SD Express 8.0: nové paměťovky na PCIe 4.0 mají zvládnout až 4 GB/s

SD Express 8.0: nové paměťovky na PCIe 4.0 mají zvládnout až 4 GB/s
, , aktualita
Paměťové karty SD mají další nový standard. Jmenuje se SD Express 8.0 a využívá rozhraní PCIe 4.0 včetně NVMe. V tom nejlepším případě pak takové karty mohou teoreticky dosahovat rychlosti až 4 GB/s.
K oblíbeným
reklama
Na přelomu června a července 2018 se objevil nový standard paměťových karet SD Expess (SD 7.0), který nabídl maximální teoretickou přenosovou rychlost 985 MB/s. V únoru 2019 se připojil i microSD Express s toutéž maximální rychlostí, nicméně standardy jsou obvykle uváděny dalece před prvními komerčními produkty, a tak si dnes relativně běžně můžeme koupit nanejvýš SDXC UHS-II karty, pokud jsme ochotni zaplatit výrazně vyšší částky než za SDXC UHS-I. SDXC UHS-III, natož SD Express bychom v obchodech hledali dost těžko. To však nevadí, SD Association přesto představuje nový standard SD Express 8.0 a připravuje půdu pro budoucnost.
 
SD Express 8.0
 
A co vlastně přináší? Zatímco předchozí generace byla založena na PCIe 3.1 a NVMe, SD Express 8.0 je postaveno na novějším standardu PCIe 4.0. Opět nechybí NVMe a využít je možno rovnou dvě PCIe linky. Pokud tak karta podporuje PCIe 4.0 x2 a totéž platí i o zařízení, do kterého se vkládá, lze očekávat teoretické maximum téměř 4 GB/s (přesněji 3938 MB/s). Pochopitelně pokud jedno z toho podporuje maximálně PCIe 4.0 x1 (nebo PCIe 3.1 x2), maximální rychlost spadne na 1969 MB/s.
 
Máme zde tedy zpětnou kompatibilitu, ale vzhledem k velkému množství kombinací je dost pravděpodobné, že se maximální rychlosti jen tak nedoberete. Kdy se karty s tímto standardem dostanou na trh, to zatím není známo, ale dá se očekávat, že to potrvá ještě několik let (pokud vůbec a trh se nebude více soustředit na CFexpress).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují
Fiskální rok 2020 byl u společnosti Olympus poměrně povedeným. Firmě se totiž znatelně podařilo navýšit zisky a nás potěší i to, že fotografická divize snížila svou ztrátovost. Bohužel, zisky ještě pořád nepřináší.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější Adobe mění svá loga, budou jednodušší a barevnější
Společnost Adobe po dlouhé době mění svá loga. Chce využívat o něco teplejších odstínů, jednoduššího modernějšího designu bez rámečků a většího sjednocení log napříč nejrůznějšími platformami. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD Fotografka žaluje Microsoft kvůli ukradeným fotkám, chce 150.000 USD
Žaloby se nevyhýbají snad nikomu včetně velkých společností. Nyní k soudu zamíří Microsoft, který měl dle žaloby zveřejnit na svých stránkách fotografie od Matilde Gattoni, které ale nezakoupil a použil je neoprávněně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotobanka Dreamstime zvyšuje provize o 10 %, fotografové jásají Fotobanka Dreamstime zvyšuje provize o 10 %, fotografové jásají
Je to jen pár dní, co fotobanka Shutterstock snížila provize fotografům a strhla tím obrovskou vlnu nevole. Konkurenční Dreamstime kontruje opačným krokem. Všem fotografům bez rozdílu zvýší provize o 10 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nikon je sotva v zisku, fotodivize je ve ztrátě a bude se propouštět Nikon je sotva v zisku, fotodivize je ve ztrátě a bude se propouštět
Společnost Nikon vydala se zpožděním zprávu o svém hospodaření za minulý rok. Není to příliš pozitivní čtení, zejména pokud se týče divize fotoaparátů. Bude se tak dále optimalizovat a hledat alternativní cesty.
30.5.2020, aktualita, Milan Šurkala21 komentářů