SD Express 8.0: nové paměťovky na PCIe 4.0 mají zvládnout až 4 GB/s

SD Express 8.0: nové paměťovky na PCIe 4.0 mají zvládnout až 4 GB/s
, , aktualita
Paměťové karty SD mají další nový standard. Jmenuje se SD Express 8.0 a využívá rozhraní PCIe 4.0 včetně NVMe. V tom nejlepším případě pak takové karty mohou teoreticky dosahovat rychlosti až 4 GB/s.
K oblíbeným
reklama
Na přelomu června a července 2018 se objevil nový standard paměťových karet SD Expess (SD 7.0), který nabídl maximální teoretickou přenosovou rychlost 985 MB/s. V únoru 2019 se připojil i microSD Express s toutéž maximální rychlostí, nicméně standardy jsou obvykle uváděny dalece před prvními komerčními produkty, a tak si dnes relativně běžně můžeme koupit nanejvýš SDXC UHS-II karty, pokud jsme ochotni zaplatit výrazně vyšší částky než za SDXC UHS-I. SDXC UHS-III, natož SD Express bychom v obchodech hledali dost těžko. To však nevadí, SD Association přesto představuje nový standard SD Express 8.0 a připravuje půdu pro budoucnost.
 
SD Express 8.0
 
A co vlastně přináší? Zatímco předchozí generace byla založena na PCIe 3.1 a NVMe, SD Express 8.0 je postaveno na novějším standardu PCIe 4.0. Opět nechybí NVMe a využít je možno rovnou dvě PCIe linky. Pokud tak karta podporuje PCIe 4.0 x2 a totéž platí i o zařízení, do kterého se vkládá, lze očekávat teoretické maximum téměř 4 GB/s (přesněji 3938 MB/s). Pochopitelně pokud jedno z toho podporuje maximálně PCIe 4.0 x1 (nebo PCIe 3.1 x2), maximální rychlost spadne na 1969 MB/s.
 
Máme zde tedy zpětnou kompatibilitu, ale vzhledem k velkému množství kombinací je dost pravděpodobné, že se maximální rychlosti jen tak nedoberete. Kdy se karty s tímto standardem dostanou na trh, to zatím není známo, ale dá se očekávat, že to potrvá ještě několik let (pokud vůbec a trh se nebude více soustředit na CFexpress).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2 Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2
Společnost Cosina přichází na trh s novým objektivem Voigtländer Ultron 28mm f/2. Ten bude k dispozici ve dvou variantách, obě se však budou vyznačovat retro designem. Patří totiž do řady objektivů Vintage Line.
17.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech
Objevují se informace o tom, že chce společnost Samsung přehodnotit své snahy na poli mobilních snímačů a jejich vysokého rozlišení. Spekuluje se tak, že se možná připravovaný 600MPx senzor ani neobjeví.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR
Pro systém Fujifilm X byl představen další objektiv. Tentokrát je to širokoúhlý model s překvapivě dobrou světelností F1,4. Jeho reálná ohnisková vzdálenost činí 18 mm, po přepočtu je to pak 27 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
15.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik