Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sigma inovuje a uvádí nový kompakt DP1x

27.2.2010, Milan Šurkala, Aktualita
Kompakty Sigma řady DP1 se vyznačují velký APS-C čipem Foveon X3 a pevný objektiv s přepočteným ohniskem 28 milimetrů. Nová verze DP1x navazuje na původní DP1 a DP1s, přináší však rychlejší procesor a lehce pozměněné ovládání ve stylu modelu DP2.
Sigma již nějakou dobu nabízí na trhu kompakty řady DP. Prvním modelem byla DP1 s pevným objektivem, jehož přepočtené ohnisko činilo 28 milimetrů (reálné je 16,6 mm). Světelnost bohužel dosahuje hodně vysokých a nepříznivých F4. Výhodou je však APS-C čip, tedy s velikostí jako u většiny zrcadlovek. Ten je typu Foveon X3, tedy dokáže snímat v jednom pixelu všechny tři barvy najednou (standardní čip snímá pouze jednu barvu). Proto nabízí velmi dobrou kvalitu obrazu a spoustu detailů, přestože rozlišení snímků je jen 4,7 megapixelů.Sigma DP1x konečně dostala nový a výkonnější procesor TRUE II, který známe již z modelu DP2 a zrcadlovky SD15. Díky tomu by měla být odstraněna hlavní nevýhoda řady DP1, a to přílišná lenivost přístroje. Spolu s tím se vylepšila i rychlost ostření. Stejně jako u série DP2, i zde bylo pozměněno Set Up Menu a přibylo i QS (Quick Set) tlačítko.U fotoaparátu můžete nastavit sílu odšumování, v nabídce jsou plně manuální možnosti nastavení expozice, ISO citlivosti lze nastavit od ISO 50 po ISO 3200 (dvě nejvyšší pouze v RAW módu). Videosekvence lze natáčet pouze v archaickém rozlišení 320×240 pixelů. LCD displej má 2,5" úhlopříčku a klasické rozlišení 230.000 bodů (320×240 pixelů). S fotoaparátem lze používat SD, SDHC a MMC karty. Li-Ion akumulátor BP-31 vydrží zhruba na 250 snímků. Cena a dostupnost zatím nebyla zveřejněna, bohužel jak známe Sigmu, patrně to ještě nějakou dobu potrvá. Ani bych se nedivil, kdyby se DP1x na trhu objevila až koncem roku.

Zdroj: www.dcresource.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.