Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samyang uvádí lehký FF objektiv AF 24mm f/2.8 FE

11.6.2018, Milan Šurkala, aktualita
Internetem se proslýchalo, že se chystá nový 24mm full frame objektiv od Samyangu pro fotoaparáty Sony. Dnes se tak stalo a pouhých 93 gramů vážící objektiv je zde. Nabídne i podporu autofokusu.
Společnost Samyang si přichystala nový objektiv AF 24mm f/2.8 FE, který už podle názvu nabídne autofokus a je určen pro CSC fotoaparáty Sony, a to včetně těch s full frame senzorem. Při reálné ohniskové vzdálenosti 24 milimetrů nabídne diagonální úhel záběru 82,1° na full frame fotoaparátech a 60° na APS-C (přepočtených 36 mm). Pravdou je, že tyto úhly záběru odpovídají spíše 25mm objektivu.
 
Samyang AF 50mm F2.8 FE
 
V optické konstrukci je 7 optických členů uspořádaných do 7 skupin a mnoho z nich je ještě různých speciálních typů. 3 členy jsou tak asférické a 2 členy jsou pak typu HR s vysokým indexem lomu. Světelnost objektivu má dobrou hodnotu F2,8 a irisovou clonu se 7 lamelami můžete nastavit maximálně na F22. Pro potlačení odlesků a závojů je zde povrchová úprava UMC (Ultra Multi Coating).
 
Samyang AF 50mm F2.8 FE boční pohled
 
Objektiv podporuje automatické ostření a jeho minimální zaostřovací vzdálenost činí 24 centimetrů. Počítat tak můžete s maximálním zvětšením 0,13×. Zajímavostí jsou rozměry a hmotnost objektivu. Je sice určen i pro full frame, na délku má však jen 37 milimetrů a v průměru 61,8 mm. Využívá tak malých 49mm filtrů. Hmotnost se pak zastavila na pouhých 93 gramů a se všemi krytkami a sluneční clonou pak váží jen 120 gramů. Pokud jde o cenu, tak ta byla stanovena na 8990 Kč, resp. 359 EUR včetně DPH. Dostupný by měl být od července.
 
Zdroj: TZ Samyang, samyanglensglobal.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.