů ještě níže. Samsung dodává, že zatímco se v minulosti předpokládalo, že velikost pixelu už nebude moct jít po 0,8 μm, Samsungu se podařilo přijít i s ještě menšími 0,7μm pixely. Samsung dále přiznává, že malé pixely přináší nevýrazné snímky kvůli velmi malému množství světla, které přijímají.
 
S vysokým rozlišením ale přichází i technologie, které jednotlivé pixely slučují, nebo umožňují jiné hrátky s nimi, což dokáže zvýšit kvalitu obrazu. Čipy ISOCELL tak přišly s technologií Tetracell, která slučuje pole 2×2 pixely, poslední Nonacell zvládá dokonce 3×3 pixely. Maličké 0,8μm pixely se tak mohou ve výsledku chovat podobně jako velký 2,4μm pixel a přinášet i některé výhody jako HDR z jednoho snímku.
 
Nové 600MPx snímače ale nemusí nutně mířit zrovna do smartphonů. Samsung hovoří o čipech "pro všechny", tedy např. pro autonomní vozy, drony, zařízení IoT a využití mají najít také v různých průmyslových a zdravotnických oblastech. Snímače se totiž dají vyrábět i jako citlivé na jiné vlnové délky světla než ty, které vidí lidé, a Samsung vidí velký potenciál např. v UV snímačích pro detekci rakoviny kůže, infračervené pak např. v zemědělství.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Canonům EOS R5 a R6 se daří: společnost očekává větší zisky, než předpokládala Canonům EOS R5 a R6 se daří: společnost očekává větší zisky, než předpokládala
Koronavirová pandemie sice tvrdě dopadla na výrobce fotoaparátů, ale možná nebude tak zle, jak se čekalo. Canon totiž už podruhé zvyšuje své predikce pro rok 2020, kdy díky úspěchu EOSů R5 a R6 čeká větší zisky než původně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm ukončí výrobu barevného filmu PRO 400H: nejsou materiály Fujifilm ukončí výrobu barevného filmu PRO 400H: nejsou materiály
Další fotografický film to má spočítané. Tentokrát jde o barevný film Fujifilm Fujicolor PRO 400H. Jeho výroba skončí, přičemž primárním problémem by zde nebyl ani tak nedostatek zájmu jako spíše materiálu pro jeho výrobu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf vytváří netradiční snímky starých přístrojů, které rozbíjí Fotograf vytváří netradiční snímky starých přístrojů, které rozbíjí
Nizozemský fotograf se rozhodl vytvořit netradiční fotografický projekt, kdy ve svém ateliéru zachytil nejrůznější starou elektroniku. Aby toho ale nebylo málo, před vyfocením každý přístroj rozbil. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Costco zruší zbývající fotoslužby ve svých prodejnách Costco zruší zbývající fotoslužby ve svých prodejnách
Mnoho fotografických služeb je už dlouhodobě v úpadku, což dopadlo i na severoamerický řetězec Costco. Ten za měsíc zruší všechna zbývající oddělení pro výrobu fotoproduktů ve svých obchodech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nouzový stav v Japonsku: Canon i Nikon se obávají nedostatku přístrojů Nouzový stav v Japonsku: Canon i Nikon se obávají nedostatku přístrojů
Japonsko vyhlásilo nouzový stav, který znatelně omezuje možnosti průmyslové produkce. To dopadá i na výrobce fotoaparátů, kteří se bojí nedostatku fotoaparátů, kterých je už teď na trhu poměrně málo.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů