Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung EX2F s F1,4 objektivem aneb když výrobce naslouchá

3.7.2012, Milan Šurkala, aktualita
Samsung dnes představil nový profi kompakt EX2F. Hlavním lákadlem je objektiv s rekordní světelností F1,4. Žádný takto světelný objektiv u kompaktu nenajdete. K tomu je zde 12MPx CMOS BSI čip a integrovaný ND filtr.
V dnešní době se nestává často, že by výrobce přišel s fotoaparátem, který by se nehnal za nesmyslnými hodnotami, které jsou dobré leda v reklamě. Samsung na to totiž šel u nového modelu EX2F trochu jinak. Marketingové oddělení potěší Wi-Fi připojení a Full HD video, fotografy zase potěší to, že tomu nebyly podřízeny fotografické záležitosti, ba naopak. Nový Samsung EX2F patrně potěší obě skupiny, alespoň co se papírových specifikací týče.

Staví na základu staršího modelu EX1 a vše důležité dále vylepšuje. Nadále má 1/1,7" snímací čip, tentokrát je ale typu CMOS s BSI technologií. To sice samo o sobě není výhra pro kvalitu snímků, ale umožňuje to např. natáčení Full HD videa v rozlišení 1920×1080 pixelů při 30 snímcích za sekundu a podporou optického zoomu (EX1 s CCD čipem uměla jen dýchavičné VGA rozlišení). Další výhodou rychlého CMOS čipu je sekvenční snímání s rychlostí až 10 fps a zpomalená videa. Pixelová hustota se s vyšším 12MPx rozlišením trochu zvýšila, nutno ale říci, že 12 MPx je tak akorát. Ani zbytečně málo, ani zbytečně moc, aby to způsobovalo vysoký šum. Kvalitu obrazu budeme podrobně zkoumat v recenzi, až na ní přijde čas.

Doslova zázrakem je objektiv Schneider-KREUZNACH. Samsungu se podařilo dosáhnout naprosto vynikající světelnosti F1,4 na nejširším ohnisku a F2,7 je na nejdelším ohnisku neméně tak krásná hodnota, byť trochu horší ve srovnání s předchůdcem. Objektiv i nadále začíná na velmi širokém 24mm ohnisku, to nejdelší bylo prodlouženo ze 72 mm na 80 mm. Fotoaparát je vybaven duální stabilizací (jak optickou, tak i digitální). Objektiv se skládá z 11 optických členů v 9 skupinách.

Nejnižší citlivost čipu je jen ISO 80, takže za dne bychom se skutečně mohli dočkat snímků s minimálním šumem. Maximální citlivost je ISO 3200, nicméně jsou zde i režimy rozšíření na ISO 6400 a ISO 12800. Protože předchůdci byla vytýkána malá možnost clonění (irisová clona končila zhruba u F7), má EX2F navíc i ND filtr. Z moderních technologií je tu Wi-Fi připojení a funkce jako Mobile Link, Remote Viewfinder, Social Sharing, Email, Sky Drive, Auto Backup (nahrávání snímků do PC), TV Link a Wi-Fi Direct. Díky funkci Dual Capture je možno zároveň natáčet Full HD video a fotit 12MPx snímky. Samozřejmě nechybí možnost snímat do RAWu.

Vzadu je plně polohovatelný 3,0" AMOLED displej s VGA rozlišením (640×480 pixelů). Podporovány jsou SD, SDHC a SDXC karty, k napájení je použit Li-Ion akumulátor SLB-10A. Rozměry přístroje činí 111,9×62×28,9 mm, hmotnost je pak 294 gramů bez baterie. K fotoaparátu půjde dokoupit optický hledáček OVF1, externí mikrofon EM10 a externí blesk SEF42A. Prodej začne v srpnu za cenu 429 liber (přes cca 14 tisíc Kč).

Zdroj: www.photographyblog.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.