Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Shutterstock kupuje GIPHY od Mety, ta kvůli regulátorům prodělala stovky mil. USD

25.5.2023, Milan Šurkala, aktualita
Shutterstock kupuje GIPHY od Mety, ta kvůli regulátorům prodělala stovky mil. USD
Britský regulátor CMA dělá vrásky na čele mnoha firmám. Vedle Microsoftu s jeho plánovaným převzetím firmy Activision Blizzard je to i Meta, která byla nucena za zbavit společnosti GIPHY. Tu odkoupil Shutterstock.
Velké akvizice firem musí projít přes různé regulátory a ten britský, Competition and Markets Authority (CMA), zastavil už nejednu transakci. V poslední době se zmiňuje zejména ve spojení největší herní akvizice, kdy má Microsoft v plánu koupit Activision Blizzard. Právě CMA dala celé transakci stopku. Další transakcí, kterou překazila, byl nákup GIPHY společností Meta (dříve Facebook). V květnu 2020 zahájila nákup GIPHY, které nabízí v sociálních sítích, ale nejen tam, nejrůznější animované GIFy a nálepky. CMA se bála, že by tento nákup mohl znamenat omezení přístupu ke GIPHY konkurenčních sociálním sítím a začala transakci v srpnu 2021 vyšetřovat. To dopadlo pro Metu špatně, a tak ji v listopadu 2021 přinutila GIPHY odprodat. Meta se bránila, ale v říjnu 2022 se nakonec podvolila a s odprodejem souhlasila.
 
GIPHY
 
GIPHY je obrovským systémem, denně má okolo 15 miliard impresí a je přes své API integrován do 14 tisíc různých projektů. Jeho byznys model je ale omezený, zahrnuje např. sponzorované GIFy, a je otázkou, co s ním provede nový majitel. Tím se stává fotobanka Shutterstock. Ta k projektu přišla dost levně, dala za něj totiž jen 53 milionů USD. Pro Metu je to ztráta, neboť se hovoří, že ta GIPHY koupila za částku okolo 315-400 milionů USD (odhady se různí), takže zde můžeme hovořit o ztrátě okolo 262-350 mil. USD kvůli britskému regulátorovi a dalších 50 mil. USD k tomu za to, že při vyšetřování nespolupracovala. Evropa obecně Metě moc nepřeje, je to totiž jen pár dní, co v Irsku dostala rekordní GDPR pokutu ve výši 1,2 mld. EUR.
 
Shutterstock říká, že v letošním roce se GIPHY na příjmech společnosti nijak zvlášť nepodepíše, ale v roce 2024 se bude snažit jeho byznys model posílit. Co to přesně znamená, to teprve uvidíme. I to, zda se koupě projektu GIPHY Shutterstockem nějak projeví v možnostech pro tvůrce pracujících pro fotobanku, ukáže až budoucnost.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.