Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

SD Express 8.0: nové paměťovky na PCIe 4.0 mají zvládnout až 4 GB/s

20.5.2020, Milan Šurkala, aktualita
Paměťové karty SD mají další nový standard. Jmenuje se SD Express 8.0 a využívá rozhraní PCIe 4.0 včetně NVMe. V tom nejlepším případě pak takové karty mohou teoreticky dosahovat rychlosti až 4 GB/s.
Na přelomu června a července 2018 se objevil nový standard paměťových karet SD Expess (SD 7.0), který nabídl maximální teoretickou přenosovou rychlost 985 MB/s. V únoru 2019 se připojil i microSD Express s toutéž maximální rychlostí, nicméně standardy jsou obvykle uváděny dalece před prvními komerčními produkty, a tak si dnes relativně běžně můžeme koupit nanejvýš SDXC UHS-II karty, pokud jsme ochotni zaplatit výrazně vyšší částky než za SDXC UHS-I. SDXC UHS-III, natož SD Express bychom v obchodech hledali dost těžko. To však nevadí, SD Association přesto představuje nový standard SD Express 8.0 a připravuje půdu pro budoucnost.
 
SD Express 8.0
 
A co vlastně přináší? Zatímco předchozí generace byla založena na PCIe 3.1 a NVMe, SD Express 8.0 je postaveno na novějším standardu PCIe 4.0. Opět nechybí NVMe a využít je možno rovnou dvě PCIe linky. Pokud tak karta podporuje PCIe 4.0 x2 a totéž platí i o zařízení, do kterého se vkládá, lze očekávat teoretické maximum téměř 4 GB/s (přesněji 3938 MB/s). Pochopitelně pokud jedno z toho podporuje maximálně PCIe 4.0 x1 (nebo PCIe 3.1 x2), maximální rychlost spadne na 1969 MB/s.
 
Máme zde tedy zpětnou kompatibilitu, ale vzhledem k velkému množství kombinací je dost pravděpodobné, že se maximální rychlosti jen tak nedoberete. Kdy se karty s tímto standardem dostanou na trh, to zatím není známo, ale dá se očekávat, že to potrvá ještě několik let (pokud vůbec a trh se nebude více soustředit na CFexpress).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.