www.digimanie.cz
>
>
>

Samsung Galaxy S9 a S9+ má F1,5, clonu i 960fps video

Samsung Galaxy S9 a S9+ má F1,5, clonu i 960fps video
, , aktualita
Samsung představil dva nové smartphony Galaxy S9 a S9+, které jsou zajímavé také svými fotografickými vlastnostmi. Nabídnout totiž vynikající světelnost F1,5, irisovou clonu a také 960fps slow-motion video. A to není vše.
K oblíbeným
reklama
Jak už se tak stává každým rokem na konci zimy, i letos představila společnost Samsung své vlajkové lodě, nyní se jmény Galaxy S9 a S9+. Ty jsme si už představili na serveru Svět mobilně, zde se ale budeme ještě podrobněji věnovat jejich fotografické stránce. Začneme zadním fotoaparátem modelu Galaxy S9. Je zde 12MPx snímač s duálními pixely pro fázové ostření. Jeho úhlopříčka činí 1/2,55", což je na poměry telefonu relativně dost a přibližuje se malým snímačům v kompaktních fotoaparátech. Díky rozumně vysokému rozlišení, které není přehnaně velké, jsou zde relativně velké 1,4mikrometrové pixely. Díky tomu by se dala čekat přijatelná hladina šumu.
 
Samsung Galaxy S9
 
Ta může být lepší i díky tomu, že objektiv fotoaparátu nabídne excelentní světelnost F1,5, díky čemuž není potřeba za špatného světla tak rychle zvedat ISO citlivost. Spolu s optickou stabilizací obrazu je pak možné u statických scén dosahovat ještě lepších výsledků. Telefon tak sám o sobě může fotit fotografie s menší hloubkou ostrosti (na poměry telefonů). Zajímavostí je ale především to, že telefon nabídne i irisovou clonu a lze přiclonit na hodnotu F2,4, čímž se zlepší kvalita kresby (alespoň zvýšení ostrosti má být pozitivum F2,4 hodnoty dle Samsungu, což by napovídalo použití irisové clony a nikoli ND filtru). Poměr stran senzoru je 4:3, úhel záběru pak činí 77° (27mm přepočtená ohnisková vzdálenost).
 
Zadní kamerka umí natáčet 4K (3840×2160 pixelů) a Quad HD (2560×1440 pixelů) video při 30 snímcích za sekundu. Full HD video (1920×1080 pixelů) lze natáčet při 60 fps, nechybí ani digitální stabilizace ve videu. U videa lze použít průběžné ostření a pořizovat 9,1MPx snímky v průběhu natáčení 4K videa. Potěší také LED blesk s vysokým CRI (dokáže nabídnout světlo většiny vlnových délek, což zlepšuje barevnou věrnost). Využít můžete také 8× digitální zoom.
 
Galaxy S9 a S9+ nicméně podporují i nadprůměrné zpomalené (slow-motion) video. Ve Full HD je to rychlost 240 fps, v HD (1280×720 pixelů) dokonce vysoce nadprůměrných 960 fps. Takto lze natočit 0,2 sekundy videa, které se díky zhruba 30násobnému zpomalení přehrává asi 6 sekund. Telefon je sám schopen rozpoznat začátek akce, aby se nenahrál zbytečný úsek bez děje. Je zde i funkce hyper-lapse videa. Rozhodně potěší i noční multiexpozice, která dokáže sloučit 12 snímků do sebe a vytvořit snímek s výrazně sníženým šumem.
 
Samsung Galaxy S9+ fotoaparát
 
Konečně se dostáváme k modelu Galaxy S9+. Ten má duální fotoaparát, kde ten první je totožný s fotoaparátem z modelu S9 (platí pro něj vše zmíněné výše). K tomu však přidává druhý modul fotoaparátu, který má užší úhel záběru, konkrétně jde o 45° (přibližně 54mm přepočtená ohnisková vzdálenost). V podstatě tak telefon nabídne 2× optický zoom (nativně 27 a 54mm ohniskovou vzdálenost). Digitální zoom se ztrátou kvality pak může být maximálně 10×.
 
Snímač "telefotoaparátu" má sice nadále 12MPx rozlišení, v tomto případě ale musíte počítat s mnohem menší 1/3,4" úhlopříčkou a adekvátně tomu menšími 1,0mikrometrovými pixely. Také světelnost objektivu je horší a dosahuje hodnoty F2,4 (což je sama o sobě stále velmi dobrá hodnota). Senzor má poměr stran 4:3 a ani zde nechybí optická stabilizace obrazu. Možné je snímat oběma fotoaparáty najednou. Zatímco S9 má jen filtry bokehu (např. hvězdičky a podobně), u S9+ lze díky oběma fotoaparátům pracovat i s hloubkou ostrosti, kterou lze nastavit.
 
Přední fotoaparát je u obou modelů shodný a při malé 1/3,6" úhlopříčce nabídne rozlišení 8 megapixelů. Pixely tedy mají velikost 1,22 mikrometru. I zde je poměr stran 4:3. Objektiv má velmi široký úhel záběru 80° (přepočtená ohnisková vzdálenost 26 mm) a velmi dobrou světelnost F1,7. Samozřejmostí jsou funkce pro snímání selfie snímků. Oba telefony nabídnou svým majitelům neomezené úložiště na Google Photos.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fotobanka Shutterstock už fotografům vyplatila 1 mld. USD Fotobanka Shutterstock už fotografům vyplatila 1 mld. USD
Fotobanka Shutterstock patří k největším ve svém oboru a nyní slaví velký milník. Od roku 2004 totiž fotografům na provizích vyplatila více než jednu miliardu dolarů. Za prvních 11 měsíců letošního roku to bylo přes 145 milionů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF
Sony vylepšilo své snímače s Quad Bayerovou barevnou maskou o novou technologii 2×2 On-Chip Lens (OCL). Ta zvětšuje mikročočky nad pixely, které pokrývají 2×2 pixely, což má mít výhody zejména pro autofokus.
10.12.2019, aktualita, Milan Šurkala27 komentářů
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
9.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala30 komentářů