Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung uvolnil firmware 1.20 pro NX1, vylepšuje zejména video

24.1.2015, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Samsung uvolnila slibovanou verzi firmwaru 1.20 pro svůj CSC fotoaparát NX1. Ten vylepšuje zejména video, rozšiřuje možnosti konfigurace. Mimo jiné upravuje i ovládání i bezdrátové funkce.
Samsung slíbil, že v polovině ledna uvede novou verzi firmware verze 1.20 pro CSC fotoaparát NX1. Nyní se to stalo skutečností a seznam vylepšení opravdu není moc krátký. Pokud jde o video, najdete tu např. možnost upravovat během natáčení videa nastavení audia a ISO citlivosti, pro 4K UHD a 1080p video přibyly režimy 24p a 23,98p. 1080p video je nyní k dispozici i v PRO kvalitě. Přibyly možnosti změny zobrazení, poměru stran a dalších detailů. Podporován je time code výstup přes HDMI, byly přidány gamma křivky C a D, možnost limitovat rozsah jasů na 0-255, 16-235 nebo 16-255, lze nastavit i rychlost přeostřování autofokusu (3 dostupné rychlosti). Jde nastavit i citlivost autofokusu a nástroje pro vystříhávání snímků z videa.


Samsung NX1


Dále se zapracovalo i na uživatelském rozhraní. Pro tlačítko AEL lze nastavit zámek zaostření i u videa, tlačítku AF ON lze nastavit možnost změny AF a MF u videa, lze prohodit funkci tlačítek Wi-Fi a Rec stejně jako AF ON a AEL. Uživatel může změnit směr otáčení rollerů, pomocí nich lze také upravovat ISO a korekci expozice, nově lze přiřadit funkčnost tlačítkům náhledu hloubky ostrosti a tlačítku pro mazání. Samsung také sloučil všechna nastavení ISO citlivosti do jedné položky (Auto ISO, ruční ISO, minimální expoziční čas).

Samsung upravil také bezdrátové rozhraní. Přes Bluetooth je nyní možné dálkově ovládat fotoaparát, přibyla možnost rychlého poslání náhledu snímku do smartphonu hned při vyfocení, fotoaparát lze párovat s více chytrými zařízeními a můžete také kontrolovat firmware přes Wi-Fi. Z dalších funkcí tu najdete automatickou závěrku v případě, že objekt dojde do určitého místa v obraze, přibyla funkce dálkového ovládání z PC s operačním systémem Windows a Samsung také uvolnil SDK pro tvorbu vlastních aplikací pro dálkové ovládání fotoaparátu z PC.

Zdroj: www.dpreview.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.