Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samyang uvedl extrémně širokoúhlý XP 10mm f/3.5

25.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
První z osmi slíbených nových objektivů značky Samyang je tady. Jde o extrémně širokoúhlý model XP 10mm f/3.5, který bude fungovat i s full frame těly. Slibuje tak nadprůměrný 130° úhel záběru s rektilineární perspektivou.
Pokud chcete extrémně širokoúhlý objektiv rektilineárního typu (tedy nikoli rybí oko), pak pro vás má Samyang (Rokinon) novinku v podobě modelu XP 10mm f/3.5. Při opravdu nebývalé ohniskové vzdálenosti 10 mm, která je dostupná i pro full frame bez ořezu a vinětace, nabídne široký úhel záběru 130°. I na APS-C čipech půjde o velmi širokoúhlý obraz, při přepočtených 16 mm (objektiv je zatím dostupný jen pro Canon EF) to znamená 104°. Výrobce zapracoval na optické konstrukci, která je dosti komplikovaná, má totiž 18 optických členů uspořádaných do 11 skupin. V tomto počtu najdeme 3 asférické členy, jeden z HR skla a další 3 z ED skla.
 
Samyang XP 10mm f/3.5
 
Světelnost objektivu dosahuje hodnoty F3,5 a je možné clonit maximálně na F22. Irisová clona se skládá ze 7 lamel. Zaostřování je manuální a je možné zaostřit od 26 cm. Nepřekvapí tak, že maximální zvětšení dosahuje jen 0.07×. Objektiv má na délku 98,1 mm a v průměru pak 95,0 mm, jeho hmotnost dosahuje 731 gramů. Výrobce nezapomněl na povrchové vrstvy UMC, které mají za úkol snížit vznik odlesků a závojů. Výrobce hovoří o tom, že objektiv by měl být dost ostrý i na to, aby byl použitelný pro 8K rozlišení. Cena novinky byla stanovena na 1099 EUR. Zatím bude dostupná verze pro Canon, varianta pro zrcadlovky Nikon by pak měla přijít v dalších měsících. Jen na jaře by měl Samyang dle svého teaseru představit ještě dalších 7 novinek.
 
Samyang XP 10mm f/3.5
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.