Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

SanDisk Extreme Pro: s 200MB/s na UHS-I 2krát rychlejší, než by měly být

14.5.2022, Milan Šurkala, aktualita
SanDisk Extreme Pro: s 200MB/s na UHS-I 2krát rychlejší, než by měly být
SanDisk představil nové paměťové karty Extreme Pro SDHC až SDXC s 1 TB. Ty se mohou chlubit nezvykle vysokou přenosovou rychlostí až 200 MB/s, která je dvakrát vyšší než teoretické maximum použitého rozhraní UHS-I.
Do nabídky SanDisku se dostala nová generace paměťových karet (micro)SDXC Extreme Pro. Ty mají rozhraní UHS-I U3, splňují Class 10 a Video Class 30, pro použití ve smartphonech s Androidem je to ještě A2 (u microSDHC a microSDXC). Zajímavé je však to, že ačkoli mají jen rozhraní UHS-I s teoretickou maximální rychlostí 104 MB/s, SanDisk uvádí rychlosti až 200 MB/s.
 
SanDisk Extreme Pro SDXC
 
Může za to technologie QuickFlow, která v podstatě přetaktovává komunikační rozhraní, takže s kompatibilními čtečkami karet lze využít až těchto vysokých rychlostí. 32GB varianta je bez této funkce a jako jediná podporuje jen Android A1, přičemž maximální rychlost sekvenčního čtení dosahuje 100 MB/s, u zápisu pak 90 MB/s. 64GB a 128GB varianty už zvládnou ono čtení s rychlostí 200 MB/s, u zápisu ale zůstaneme na 90 MB/s. Teprve varianty s kapacitou 256 GB, 512 GB a 1 TB přesáhnou teoretické maximum u zápisu. Zde hovoříme o rychlostech 200/140 MB/s. Varianty microSDHC/micrSDXC jsou dodávány i s příslušnými adaptéry na SDHC/SDXC.
 
SanDisk Extreme Pro SDXC se čtečkou
 
Aby bylo možné dosáhnout takových rychlostí, je potřeba mít i kompatibilní čtečku, jakou je např. nová Professional PRO-READER. Ta podporuje QuickFlow a připojuje se přes rozhraní USB-C (5Gbps), kompatibilní je např. i s tablety Apple iPad.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.