www.digimanie.cz
>
>
>
>

Samsung chce vyvinout 600MPx snímače "pro všechny"

Samsung chce vyvinout 600MPx snímače "pro všechny"
, , aktualita
U mobilních snímačů se poslední dobou opětovně rozběhl závod o co nejvyšší rozlišení. Samsung chce využít nabytých zkušeností pro vytvoření snímače s rozlišením okolo 600 MPx. Má být vhodný pro mnoho případů užití.
K oblíbeným
reklama
Společnost Samsung svým posledním prohlášením jistě způsobí vstávání vlasů hrůzou na hlavě nejednomu fotografovi. Yongin Park, vedoucí Samsungu LSI (výroba snímačů nebo procesorů), se totiž nechal slyšet, že společnost hodlá v budoucnu vyvinout snímač s extrémně vysokým rozlišením 600 MPx, což by mělo překonávat rozlišení lidských očí, které se přirovnává k ekvivalentu přibližně 500 MPx. Dnešní fotoaparáty přitom mají obvykle rozlišení jen v řádech desítek MPx.
 
Samsung Yongin Park
Yongin Park, vedoucí Samsung LSI
 
Samsung si je vědom toho, že vysoké rozlišení přináší i nějaké ty problémy. Jednoduše by sice šlo prostě vyrobit čip, na který by se ale jen umístilo obrovské množství pixelů dnešních velikostí, což by ale zákonitě znamenalo obrovský čip. V případě smartphonů je ale něco takového nemyslitelné a je nutné pro zvýšení rozlišení jít s velikostí pixelů ještě níže. Samsung dodává, že zatímco se v minulosti předpokládalo, že velikost pixelu už nebude moct jít po 0,8 μm, Samsungu se podařilo přijít i s ještě menšími 0,7μm pixely. Samsung dále přiznává, že malé pixely přináší nevýrazné snímky kvůli velmi malému množství světla, které přijímají.
 
S vysokým rozlišením ale přichází i technologie, které jednotlivé pixely slučují, nebo umožňují jiné hrátky s nimi, což dokáže zvýšit kvalitu obrazu. Čipy ISOCELL tak přišly s technologií Tetracell, která slučuje pole 2×2 pixely, poslední Nonacell zvládá dokonce 3×3 pixely. Maličké 0,8μm pixely se tak mohou ve výsledku chovat podobně jako velký 2,4μm pixel a přinášet i některé výhody jako HDR z jednoho snímku.
 
Nové 600MPx snímače ale nemusí nutně mířit zrovna do smartphonů. Samsung hovoří o čipech "pro všechny", tedy např. pro autonomní vozy, drony, zařízení IoT a využití mají najít také v různých průmyslových a zdravotnických oblastech. Snímače se totiž dají vyrábět i jako citlivé na jiné vlnové délky světla než ty, které vidí lidé, a Samsung vidí velký potenciál např. v UV snímačích pro detekci rakoviny kůže, infračervené pak např. v zemědělství.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mitakon má tři nové cine objektivy se světelností T1,0 Mitakon má tři nové cine objektivy se světelností T1,0
Natáčení videa je stále významnější funkcí moderních fotoaparátů a pro profesionální nasazení jsou vyráběny optimalizované objektivy. Takové má v nabídce i Mitakon. Ten představil hned trojici MFT objektivů se světelností T1,0.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2 Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2
Společnost Cosina přichází na trh s novým objektivem Voigtländer Ultron 28mm f/2. Ten bude k dispozici ve dvou variantách, obě se však budou vyznačovat retro designem. Patří totiž do řady objektivů Vintage Line.
17.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech
Objevují se informace o tom, že chce společnost Samsung přehodnotit své snahy na poli mobilních snímačů a jejich vysokého rozlišení. Spekuluje se tak, že se možná připravovaný 600MPx senzor ani neobjeví.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR
Pro systém Fujifilm X byl představen další objektiv. Tentokrát je to širokoúhlý model s překvapivě dobrou světelností F1,4. Jeho reálná ohnisková vzdálenost činí 18 mm, po přepočtu je to pak 27 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala