SD Express 8.0: nové paměťovky na PCIe 4.0 mají zvládnout až 4 GB/s

SD Express 8.0: nové paměťovky na PCIe 4.0 mají zvládnout až 4 GB/s
, , aktualita
Paměťové karty SD mají další nový standard. Jmenuje se SD Express 8.0 a využívá rozhraní PCIe 4.0 včetně NVMe. V tom nejlepším případě pak takové karty mohou teoreticky dosahovat rychlosti až 4 GB/s.
K oblíbeným
reklama
Na přelomu června a července 2018 se objevil nový standard paměťových karet SD Expess (SD 7.0), který nabídl maximální teoretickou přenosovou rychlost 985 MB/s. V únoru 2019 se připojil i microSD Express s toutéž maximální rychlostí, nicméně standardy jsou obvykle uváděny dalece před prvními komerčními produkty, a tak si dnes relativně běžně můžeme koupit nanejvýš SDXC UHS-II karty, pokud jsme ochotni zaplatit výrazně vyšší částky než za SDXC UHS-I. SDXC UHS-III, natož SD Express bychom v obchodech hledali dost těžko. To však nevadí, SD Association přesto představuje nový standard SD Express 8.0 a připravuje půdu pro budoucnost.
 
SD Express 8.0
 
A co vlastně přináší? Zatímco předchozí generace byla založena na PCIe 3.1 a NVMe, SD Express 8.0 je postaveno na novějším standardu PCIe 4.0. Opět nechybí NVMe a využít je možno rovnou dvě PCIe linky. Pokud tak karta podporuje PCIe 4.0 x2 a totéž platí i o zařízení, do kterého se vkládá, lze očekávat teoretické maximum téměř 4 GB/s (přesněji 3938 MB/s). Pochopitelně pokud jedno z toho podporuje maximálně PCIe 4.0 x1 (nebo PCIe 3.1 x2), maximální rychlost spadne na 1969 MB/s.
 
Máme zde tedy zpětnou kompatibilitu, ale vzhledem k velkému množství kombinací je dost pravděpodobné, že se maximální rychlosti jen tak nedoberete. Kdy se karty s tímto standardem dostanou na trh, to zatím není známo, ale dá se očekávat, že to potrvá ještě několik let (pokud vůbec a trh se nebude více soustředit na CFexpress).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Video: Silný vítr v Austrálii vytvořil obrácené vodopády Video: Silný vítr v Austrálii vytvořil obrácené vodopády
Někdy se povede zachytit na video nebo na fotografii zajímavé úkazy, které způsobí přírodní živly. V národním parku v Austrálii před několika dny nastaly příhodné povětrnostní podmínky, aby vznikly "vodopády naopak". 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Meike uvádí levný objektiv 25mm F1.8 za pouhých $75 Meike uvádí levný objektiv 25mm F1.8 za pouhých $75
Další novinkou společnosti Meike pro CSC fotoaparáty je objektiv 25mm F1.8. Ten bude stát pouhých 75 USD. Nabídne manuální zaostřování a velmi kompaktní konstrukci s hmotností jen 170 gramů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samyang představil 4 video objektivy se světelností F1.5 Samyang představil 4 video objektivy se světelností F1.5
Natáčení videa pomocí fotoaparátů je stále více a více populární, a tak Samyang rozšiřuje nabídku svých VDSLR objektivů optimalizovaných pro video o nové verze se světelností T1.5. Máme tu 24mm, 35mm, 50mm i 85mm varianty.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tamron si patentoval ultrazoomy včetně extrémního 18-500mm Tamron si patentoval ultrazoomy včetně extrémního 18-500mm
Společnost Tamron podala několik patentů na nové ultrazoomové objektivy, mezi nimiž byl krátkorozsahový model 18-100mm F3.5-5.6 i doslova extrémní objektiv 18-500mm s více než 26× optickým zoomem, papírově dokonce 28násobným.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autofokus pro manuální objektivy Leica M: adaptér Fotodiox Pro Pronto Autofokus pro manuální objektivy Leica M: adaptér Fotodiox Pro Pronto
Použití objektivů s manuálním zaostřováním může být občas poněkud nepohodlné. Proto se vymýšlí adaptéry, které by jim měli přinést funkci autofokusu. Jednou z novinek je zahájení prodeje adaptéru Fotodiox Pro Pronto pro objektivy Leica M.
Včera, aktualita, Milan Šurkala