www.digimanie.cz
>
>

Selfie s gorilami nebezpečně blízko na vzestupu: mohou šířit nemoci jako COVID

Selfie s gorilami nebezpečně blízko na vzestupu: mohou šířit nemoci jako COVID
, , aktualita
Lidé velmi rádi fotí selfie, a to i v mnohdy nebezpečných situacích. Ne až tak výjimečné jsou i snímky s gorilami ve volné přírodě. Jak ale ukázala nedávná studie, lidé chodí až nebezpečně blízko a více se diskutuje riziko přenosu nejrůznější nemocí.
K oblíbeným
reklama
Selfie jsou velmi populární a lidé při nich velmi rádi riskují. Měli jsme tu už několik úmrtí, rizika ale mohou být nejrůznějšího typu. V Africe jsou populární treky do divočiny, kde se lidé mohou setkat např. s gorilami ve volné přírodě. A asi nikoho nepřekvapí, že s nimi chtějí mít i fotky. A v dnešní době to "musí" být selfie. Doporučuje se vzdálenost 7 metrů, nicméně jak ukázal nedávný průzkum z Oxford Brookes University, takovou vzdálenost dodržuje jen málokdo. Studie vzala z Instagramu více než 18 tisíc fotografií s tagy #gorillatrekking a #gorillatracking, které se na sociální síti objevily mezi 2. prosincem 2012 a 14. říjnem 2019. 858 z nich pak postoupilo dále jako selfie snímky s gorilami. A výsledky byly překvapující.
 
 
Ve vzdálenosti více než 7 metrů, která je doporučená, byla vyfocena jen pouhá 3 % ze studovaných snímků. Naopak v kritické vzdálenosti do 4 metrů bylo vyfoceno 86 % fotografií selfie s gorilami. Ve 25 případech (3 %) dokonce došlo k fyzickému kontaktu s gorilou. Zajímavý je i fakt, že lidé jsou odvážnější a mezi roky 2013 a 2019 se průměrná vzdálenost mezi člověkem a gorilou snížila o 1 metr. Ta činí okolo 2,8 (Rwanda) až 3,4 metru (Kongo). Blíže chodí spíše ženy než muži a lidé se více přibližují k mláďatům než k dospělým gorilám (asi o 30 cm).
 
 
Rizik je zde hned několik. Předně je to v takové blízkosti větší možnost fyzického napadení gorilou, které může vést ke zranění nebo ke smrti. V dnešní době koronavirové pandemie se ale více zmiňuje i riziko přenosu nemocí. Kvůli značné genetické podobnosti člověka s gorilou je totiž gorila náchylná na podobné nemoci jako člověk, takže stoupá riziko přenosu i dnes tak často zmiňovaného COVIDu a jiných nemocí (jak z člověk na zvíře, tak i nemocí ze zvířete na člověka) navzdory průměrné 3metrové vzdálenosti. Jenže nemálo fotografií je pořizováno i z kratších vzdáleností.
 
Např. v Kongu se k tomu staví zodpovědněji a nejenže mají největší vzdálenosti od goril (stále ale na polovině doporučeného minima), mnohem častější je zde i nošení roušek při výpravách za zvířaty (rouška byla na 65 % fotek z Konga, zatímco na fotkách z Ugandy a Rwandy to nebylo tak časté (výjimkou potvrzující pravidlo je snímek výše z Rwandy s rouškou a v dostatečné vzdálenosti).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma Leica uvádí Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH., je to převlečená Sigma
Společnost Leica uvedla nový objektiv Vario-Elmarit-SL 24–70 f/2.8 ASPH. Ten je ale svým způsobem již nějakou dobu na trhu, neboť opticky jde o Sigmu, která se už vyrábí pro L-Mount a FE-Mount.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně Další kameraman roztavil dron při filmování sopky, tentokrát cíleně
Na Islandu už několik týdnů chrlí lávu sopka v Geldingadaliru u hory Fagradalsfjall. Máme odsud už mnoho působivých záběrů včetně minimálně jednoho roztaveného dronu. Nyní přibyl další a tentokrát to bylo záměrně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem Vloggerské Sony A6700 má být prý už koncem května s 32MPx snímačem
Opět se objevují zprávy o novém high-endovém APS-C fotoaparátu společnosti Sony. Novinka by měla pravděpodobně nést jméno A6700 a s velkou pravděpodobností bude představena do konce tohoto měsíce.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil Lovec bouřek točil tornádo, dron to nepřežil
Lovec bouřek Brian Emfigner natáčel pomocí svého dronu tornádo ve státě Mississippi. Bohužel před ním nestačil uletět, a tak o dron přišel. Na druhou stranu získal působivé záběry, kterými se nyní může chlubit.
4.5.2021, aktualita, Milan Šurkala
Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1 Micro Four Thirds s 8K na 33MPx snímači: Bosma G1
Už nějakou dobu je jasné, že si to 8K zamíří i na 4/3" formát. Po kameře od Sharpu tu máme další podobný produkt. Je jím 8K videokamera Bosma G1 DC0200. Její snímač přináší vysoké 33MPx rozlišení.
3.5.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář