reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung přichází s ultrazoomem WB5000

3.9.2009, Milan Šurkala, Aktualita
Trh ultrazoomů je nyní obohacen o přírůstek od společnosti Samsung. Jedná se o model WB5000, který disponuje 24× optickým zoomem se systémem duální stabilizace obrazu. Fotoaparát má 12,5MPx rozlišení, podporu HD videosekvencí a celou nabídku Smart funkcí typických pro fotoaparáty Samsung.
Společnost Samsung doplnila nabídku svých fotoaparátů o nový ultrazoom WB5000. Ten má 24× optický zoom s rozsahem ohnisek od širokoúhlých 26 milimetrů po maximálních 624 mm. Světelnost F2,8 na nejširším ohnisku je velmi dobrá, F5,0 na nejdelším je pak vzhledem k maximálnímu ohnisku přijatelné. Podle specifikací a tvaru je velmi pravděpodobné, že se jedná o tentýž objektiv jako u Nikonu P90, Kodaku Z980 a Pentaxu X70. Fotoaparát je vybaven duální stabilizaci obrazu, která kombinuje elektronickou a klasickou optickou formu, ta je podstatně účinnější.Samsung WB5000 má 12,5megapixelový CCD snímač. Jeho velikost je jen 1/2,33", takže lze očekávat spíše vyšší digitální šum, otázkou je, jak kvalitní zpracování obrazu Samsung nakonec použil. Oproti Nikonu a Pentaxu se může pochlubit také možností pořizovat HD videosekvence v rozlišení 1280×720 pixelů při plných 30 snímcích za sekundu. Ty jsou ukládány v H.264 kodeku, zabírají tedy na kartě podstatně méně místa než obyčejný MP4 formát. K dispozici je navíc přímo speciální tlačítko pro spuštění nahrávání, není tedy třeba fotoaparát do video režimu přenastavovat.Samsung rozhodně potěšil možností snímat přímo do RAW formátu. Bude tak možno pracovat se snímky tak, jak byly pořízeny a vlastnoručně se postarat o odšumění a zpracování, které bývá u fotoaparátů Samsung zpravidla poněkud agresivnější. WB5000 nabízí automatické nastavování expozice, ale i prioritu clony, času a plně manuální nastavení. Nechybí ani dva uživatelské režimy. Rozsah citlivostí pokrývá v plném rozlišení ISO 80 až ISO 3200, do 3 megapixelů je pak k dispozici i ISO 6400.

Expoziční časy mohou nabývat délky 1/2000 s až 1 sekundu v automatických režimech, v manuálním a prioritních pak až 8 sekund. Nicméně od fotoaparátu této kategorie bych očekával ještě trochu delší čas, zvláště když i obyčejné kompakty Samsung podporují 16sekundovou expozici. Korekce expozice je ve standardním rozsahu -2 EV až +2 EV. Objektiv ostří od 80 cm, v makro režimu v rozmezí 10-80 cm (wide) nebo 50-80 cm (tele), supermakro režim pak nabízí jeden centimetr.Pochopitelně ve fotoaparátu najdete spoustu inteligentních funkcí jako Smart Auto pro automatický výběr scénického režimu a ideálních nastavení, nechybí ani Smart Album pro kategorizaci snímků, Perfect Portrait System kombinující detekci tváří Face Detection, detekci úsměvů Smile Shot, detekci mrknutí Blink Detection a retuš pleti Beauty Shot. Fotoaparát je schopen si zapamatovat až 20 preferovaných obličejů, podle kterých lze nejen primárně ostřit, ale také třídit snímky při prohlížení.Fotoaparát má velký 3,0" LCD displej s klasickým rozlišením 230.000 bodů (320×240 pixelů). K tomu nabízí navíc i EVF hledáček, jeho úhlopříčka je jen 0,24", rozlišení pak zůstává na 230.000 bodech. Rozměry činí 116×83×91 mm, hmotnost je zatím neznámá. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor SLB-11A. Ten byl použit i ve fotoaparátu WB1000, takže lze očekávat spíše podprůměrnou výdrž (na druhou stranu patrně mnohem lepší než u Nikonu P90 a hlavně Pentaxu X70, kde byla vskutku tragická). Interní paměť o kapacitě 40 MB lze rozšířit SD a SDHC kartami. WB5000 má být k dispozici od října 2009 za cenu $399 (cca 10.000 Kč s DPH). Rozhodně vypadá na velmi zajímavý přístroj.

Zdroj: TZ Samsung, www.dpreview.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama