Společnost Samsung svým posledním prohlášením jistě způsobí vstávání vlasů hrůzou na hlavě nejednomu fotografovi. Yongin Park, vedoucí Samsungu LSI (výroba snímačů nebo procesorů), se totiž nechal slyšet, že společnost hodlá v budoucnu vyvinout snímač s extrémně vysokým rozlišením 600 MPx, což by mělo překonávat rozlišení lidských očí, které se přirovnává k ekvivalentu přibližně 500 MPx. Dnešní fotoaparáty přitom mají obvykle rozlišení jen v řádech desítek MPx.

Yongin Park, vedoucí Samsung LSI
Samsung si je vědom toho, že vysoké rozlišení přináší i nějaké ty problémy. Jednoduše by sice šlo prostě vyrobit čip, na který by se ale jen umístilo obrovské množství pixelů dnešních velikostí, což by ale zákonitě znamenalo obrovský čip. V případě smartphonů je ale něco takového nemyslitelné a je nutné pro zvýšení rozlišení jít s velikostí pixelů ještě níže. Samsung dodává, že zatímco se v minulosti předpokládalo, že velikost pixelu už nebude moct jít po 0,8 μm, Samsungu se podařilo přijít i s ještě menšími 0,7μm pixely. Samsung dále přiznává, že malé pixely přináší nevýrazné snímky kvůli velmi malému množství světla, které přijímají.
S vysokým rozlišením ale přichází i technologie, které jednotlivé pixely slučují, nebo umožňují jiné hrátky s nimi, což dokáže zvýšit kvalitu obrazu. Čipy ISOCELL tak přišly s technologií Tetracell, která slučuje pole 2×2 pixely, poslední Nonacell zvládá dokonce 3×3 pixely. Maličké 0,8μm pixely se tak mohou ve výsledku chovat podobně jako velký 2,4μm pixel a přinášet i některé výhody jako HDR z jednoho snímku.
Nové 600MPx snímače ale nemusí nutně mířit zrovna do smartphonů. Samsung hovoří o čipech "pro všechny", tedy např. pro autonomní vozy, drony, zařízení IoT a využití mají najít také v různých průmyslových a zdravotnických oblastech. Snímače se totiž dají vyrábět i jako citlivé na jiné vlnové délky světla než ty, které vidí lidé, a Samsung vidí velký potenciál např. v UV snímačích pro detekci rakoviny kůže, infračervené pak např. v zemědělství.
Zdroj: petapixel.com, news.samsung.com