www.digimanie.cz
>
>

Selfie s gorilami nebezpečně blízko na vzestupu: mohou šířit nemoci jako COVID

Selfie s gorilami nebezpečně blízko na vzestupu: mohou šířit nemoci jako COVID
, , aktualita
Lidé velmi rádi fotí selfie, a to i v mnohdy nebezpečných situacích. Ne až tak výjimečné jsou i snímky s gorilami ve volné přírodě. Jak ale ukázala nedávná studie, lidé chodí až nebezpečně blízko a více se diskutuje riziko přenosu nejrůznější nemocí.
K oblíbeným
reklama
Selfie jsou velmi populární a lidé při nich velmi rádi riskují. Měli jsme tu už několik úmrtí, rizika ale mohou být nejrůznějšího typu. V Africe jsou populární treky do divočiny, kde se lidé mohou setkat např. s gorilami ve volné přírodě. A asi nikoho nepřekvapí, že s nimi chtějí mít i fotky. A v dnešní době to "musí" být selfie. Doporučuje se vzdálenost 7 metrů, nicméně jak ukázal nedávný průzkum z Oxford Brookes University, takovou vzdálenost dodržuje jen málokdo. Studie vzala z Instagramu více než 18 tisíc fotografií s tagy #gorillatrekking a #gorillatracking, které se na sociální síti objevily mezi 2. prosincem 2012 a 14. říjnem 2019. 858 z nich pak postoupilo dále jako selfie snímky s gorilami. A výsledky byly překvapující.
 
 
Ve vzdálenosti více než 7 metrů, která je doporučená, byla vyfocena jen pouhá 3 % ze studovaných snímků. Naopak v kritické vzdálenosti do 4 metrů bylo vyfoceno 86 % fotografií selfie s gorilami. Ve 25 případech (3 %) dokonce došlo k fyzickému kontaktu s gorilou. Zajímavý je i fakt, že lidé jsou odvážnější a mezi roky 2013 a 2019 se průměrná vzdálenost mezi člověkem a gorilou snížila o 1 metr. Ta činí okolo 2,8 (Rwanda) až 3,4 metru (Kongo). Blíže chodí spíše ženy než muži a lidé se více přibližují k mláďatům než k dospělým gorilám (asi o 30 cm).
 
 
Rizik je zde hned několik. Předně je to v takové blízkosti větší možnost fyzického napadení gorilou, které může vést ke zranění nebo ke smrti. V dnešní době koronavirové pandemie se ale více zmiňuje i riziko přenosu nemocí. Kvůli značné genetické podobnosti člověka s gorilou je totiž gorila náchylná na podobné nemoci jako člověk, takže stoupá riziko přenosu i dnes tak často zmiňovaného COVIDu a jiných nemocí (jak z člověk na zvíře, tak i nemocí ze zvířete na člověka) navzdory průměrné 3metrové vzdálenosti. Jenže nemálo fotografií je pořizováno i z kratších vzdáleností.
 
Např. v Kongu se k tomu staví zodpovědněji a nejenže mají největší vzdálenosti od goril (stále ale na polovině doporučeného minima), mnohem častější je zde i nošení roušek při výpravách za zvířaty (rouška byla na 65 % fotek z Konga, zatímco na fotkách z Ugandy a Rwandy to nebylo tak časté (výjimkou potvrzující pravidlo je snímek výše z Rwandy s rouškou a v dostatečné vzdálenosti).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ricoh uvedl barevnou edici K-1 Mark II J Limited 01 Ricoh uvedl barevnou edici K-1 Mark II J Limited 01
Ricoh uvádí speciální barevnou edici zrcadlovek K-1 Mark II. Edice J Limited 01 bude k dispozici ve čtyřech zajímavých barevných kombinacích využívající speciální laky, využije se také dřevo na gripu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Meike uvedlo cine objektiv 50mm T2.1 S35-Prime pro formát Super 35 Meike uvedlo cine objektiv 50mm T2.1 S35-Prime pro formát Super 35
Výrobce objektivů Meike rozšířil nabídku svých objektivů o další tzv. cine objektiv, tedy o model určený pro profesionální natáčení videa. Jde o pevnou světelnou padesátku 50mm T2.1 S35-Prime CINE.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvádí limitovanou edici kompaktu Q2 Daniel Craig x Greg Williams Leica uvádí limitovanou edici kompaktu Q2 Daniel Craig x Greg Williams
Leica představila další limitovanou edici svého fotoaparátu, která pro tentokrát vzdává hold Hollywoodu. Jde o kompaktní model Q2 Daniel Craig x Greg Williams, který kombinuje černou a zlatou barvu.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony údajně chystá 1" snímač pro telefony Sony údajně chystá 1" snímač pro telefony
Snímače pro telefony jsou v poslední době stále čím dál tím větší a Sony si podle posledních úniků chystá dokonce 1" senzor IMX800. Tím by měl překonal i nový velký Samsung ISOCELL GN2 typu 1/1,2".
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Harman uvedl kinofilmový kompakt EZ-35 Harman uvedl kinofilmový kompakt EZ-35
Společnost Harman, která vyrábí např. známé filmy Ilford, přichází na trh s novým kinofilmovým kompaktem EZ-35. Nepůjde o jednorázový fotoaparát, tento totiž nabídne možnost vyměnit film za jiný a šetří tak životní prostředí.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů