Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sigma uvedla full frame objektiv 14-24mm F2.8 Art

9.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Sigma uvedla nový širokoúhlý full frame objektiv 14-24mm F2.8 DG HSM Art. Novina nabídne konstantní světelnost F2,8, velmi nízké zkreslení a možnost vyměnit zabudovanou clonu za kratší pro natáčení virtuální reality.
Společnost Sigma inovovala a do své nabídky širokoúhlých objektivů přinesla nový model 14-24mm F2.8 DG HSM Art. Je určen pro full frame zrcadlovky značky Canon, Nikon nebo Sigma. Má 1,7× optický zoom v rozsahu 14 až 24 milimetrů, což znamená úhel záběru 114,2° až 84,1°. V optické konstrukci je 17 optických členů v 11 skupinách, přičemž tu jsou tři členy z FLD skla, tři z SLD skla a celkově tu najdeme tři asférické členy, přičemž jeden z nich je lisovaný a má obrovský průměr 80 milimetrů.
 
Sigma 14-24mm F2.8 DG HSM Art
 
Světelnost má konstantní hodnotu F2,8 v celém ohniskovém rozsahu a 9lamelovou clonu lze nastavit maximálně na F22. Objektiv je vybaven autofokusem a minimální zaostřovací vzdálenost je 26 až 28 centimetrů podle zvoleného zoomu. Vzhledem k širokoúhlému záběru ale nelze čekat vysoké zvětšení. To totiž dosahuje hodnoty 1:5,4 (tj. 0,185×). Rozměry objektivu činí 135,1 milimetrů na délku a 96,4 mm v průměru. Hmotnost je pak nemalých 1150 gramů.
 
Sigma 14-24mm F2.8 DG HSM Art se zkrácenou clonou
 
Objektiv se má chlubit minimálním zkreslením s hodnotou méně než 1 %. U verze pro Canon bude dokonce možné využít vložený profil pro korekci aberace. Nechybí ani zvýšená odolnost vůči prachu a polití vodou. Novinka je kompatibilní nejen s výše zmíněnými zrcadlovkami, ale s pomocí adaptéru MC-11 je možné ji nasadit i na fotoaparáty Sony s E/FE bajonetem.
 
Velkou zajímavostí je také to, že vestavěnou clonu lze přes servisní program Front Conversion Service vyměnit za rovnou. To je v dnešní době užitečné při natáčení obsahu pro virtuální realitu, kde by si objektivy s delšími clonami mohly vzájemně překážet. Cenu a dostupnost výrobce zatím neoznámil.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.