Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sigma 14mm F1.4 Art se 114° úhlem záběru nejen pro astrofotografii

12.6.2023, Milan Šurkala, aktualita
Sigma 14mm F1.4 Art se 114° úhlem záběru nejen pro astrofotografii
Společnost Sigma představila velmi zajímavý objektiv 14mm F1.4 Art. Kombinuje extrémně široký úhel záběru 114° s klasickým rektilineárním zobrazením a velmi dobrou světelnost F1,4. Vhodný má být zejména pro astrofotografii.
Další novinkou společnosti Sigma je objektiv 14mm F1.4 Art. Jde o extrémně širokoúhlý rektilineární objektiv s úhlem záběru 114,2° na full frame tělech. Skládá se z 19 členů v 15 skupinách, 3 členy jsou z FLD, jeden z SLD skla a 4 elementy jsou asférické. Optimalizován pro minimalizaci aberací, protože je určen také pro co nejkvalitnější astrofotografii. Objektiv má velmi dobrou světelnost F1,4, což při tak širokém úhlu záběru není zrovna obvyklé. Irisová clona má 11 lamel a podporuje max. hodnotu F16. Objektiv zvládne zaostřovat od 30 cm a dosahuje tak max. zvětšení 1:11,9 (tj. 0,084×). Je zde zámek zaostřovacího kroužku, aby se nepřeostřilo, pokud o něj fotograf omylem zavadí. Zaostřovacím motorkem je HLA (High-response Linear Actuator).
 
Sigma 14mm F1.4 Art
 
Nejde o zrovna malý objektiv, má 101,4 mm v průměru a na délku pak 149,9 mm ve verzi pro L-Mount a 151,9 mm pro Sony E/FE. Hmotnosti jsou pak 1170, resp. 1160 gramů. Zajímavostí jsou zadní filtry, které je možno ukládat do speciální krytky objektivu, takže je můžete mít stále při sobě. Krytka pojme dva takové filtry. Novinka podporuje i přídavný závit pro stativ a je uzpůsobena i pro montáž systému pro zahřívání objektivu tak, aby nezacláněl a nevytvářel vinětaci. Samozřejmostí je konstrukce odolná vůči vodě a prachu. Máme tu povrchové vrstvy Super Multi-Layer Coating, přední člen má speciální vrstvu odpuzující vodu a mastnotu. Cena novinky byla stanovena na 1599 USD.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.