Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung Galaxy S9 a S9+ má F1,5, clonu i 960fps video

26.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Samsung představil dva nové smartphony Galaxy S9 a S9+, které jsou zajímavé také svými fotografickými vlastnostmi. Nabídnout totiž vynikající světelnost F1,5, irisovou clonu a také 960fps slow-motion video. A to není vše.
Jak už se tak stává každým rokem na konci zimy, i letos představila společnost Samsung své vlajkové lodě, nyní se jmény Galaxy S9 a S9+. Ty jsme si už představili na serveru Svět mobilně, zde se ale budeme ještě podrobněji věnovat jejich fotografické stránce. Začneme zadním fotoaparátem modelu Galaxy S9. Je zde 12MPx snímač s duálními pixely pro fázové ostření. Jeho úhlopříčka činí 1/2,55", což je na poměry telefonu relativně dost a přibližuje se malým snímačům v kompaktních fotoaparátech. Díky rozumně vysokému rozlišení, které není přehnaně velké, jsou zde relativně velké 1,4mikrometrové pixely. Díky tomu by se dala čekat přijatelná hladina šumu.
 
Samsung Galaxy S9
 
Ta může být lepší i díky tomu, že objektiv fotoaparátu nabídne excelentní světelnost F1,5, díky čemuž není potřeba za špatného světla tak rychle zvedat ISO citlivost. Spolu s optickou stabilizací obrazu je pak možné u statických scén dosahovat ještě lepších výsledků. Telefon tak sám o sobě může fotit fotografie s menší hloubkou ostrosti (na poměry telefonů). Zajímavostí je ale především to, že telefon nabídne i irisovou clonu a lze přiclonit na hodnotu F2,4, čímž se zlepší kvalita kresby (alespoň zvýšení ostrosti má být pozitivum F2,4 hodnoty dle Samsungu, což by napovídalo použití irisové clony a nikoli ND filtru). Poměr stran senzoru je 4:3, úhel záběru pak činí 77° (27mm přepočtená ohnisková vzdálenost).
 
Zadní kamerka umí natáčet 4K (3840×2160 pixelů) a Quad HD (2560×1440 pixelů) video při 30 snímcích za sekundu. Full HD video (1920×1080 pixelů) lze natáčet při 60 fps, nechybí ani digitální stabilizace ve videu. U videa lze použít průběžné ostření a pořizovat 9,1MPx snímky v průběhu natáčení 4K videa. Potěší také LED blesk s vysokým CRI (dokáže nabídnout světlo většiny vlnových délek, což zlepšuje barevnou věrnost). Využít můžete také 8× digitální zoom.
 
Galaxy S9 a S9+ nicméně podporují i nadprůměrné zpomalené (slow-motion) video. Ve Full HD je to rychlost 240 fps, v HD (1280×720 pixelů) dokonce vysoce nadprůměrných 960 fps. Takto lze natočit 0,2 sekundy videa, které se díky zhruba 30násobnému zpomalení přehrává asi 6 sekund. Telefon je sám schopen rozpoznat začátek akce, aby se nenahrál zbytečný úsek bez děje. Je zde i funkce hyper-lapse videa. Rozhodně potěší i noční multiexpozice, která dokáže sloučit 12 snímků do sebe a vytvořit snímek s výrazně sníženým šumem.
 
Samsung Galaxy S9+ fotoaparát
 
Konečně se dostáváme k modelu Galaxy S9+. Ten má duální fotoaparát, kde ten první je totožný s fotoaparátem z modelu S9 (platí pro něj vše zmíněné výše). K tomu však přidává druhý modul fotoaparátu, který má užší úhel záběru, konkrétně jde o 45° (přibližně 54mm přepočtená ohnisková vzdálenost). V podstatě tak telefon nabídne 2× optický zoom (nativně 27 a 54mm ohniskovou vzdálenost). Digitální zoom se ztrátou kvality pak může být maximálně 10×.
 
Snímač "telefotoaparátu" má sice nadále 12MPx rozlišení, v tomto případě ale musíte počítat s mnohem menší 1/3,4" úhlopříčkou a adekvátně tomu menšími 1,0mikrometrovými pixely. Také světelnost objektivu je horší a dosahuje hodnoty F2,4 (což je sama o sobě stále velmi dobrá hodnota). Senzor má poměr stran 4:3 a ani zde nechybí optická stabilizace obrazu. Možné je snímat oběma fotoaparáty najednou. Zatímco S9 má jen filtry bokehu (např. hvězdičky a podobně), u S9+ lze díky oběma fotoaparátům pracovat i s hloubkou ostrosti, kterou lze nastavit.
 
Přední fotoaparát je u obou modelů shodný a při malé 1/3,6" úhlopříčce nabídne rozlišení 8 megapixelů. Pixely tedy mají velikost 1,22 mikrometru. I zde je poměr stran 4:3. Objektiv má velmi široký úhel záběru 80° (přepočtená ohnisková vzdálenost 26 mm) a velmi dobrou světelnost F1,7. Samozřejmostí jsou funkce pro snímání selfie snímků. Oba telefony nabídnou svým majitelům neomezené úložiště na Google Photos.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.