Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung Digimax V800: nástupce povedené V700-ky

14.6.2005, Marek Kuřina, aktualita
Nástupce velmi dobře funkčně vybaveného modelu V700 se objeví co nevidět na trhu pod označením Digimax V800. Novinka od Samsungu má především vyspělejší CCD snímač (již osmimegapixelový), navíc na zadní straně modelu objevíte již 2,5 palcový barevný displej, který má vysoké rozlišení.
Začneme tím, co zdědila novinka do vínku: V800-ka má prakticky stejnou optickou soustavu značky Schneider-KREUZNACH, jakou disponovala už sedmistovka, takže rozsah ohniskových vzdáleností je od 7,8 do 23,4 milimetrů (v přepočtu 38 - 114 mm u kinofilmu). Tento objektiv poskytující trojnásobný optický zoom má světelnost F2,8 - F5,1. Toto přiblížení lze doplnit ještě o maximálně 10-násobný digitální zoom. V makro režimu lze snímat objekty ze vzdálenosti 4 cm.
Novinka umí opět velmi kvalitně zachytit ozvučené video – v maximálním rozlišení 640 x 480 pixelů nejvyšší rychlostí až 30 snímků za sekundu ve formátu MPEG-4. Opět bude možné využít stabilizace při natáčení záznamu. S 256 MB kartou natočíte hodinový záznam v maximální kvalitě. Zajímavá je také možnost na určitou dobu přerušit nahrávání, kdy stisknutím tlačítka Pause natáčení pozastavíte a až budete chtít opět spustíte. Model nabízí plnou kontrolu nad expozicí, takže kromě plného manuálu jsou k dispozici i režimy s prioritou clony nebo času. Z dalších funkcí nesmíme přehlédnout ani 11 přednastavených scén (například Noční scéna, Portrét, Makro nebo Protisvětlo) nebo zobrazování histogramu v reálném čase. Při fotografování můžete použít také několik barevných filtrů (kromě černobílého také červený, modrý nebo zelený). Model umí i expoziční bracketing. K dispozici je také Auto Focus Bracketing, kdy optika v sérii snímků za sebou pokaždé zaostří na jiné objekty v záběru.Co se týká designu (novinka působí méně sportovně, zato více "profi"), tak proměnou prošla především zadní strana, na kterou se tentokrát musel vměstnat již 2,5 palcový barevný LCD displej, který má navíc vysoké rozlišení - 230 tisíc pixelů. Osmimegapixelový CCD snímač má klasický rozsah citlivosti – od 50 do 400 ISO. Snímky se ukládají ve formátech TIFF a JPEG buď přímo do vnitřní 32 MB paměti, anebo na paměťové karty typu Secure Digital (případně MMC). Model je vybaven technologií PictBridge a také rychlejším USB rozhraním 2.0. Na závěr si můžeme prozradit, že podle informací výrobce by nová V800-ka měla být také daleko rychlejší, než byla její předchůdkyně (náběh po startu, zkrácení intervalu mezi jednotlivými expozicemi, sekvenční snímání). Je dobře, že právě u Samsungu na rychlosti zapracovali, protože ještě nedávno patřily modely této společnosti k nejpomalejším. Model bude dodáván se softwarem Digimax MASTER 1.0, který obsahuje nejenom prohlížeč, ale také základní editor snímků a videozáznamů.

Specifikace:

Samsung Digimax V800
  • Snímač: 8 milionů obrazových buněk
  • Objektiv: 3x optický a 10x digitální
  • LCD displej: 2,5palcový, rozlišení 230 000 bodů
  • Paměťové médium: Secure Digital/MMC
  • Videozáznam: 640 x 480, 30 sn/sec