www.digimanie.cz
>
>

Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty

Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty
, , aktualita
Focení selfie sice vypadá jednoduše, v praxi jde ale o náramně nebezpečnou disciplínu. Zemřelo a zranilo se při ní už spousta lidí, často také dochází k poškození majetku. V Itálii takto jeden Rakušan poničil sochu v muzeu.
K oblíbeným
reklama
Při focení selfie vzniklo už spoustu nebezpečných situací. Nemálo z nich skončilo zraněním nebo dokonce i smrtí focených, případně byl poškozen majetek. Poslední případ z Itálie spadá do poslední kategorie. Skupina rakouských turistů se vydala do Itálie a 31. července navštívila Museo Antonio Canova, italského umělce žijícího mezi lety 1757 až 1822. V muzeu (v Possagnu na severu Itálie) je i originální sádrový model, který byl využit pro tvorbu finální verze mramorové sochy Paoliny Borghese Bonaparte z roku 1804. Ta je umístěna v Galleria Borghese v Římě. A právě tento přes 200 let starý model sice přežil dvě světové války (byť v té první byl při bombardování muzea poškozen), ale poškodil jej i nájezd "selfíčkářů".
 
Paolina Borghese Bonaparte
mramorová socha v Římě, CC BY-SA, přes Wikimedia Commons
 
50letého muže z rakouské skupiny nenapadlo nic chytřejšího, než si sednout na sochu. Nechtíc ji takto ulomil několik prstů na noze a rychle se pak z muzea vypařil, aniž by nahlásil incident. Toho se však podařilo vypátrat a tentokrát k tomu přispěla i koronavirová pandemie. Ta totiž způsobila, že se lidé musí při vstupu do muzeí zapisovat, aby je v případě detekce nákazy bylo možné zpětně dohledat. Pak už jen stačilo spárovat záznam z CCTV kamer se seznamy a najít ho. Muž se pak k činu pod tíhou důkazů přiznal. Jaký bude postih, to je ještě nejasné, nicméně návrh nového zákona by měl umožňovat za zničení umění uložit až 8 let vězení a pokutu 100 tisíc EUR. Muzeum chce model sochy opravit co nejdříve a zvažuje se, že bude zabráněn přístup k ní.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Dívka s perlou od Vermeera jako 10GPx panorama včetně 3D Dívka s perlou od Vermeera jako 10GPx panorama včetně 3D
Slavný obraz Dívka s perlou od Jan Vermeera se dočkal velmi zajímavé digitalizace. Pomocí systému Hirox bylo nasnímáno obří 10gigapixelové "panorama" včetně některých detailů obrazu i ve 3D.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Irix uvádí objektiv 45mm F1.4 pro středoformát Fujifilm GFX Irix uvádí objektiv 45mm F1.4 pro středoformát Fujifilm GFX
Společnost Irix přichází s dalším novým objektivem. Tentokrát jde o novinku určenou pro středoformátový systém Fujifilm GFX. Objektiv 45mm F1.4 tak nabídne opravdu velmi malou hloubku ostrosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Umělec si ve zpomalených záběrech rozbíjí o obličej balónky s barvami Umělec si ve zpomalených záběrech rozbíjí o obličej balónky s barvami
Vysokorychlostní kamera umožnila umělci jménem Ben Ouaniche zachytit balónky naplněné tekutými barvami, které si nechal rozbíjet o obličej. Ve videu je možné vidět míchání jednotlivých barev ve zpomalených záběrech.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Canon přiznává, že EOS R5 má 8K video hlavně kvůli marketingu Canon přiznává, že EOS R5 má 8K video hlavně kvůli marketingu
Takeshi Tokura poskytl rozhovor pro server Toyo Keizai, kde přiznal jednu zajímavou věc. 8K videosekvence u full frame CSC fotoaparátu Canon EOS R5 byly především marketingovým tahákem. Canon chtěl být prvním s 8K.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Godox CL10: vícebarevné světlo pro youtubery Godox CL10: vícebarevné světlo pro youtubery
Další novinkou od společnosti Godox je LED světlo CL10. To je určeno zejména pro youtubery a jiné influencery, kterým nabízí mnoho různých barevných efektů. Je libo blesky, svíčku, oheň nebo policejní sirénu?
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala