Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samyang přichází s objektivem XP 35mm F1.2 pro Canon

26.11.2018, Milan Šurkala, aktualita
V nabídce objektivů korejské společnosti Samyang se nově objevuje vysoce světelný model XP 35mm F1.2 i pro bajonet Canon EF. Doplňuje tak stávající verze pro bajonety MFT, Sony E/FE a Fujifilm X.
Už před dvěma lety byl představen vysoce světelný objektiv Samyang XP 35m F1.2. Ten byl dosud k dispozici pro bajonet Micro Four Thirds, Sony E/FE a Fujifilm X. To se ale nyní mění a objektiv budou moci využít i majitelé zrcadlovek Canon, neboť bude k dispozici také pro bajonet Canon EF. Novinka nabízí 35mm reálnou ohniskovou vzdálenost, která znamená 64,5° úhel záběru na full frame snímačích a 44,4° na modelech s APS-C čipech. Hlavním lákadlem objektivu je jednoznačně vynikající světelnost F1,2, díky které bude možno fotit s výrazně rozmazaným pozadím a nižších citlivostech i při horším světle. Irisová clona má 9 lamel a je možné ji nastavit maximálně na F16.
 
Samyang XP 35m F1.2
 
V optické konstrukci je 12 členů, které jsou uspořádány do 10 skupin, přičemž jsou zde dva asférické členy, 3 HR elementy a jeden člen z ED skla. Nezapomnělo se ani na povrchové vrstvy UMC, které snižují světelné závoje a odlesky objektivu v protisvětle. Objektiv je schopen zaostřit od 34 centimetrů, přičemž může dosahovat maximálního zvětšení 0,17×. Výrobce hovoří o tom, že by měl být dostatečně ostrý i pro natáčení 8K videa.
 
Samyang XP 35m F1.2 konstrukce
 
Rozhodně nejde o žádného drobka, v průměru má 93 mm a na délku 117,4 mm. Kompatibilní je s filtry o průměru 86 mm. Počítejte pak s hodně vysokou hmotností 1106 gramů. Cena ani dostupnost zatím nebyla zveřejněna. Pokud jde ale o varianty téhož objektivu pro jiné bajonety, ty stojí okolo 11 tisíc Kč s DPH.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.