Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Selfie s gorilami nebezpečně blízko na vzestupu: mohou šířit nemoci jako COVID

20.2.2021, Milan Šurkala, aktualita
Lidé velmi rádi fotí selfie, a to i v mnohdy nebezpečných situacích. Ne až tak výjimečné jsou i snímky s gorilami ve volné přírodě. Jak ale ukázala nedávná studie, lidé chodí až nebezpečně blízko a více se diskutuje riziko přenosu nejrůznější nemocí.
Selfie jsou velmi populární a lidé při nich velmi rádi riskují. Měli jsme tu už několik úmrtí, rizika ale mohou být nejrůznějšího typu. V Africe jsou populární treky do divočiny, kde se lidé mohou setkat např. s gorilami ve volné přírodě. A asi nikoho nepřekvapí, že s nimi chtějí mít i fotky. A v dnešní době to "musí" být selfie. Doporučuje se vzdálenost 7 metrů, nicméně jak ukázal nedávný průzkum z Oxford Brookes University, takovou vzdálenost dodržuje jen málokdo. Studie vzala z Instagramu více než 18 tisíc fotografií s tagy #gorillatrekking a #gorillatracking, které se na sociální síti objevily mezi 2. prosincem 2012 a 14. říjnem 2019. 858 z nich pak postoupilo dále jako selfie snímky s gorilami. A výsledky byly překvapující.
 
 
Ve vzdálenosti více než 7 metrů, která je doporučená, byla vyfocena jen pouhá 3 % ze studovaných snímků. Naopak v kritické vzdálenosti do 4 metrů bylo vyfoceno 86 % fotografií selfie s gorilami. Ve 25 případech (3 %) dokonce došlo k fyzickému kontaktu s gorilou. Zajímavý je i fakt, že lidé jsou odvážnější a mezi roky 2013 a 2019 se průměrná vzdálenost mezi člověkem a gorilou snížila o 1 metr. Ta činí okolo 2,8 (Rwanda) až 3,4 metru (Kongo). Blíže chodí spíše ženy než muži a lidé se více přibližují k mláďatům než k dospělým gorilám (asi o 30 cm).
 
 
Rizik je zde hned několik. Předně je to v takové blízkosti větší možnost fyzického napadení gorilou, které může vést ke zranění nebo ke smrti. V dnešní době koronavirové pandemie se ale více zmiňuje i riziko přenosu nemocí. Kvůli značné genetické podobnosti člověka s gorilou je totiž gorila náchylná na podobné nemoci jako člověk, takže stoupá riziko přenosu i dnes tak často zmiňovaného COVIDu a jiných nemocí (jak z člověk na zvíře, tak i nemocí ze zvířete na člověka) navzdory průměrné 3metrové vzdálenosti. Jenže nemálo fotografií je pořizováno i z kratších vzdáleností.
 
Např. v Kongu se k tomu staví zodpovědněji a nejenže mají největší vzdálenosti od goril (stále ale na polovině doporučeného minima), mnohem častější je zde i nošení roušek při výpravách za zvířaty (rouška byla na 65 % fotek z Konga, zatímco na fotkách z Ugandy a Rwandy to nebylo tak časté (výjimkou potvrzující pravidlo je snímek výše z Rwandy s rouškou a v dostatečné vzdálenosti).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.