Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samyang uvedl objektiv AF 85mm F1.4 F pro Nikon

12.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Další z novinek z dílny společnosti Samyang je nový 85mm objektiv určený pro zrcadlovky Nikon. Přináší výbornou světelnost F1,4 a tentokrát se nezapomnělo ani na podporu automatického zaostřování.
Společnost Samyang představila další nový objektiv. Tentokrát se jedná o full frame model určený pro zrcadlovky Nikon nazvaný AF 85mm F1.4 F. Název napovídá, že jde o 85mm objektiv, má tedy úhel záběru 28,4° na full frame čipech a 19,0° na APS-C. Víme také to, že má výbornou světelnost F1,4. Irisová clona s 9 lamelami pak dovoluje clonění maximálně na hodnotu F16. Další zajímavostí je pak to, že je objektiv vybaven autofokusem se zaostřovacím motorkem LSM (Linear Supersonic Motor), což u Samyangu není úplně pravidlem. Ten totiž vyrábí spoustu objektivů jen s manuálním ostřením. Minimální zaostřovací vzdálenost činí 90 cm a maximálně lze dosáhnout 0,11× zvětšení.
 
Samyang AF 85mm F1.4 F
 
Optická konstrukce zahrnuje 9 členů, které jsou uspořádané do 7 skupin. Pokud jde o speciální členy, ten je tu jen jeden a jde o asférický element. Společnost Samyang použila povrchové vrstvy UMC (Ultra Multi Coating), které mají za úkol snížit vznik odlesků a světelných závojů. Novinka má poměrně kompaktní rozměry, na délku je to totiž jen 74,5 mm, nicméně v průměru má 88 mm. Podporovány jsou pak filtry s průměrem 77 mm. Objektiv váží 480 gramů, což na 85mm F1,4 objektiv není mnoho. Výrobce nezapomněl ani na odolnou konstrukci, která je odolná vůči nepříznivému počasí. Cena novinky byla stanovena na 17.399 Kč s DPH (resp. 699 EUR pro Slovensko).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.